apple ios 14 nowości
Fot: Pixabay

Apple iOS 14 dostanie pulpit główny, jak Android?

Apple od lat jest bardzo konserwatywne w kwestii wyglądu głównego pulpitu roboczego w swoich smartfonach. Jest to jednocześnie jedna z kluczowych różnic między ekosystemem od Apple a tym, na jaki stawia Google. Pojawiły się jednak pogłoski, że idą spore zmiany.

Apple iOS 14 wprowadzi pulpit główny i pulpity robocze?

Historia bierze swój początek w lutym, gdy po raz pierwszy pojawiła się plotka o rzekomym przeprojektowaniu tapet na iOS. Temat cieszył się pewną popularnością w mediach, jednak po kilku dniach, przygasł. Teraz powraca za sprawą użytkownika Twittera, który często ma dostęp do sprawdzonych, wewnętrznych informacji o Apple. I tak, @DongleBookPro opublikował właśnie zdjęcia nowego panelu ustawień, jaki za jakiś czas zobaczymy oficjalnie w iOS 14.

Na ten moment zmodyfikowane tapety, to kolekcje „Classic Stripes”, „Earth and Moon” oraz „Flowers”. Zrzut ekranu ujawnia też nową funkcję, która skrywa się pod nazwą „Wygląd ekranu głównego”. Fani Apple mogą wyobrazić sobie zasady jej działania na przykładzie Apple Watcha. W dużym skrócie, będzie można ustawić tapetę główną, która będzie widoczna tylko na pulpicie startowym. Spekuluje się, że ów pulpit pozwoli na umieszczanie tam widgetów, być może także i folderów.

Należy postawić tu zasadnicze pytanie: co stanie się z pulpitem skrótów, który mamy teraz na wyciągnięcie ręki, przesuwając palcem w lewo. Przecież tam automatycznie lądują skróty na przykład do Spotify czy często używanych aplikacji, bez względu na to, czy są to apki pd Apple czy firm zewnętrznych, jak choćby gry czy klient poczty Gmail. Nowy pulpit główny bardzo mocno uderza w ten element i wydaje mi się, że w wizji deweloperów, może on być następcą tej przestrzeni roboczej.

Nie powiedziałbym, aby dolny pasek skrótów, gdzie możemy sobie szybko włączyć latarkę czy stoper mógł czuć się zagrożony. Ciekawi mnie, czy nowy podział będzie w pewnym sensie podobny do tego, co oferuje nakładka EMUI. Możemy wybrać, czy po uruchomieniu urządzenia przywita nas pulpit z ikonami – jak obecnie – czy chcemy mieć taką właśnie przestrzeń startową, na widżety, kluczowe aplikacje czy skróty, a dopiero później przechodzimy do pełnego katalogu programów.

Pytań jest wiele, jednak na dziś dzień nie znamy na nie odpowiedzi. O nowościach będziemy Was oczywiście informować 😉

źródło: 9to5Mac, Dongle, opracowanie własne

More Stories
Sony Xperia 10 II to przemyślany średniak. W końcu!