Jak wyczyścić czajnik elektryczny? Odpowiadamy!

Fot: własne

Czajnik, to jedno z tych urządzeń, z których korzystamy niemal każdego dnia. Z tego względu, trudno dziwić się specjalnie temu, że jest on dość podatny na brudzenie się i zbieranie kamienia. Tutaj docieramy do kluczowego pytania: jak wyczyścić czajnik elektryczny?

Czyszczenie czajnika elektrycznego

Warto wiedzieć o kilku podstawowych rzeczach. Po pierwsze, odpowiedź na pytanie jak czyścić czajnik elektryczny jest tak prosta, jak zabiegi, jakie musimy zastosować. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych metod, dzięki którym szybko pozbędziemy się kamienia oraz nieprzyjemnego zapachu czy ciemnych smug. Należy pamiętać o tym, że zabrudzony czajnik elektryczny nie tylko brzydko wygląda, ale może być też siedliskiem bakterii.

Oczywiście, temperatura wrzenia z powodzeniem eliminuje sporą część drobnoustrojów, ale czy wszystkie? Lepiej nie ryzykować i co najmniej raz w miesiącu poświęcić kilkanaście minut naszego czasu na czyszczenie czajnika. Trzeba też pamiętać o tym, że odkładający się kamień często nie wynika z winy użytkownika, a raczej jest to efekt twardej wody. Tym samym, trochę powinno pomóc nalewanie do czajnika wody z butli, które są dostępne w sklepach. Jest to jednak dość droga zabawa. Zwłaszcza, jeśli nie stronicie od herbatek 😉

Jak odkamienić czajnik elektryczny? Cytryną.

Fot: Pixabay

Popularny w wielu domach w Polsce owoc ma wiele różnych zastosowań. Jest on naturalnym źródłem witaminy C, którą z powodzeniem można wykorzystać podczas walki z infekcją. Dziś skupimy się jednak na tych mniej oczywistych atutach tego cytrusa. Wyobraźcie sobie, że jeśli wyciśniecie szklankę soku z cytryny, a następnie wlejecie go do czajnika i zostawicie na godzinę, w trakcie której możecie choćby poczytać inne poradniki na Cododomu.pl, to otrzymacie czyściutki, ładnie pachnący czajnik.

Głośnik pod prysznic – który warto kupić?

Trzeba pamiętać o tym, aby po takim zabiegu dokładnie, a najlepiej kilkakrotnie, umyć czajnik. Osobiście polecam Wam najpierw go dokładnie przepłukać, a następnie dwa razy napełnić go wodą do pełna i wywrzeć. Oczywiście, po każdym wrzeniu wody, wylewamy ją do zlewu i napełniamy czajnik świeżą wodą. Powinno to pozwolić pozbyć się resztek kamienia i zarazków, które z oczywistych względów powinniśmy trzymać jak najdalej od siebie.

Czyszczenie czajnika roztworem z octu

Ocet słynie z wielu zastosowań. W jednym z poprzednich poradników informowałem Was o tym, że z pomocą roztworu można łatwo pozbyć się zabrudzeń piekarnika. Miło mi poinformować Was, że niemal dokładnie ten sam patent świetnie radzi sobie z przywróceniem naszego czajnika elektrycznego do stanu, który nie będzie wzbudzał zniechęcenia czy irytacji przy każdorazowym napełnianiu go wodą. Wystarczy kilka prostych tricków.

Na początku należy przygotować roztwór. Do czajnika musimy wlać roztwór, który przygotujemy w proporcjach jednej szklanki octu na pół szklanki wody. Z tego patentu korzysta kilka osób z mojej rodziny, dlatego też mogę zapewnić Was o tym, że działa on dobrze. Przygotowany roztwór musimy doprowadzić do wrzenia, a następnie zostawiamy czajnik na jakieś 30-45 minut. Po tym czasie wylewamy roztwór, a następnie, co najmniej dwukrotnie myjemy czajnik. Warto umyć go w taki sam sposób, jak po czyszczeniu urządzenia cytryną. Ot, dla naszego komfortu i zdrowia.

Nawilżacz powietrza: co daje i czy warto go kupić

Czyszczenie czajnika sodą oczyszczoną

Na pewno warto pochylić się też nad kolejnym „ludowym” sposobem, którym jest zastosowanie sody oczyszczonej. To bardzo powszechny produkt, który można znaleźć w wielu domostwach. Zresztą, nawet, jeśli nie macie sody, to saszetka jest bardzo tania, więc nasz czajnik można wyczyścić niemal po kosztach. Uważam, że jest to kolejny czynnik, który ma znaczenie. Po co przepłacać, skoro soda powinna poradzić sobie zaskakująco dobrze, prawda?

OK, przejdźmy do proporcji. Wsypcie dwie płaskie łyżki do pustego, wcześniej przemytego czajnika. Kolejnym krokiem jest zalanie urządzenia wodą i wreszcie, zagotowanie cieczy. Jeśli zdecydujecie się na sodę, pamiętajcie, że jest to środek, który pachnie bardzo intensywnie, przez co nie jest to środek idealny dla wszystkich. Oczywiście, po zakończeniu prac, kilkakrotnie umyjcie czajnik, żeby pozbyć się zarówno resztek kamienia i nieczystości, zapachu sody oraz jej resztek. Nie powinna ona mieć styczności z naszym układem pokarmowym.

Środki chemiczne do czyszczenia czajnika

Rynek jest pełen preparatów wielu uznanych marek, które prześcigają się w tworzeniu własnych środków do czyszczenia czajnika elektrycznego. Tutaj warto patrzeć przede wszystkim na rekomendacje i opinie osób, które korzystały już z danego produktu. Mimo, że świat poszedł do przodu, to wciąż można trafić na specyfiki, których „działanie” jest dalekie od ideału. Właśnie z tego względu, warto poświęcić nieco czasu na dokładny research.

Pamiętajcie też o tym, by stosować te produkty zgodnie z zaleceniami producentów. Co by nie mówić, czasem składają się one z substancji chemicznych, które musimy spłukać z czajnika w bardzo precyzyjnie opisany sposób. Mając na uwadze, że później będziemy zalewali wodą z czajnika elektrycznego napoje, które trafią do naszego żołądka, lepiej nie pominąć żadnego kroku. Oczywiście, raz jeszcze podkreślam, że w odpowiedni sposób trzeba też wypłukać substancje nieco bardziej naturalne, jak choćby cytrynę czy inne wymienione przeze mnie preparaty.

Exit mobile version