Jak przygotować teren przed rozłożeniem basenu stelażowego?

basen ogrodowy stelażowy

Baseny stelażowe wydają ci się problematyczne w rozstawianiu? Na pewno proces jest bardziej czasochłonny niż w przypadku modeli dmuchanych czy rozporowych. Jednak baseny stelażowe charakteryzuje największa trwałość, o ile są użytkowane w odpowiedni sposób. Duże znaczenie ma równe podłoże. Sprawdź, jak przygotować teren pod basen. 

Rozłożenie basenu ze stelażem należy poprzedzić kilkoma krokami. Najważniejszym z nich jest wyrównanie lub położenie odpowiedniego podłoża. Nierówny grunt może nie tylko utrudnić komfortowe korzystanie z basenu, ale również doprowadzić do jego zniszczenia lub szybszego zużycia. Przed zakupem wymarzonego modelu upewnij się, czy w twoim ogrodzie uda się wygospodarować na niego przestrzeń. 


Basen ogrodowy stelażowy 457 × 122 BESTWAY

Basen stelażowy a nierówny teren – jakie mogą być konsekwencje?

Rozkładanie jakiegokolwiek basenu ogrodowego na nierównym gruncie mija się z celem. Przy nachyleniu terenu woda będzie nadmiernie naciskać na jedną ze ścian, co może doprowadzić do powstania odkształceń lub dziur. Jeśli chcesz, aby twój basen stelażowy służył przez lata, postaraj się wyrównać podłoże.

Spoglądając na ogrody sąsiadów, zapewne często widujesz domowe kąpieliska rozstawione bezpośrednio na trawie. Jest to najprostsze rozwiązanie, które nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów. Jednak musisz mieć świadomość, że nawet mały basen stelażowy wypełniony wodą waży kilkadziesiąt ton. Trawa pod nim nie ma szansy rosnąć. Po ponownym zasianiu może rozwijać się słabiej niż w pozostałych częściach ogrodu. 

Przemyśl również kwestię potencjalnego opadania basenu, zwłaszcza jeśli mieszkasz na wilgotnych terenach. Często nie myślimy o tym, że wokół kąpieliska rozpryskuje się woda. Opadnięcie basenu może utrudnić jego zdemontowanie po sezonie lub zwiększyć ryzyko wypadków podczas korzystania.  

Baseny na stelażu – który wybrać?

Miejsce na basen ogrodowy warto wyznaczyć przed jego zakupem. Będziesz mieć pewność, na jaki rozmiar się zdecydować. Podczas dokonywania pomiarów pozostaw przynajmniej dwa metry zapasu z każdej strony. Nie zabraknie wtedy miejsca na drabinki lub inne dodatki.

Największe baseny stelażowe (np. dostępne w sklepie Dollo) mają kształt prostokąta. Mimo tego potrafią zajmować mniej przestrzeni niż modele okrągłe. Basen prostokątny stelażowy łatwiej wpasować pomiędzy inne elementy wyposażenia ogrodowego. Największe modele mają prawie 10 m długości. Bez problemu może w nich pływać dorosła osoba. 
Większość basenów wykonana jest z trwałego tworzywa PVC. Przed zakupem sprawdź, ile warstw materiału posiada konkretny model. Na rynku znajdziesz baseny ze stalowymi lub drewnianymi stelażami. Stal cechuje większa wytrzymałość, jednak drewno wygląda bardziej stylowo.

Basen ogrodowy stelażowy 305 × 76

Jakie podłoże pod basen ogrodowy będzie najlepsze?

Wszystkie baseny ogrodowe należy ustawiać na wyrównanym gruncie. Wydzielony teren oczyść z gałęzi, kamieni i dużych chwastów. Szukasz budżetowego rozwiązania? Zanim postawisz basen bezpośrednio na trawie, przemyśl wysypanie pod nim klepiska z piasku. Uzyskasz dzięki temu efekt mini plaży, a także idealnie wyrównasz teren. Jednak pamiętaj, że warstwa piasku nie może być zbyt gruba – podczas deszczu basen mógłby się zapaść.

Droższym, ale za to trwalszym, pomysłem będzie położenie kostki brukowej lub wylewki betonowej. Jedyną wadą jest większa twardość podłoża, co może być odczuwalne podczas chodzenia po dnie basenu. Problem rozwiąże rozłożenie pod nim specjalnej maty piankowej, którą często znajdziesz w zestawie. Nie zaszkodzi położyć jej również w przypadku rozstawiania basenu na trawniku.