niedz.. lis 24th, 2024

Hykker, Smart Home z Biedronki (recenzja)

Akcesoria należące do kategorii „inteligentny dom” kojarzą się wciąż z wysokimi inwestycjami i koniecznością rozległych modyfikacji różnych instalacji. Tymczasem jest to tylko część prawdy – dostępna jest całkiem bogata oferta sprzętu, który wcale nie powali ceną, a którego użyteczność zależeć będzie głównie od naszej pomysłowości. Sieć Biedronka wprowadziła niedawno do oferty kilka urządzeń pod marką Hykker, które doskonale pasują do tej charakterystyki.

Inteligentny dom a’la Hykker

Zestaw testowy który otrzymałem składał się z 4 urządzeń – dwóch rodzajów lamp LED ze standardowymi gwintami E27, taśmy LED 3 metry, ze sterownikiem i zasilaczem, oraz z gniazdka sieciowego – przejściówki.

Hykker Smart Home, fot: własne

Wszystkie urządzenia posiadają opakowania w jednolitej szacie graficznej, z podstawowymi informacjami i parametrami dostępnymi wprost na pudełkach oraz z bardziej szczegółową ulotką wewnątrz. Wszystkie elementy współpracują z WiFi i aplikacją sterującą Hykker Smart Home. Na pierwszy ogień do testów poszły oczywiście żarówki, jako najłatwiejsze do zagospodarowania, gdyż pasują one do standardowych oprawek E27.

Żarówka 7 W WiFi i żarówka RGBW 9 W WiFi

Obie żarówki zamontowałem w jednym żyrandolu, by łatwo porównać ich funkcjonalność. Obie posiadają identyczną procedurę parowania – należy kilkukrotnie włączyć i wyłączyć światło w odstępie sekundy, dopóki żarówki nie zaczną mrugać. Wtedy można je wyszukać w aplikacji – w moim przypadku, podczas pierwszego uruchomienia, wykonana została także aktualizacja firmware. Wspaniałe czasy, możemy aktualizować już nawet żarówki przez internet.

Później już można sterować funkcjami każdego urządzenia z osobna. Żarówka 7 W posiada regulowany strumień świetlny (maksymalnie wynosi 650 lumenów) i temperaturę bieli ustawianą w zakresie od ciepłych 2700 K do zimnych 6000 K – najpraktyczniejsze okazało się ustawienie w okolicach 4000 K, co dało biel neutralną i przy okazji zbieżną z resztą nieinteligentnych żarówek w pomieszczeniu. Na poniższych screenach za tę regulację odpowiada suwak mylnie nazwany nasycenie.

Mocniejsza wersja 9 W RGBW posiada więcej możliwości ustawień – na pierwszym ekranie mamy regulację jasności głównego światła (maksymalny strumień świetlny wynosi 810 lumenów), ciepłej bieli o temperaturze barwowej 2700 K. Drugi odpowiada już za regulację w pełnym zakresie RGB. Jeśli więc poszukujecie żarówek, które dają możliwość lepszego zarządzania paletą barw, to gorąco polecam Wam zainteresować się zwłaszcza tym urządzeniem.

Hykker Smart Home, fot: własne

W trybie tym jasność żarówki jest znacznie mniejsza, lecz wybór barwy światła przeprowadzamy płynnie za pomocą koła barw i suwaka nasycenia, a ogranicza nas tu głównie fantazja. Trzeci ekran zawiera wybór 8 scenerii, predefinowanych ustawień efektowych – są to różne formy mrugania i automatycznych zmian. Efektowne, lecz używane raczej sporadycznie. Ostatnia zakładka jest identyczna dla obu typów świateł i zawiera możliwość zaprogramowana harmonogramu automatycznej aktywności oświetlenia. Świetna sprawa, gdy na przykład wyjeżdżamy na urlop.

Taśma LED 3 m z WiFi

Ostatnim elementem oświetleniowym od Hykker, jaki otrzymałem do testów jest taśma LED o długości 3 m i wyposażona w 90 diod RGB. Jest wodoodporna, można ją skracać w określonych miejscach i ma warstwę samoprzylepną umożliwiającą łatwy montaż. Wtyczki zasilające są z obu stron, do kompletu jest także przejściówka umożliwiająca spięcie kilku taśm ze sobą. W zestawie znajduje się także wyposażony w przycisk kontroler Smart oraz zasilacz 12 V.

Diody LED mogą pracować także samodzielnie, we wtyczce mamy standardowy układ masa + linia dla każdego koloru z osobna, lecz w ten sposób nie wykorzystamy pełni możliwości zestawu. Procedura podłączania jest nieco ułatwiona tym, że nie trzeba pstrykać światłami, wystarczy przytrzymać przycisk przez 5 sekund; reszta przebiega identycznie jak przy żarówkach. Zakres regulacji jest niemal identyczny jak przy żarówce RGBW, z wyjątkiem tego, że nie ma domyślnego światła ciepło-białego.

Taśmę można zamontować w specjalnej listwie do montażu, a także za pomocą powierzchni samoprzylepnej do dowolnej w miarę płaskiej powierzchni. Ja zdecydowałem się na rozpięcie jej na ścianie i zrobienie z niej czegoś w rodzaju lampki nocnej uprzyjemniającej dłuższą pracę przy komputerze – spisywała się w tej roli doskonale, zarówno w ukierunkowaniu na światło białe, jak i przy różnych ustawieniach barwnych. Kilka parametrów dostępnych jest wprost z kontrolera za pomocą przycisku, a reszta z poziomu aplikacji.

Hykker Smart Home, fot: własne

Gniazdko WiFi z licznikiem energii

Ostatnim elementem Smart Home od Biedronki jest inteligentne gniazdko sieciowe. Jest to raczej rodzaj przejściówki unischuko – schuko, wyposażonej manualny przycisk włącznika. Sterowanie odbywa się zdalnie poprzez aplikację, w sposób, który nie różni się od innych smart-sprzętów od Hykkera. Co najważniejsze, licznik zużycia energii elektrycznej podaje on bieżące napięcie, natężenie pobieranego prądu oraz moc, a także zestawienie dzienne i miesięczne zużytej energii.

Maksymalna moc urządzeń podłączonych do akcesorium wynosi 3300 W. Gniazdo poza możliwością włączania i wyłączania na żądanie wyposażone jest też w możliwość pracy wg harmonogramu, oraz w możliwość jednorazowego wyłączenia po zadanym czasie. Jeśli zamierzacie dokładnie analizować to, jaki sprzęt podbiera Wam najwięcej prądu i w efekcie najbardziej obciąża Wasz budżet, to inteligentne gniazdko Hykker może być dla Was ciekawym akcesorium.

Hykker Smart Home – działanie

Wszystkie urządzenia, które miałem okazję przetestować są przyzwoicie wykonane i przez okres testowy spisywały się doskonale. Mam mimo to kilka uwag: po pierwsze, taśma zabezpieczająca warstwę klejącą na pasku LED odchodzi zbyt ciężko i zabiera ze sobą nieco kleju – w kilku miejscach na początku paska LED musiałem poprawić mocowanie taśmą dwustronną. Po drugie, przydałyby się także nieco dłuższe kable od kontrolera do wtyczki. Wreszcie, po trzecie, przycisk na gniazdku sieciowym momentami działał tak, jakby wpadł do obudowy – nie przestał działać, lecz kliknięcie było słabo wyczuwalne, lub niewyczuwalne. Efekt ten nie wpłynął w żaden sposób na działanie urządzenia – zarówno przycisk jak i zdalne sterowanie robiły to, co do nich należało.

Hykker Smart Home, fot: własne

Zaletą Hykkera jest działanie bez konieczności instalacji jakiejkolwiek centralki – wszystko załatwia oprogramowanie. Tu jednak kolejna uwaga: aplikacja Hykker Smart Home wydana została tylko na Androida. Co zatem z użytkownikami urządzeń Apple? Niestety, nie są póki co w dobrej sytuacji. Czyżby miało to znaczyć, że mają wybrać droższy sprzęt? Na szczęście niekoniecznie: być może ukaże się także aplikacja w wersji na iPhone. Zanim jednak to nastąpi, można zintegrować sterowanie z Google Home. – Zakres możliwości jest wtenczas nieco uboższy (tylko predefiniowane ustawienia barw dla żarówki RGBW i taśmy LED, brak licznika w gniazdku), jednak podstawowe funkcje działają poprawnie. Niestety do konfiguracji póki co MUSI  posłużyć urządzenie z Androidem. Pozostaje liczyć na zmianę tego w przyszłości. Kompatybilność z HomeKit pozostaje zagadką.

Hykker Smart Home, fot: własne

Hykker Smart Home – czy warto? (podsumowanie)

Urządzenia Hykkera to całkiem udana propozycja dla osób chcących rozpocząć przygodę z inteligentnym wyposażeniem domu. Dobra jakość wykonania, prosta instalacja, wygodna obsługa – jak widać, da się to zrobić w urządzeniach dostępnych dla każdego. Ceny nie wydrenują kieszeni: Żarówka 7 W kosztuje 39,99 zł, żarówka RGBW 9 W ma cenę ustaloną na 49,99. Taśma LED uczyni portfel lżejszym o 99 zł, a gniazdo 59,90. To całkiem rozsądne kwoty.

Oczywiście, nie sposób nazwać ten sprzęt idealnym, jednak temu, kto szukałby równie ciekawego zestawu dostępnego w podobnej cenie można jedynie życzyć powodzenia. Konkurencja ceni się o wiele bardziej i wydaje się, że właśnie na tej wąskiej niszy Hykker zwietrzył swoją szansę. Jeśli producent wyda aplikację na Apple iOS, to o sukces będzie całkiem łatwo. Zresztą, już w chwili obecnej widać, że są to produkty dojrzałe i przemyślane.

Wypada tylko czekać na kolejne elementy smart home od tego producenta.

Powiązane