Mieszkania na sprzedaż w Warszawie: analizujemy trendy na tamtejszym rynku nieruchomości!

mieszkania na sprzedaż warszawa

Sprzedaż mieszkania to skomplikowany proces, gdzie łatwo o błąd. Zanim zdecydujemy się zawrzeć z kupującym prawnie wiążącą umowę, lepiej będzie skorzystać ze wsparcia profesjonalistów. Powinniśmy też dokładnie poznać rynek, by wiedzieć, jak trendy na lokalnym rynku nieruchomości mogą wpłynąć na cenę.

 

Na co zwrócić uwagę przy sprzedaży mieszkania?

Przede wszystkim trzeba dokładnie przeanalizować stawki za metr kwadratowy, jakie obowiązują w dzielnicy, gdzie znajduje się nasz lokal. Wbrew pozorom, uśredniona cena, zbliżona do 12 tys. PLN/mkw, o której można często przeczytać w mediach, nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością.

Stołeczny rynek wykazuje bardzo duże wahania. Bez trudu można znaleźć dzielnice, gdzie cena za metr będzie o wiele wyższa. Najdroższym miejscem do życia w stolicy bez wątpienia jest Śródmieście. Stawki są tam zbliżone do 16 tys. złotych za mkw. Niewiele mniej, bo 14 tys. zł. zapłacimy na Żoliborzu czy Wilanowie. 

Statystycznie, nieruchomości na sprzedaż w najniższych cenach wciąż oferuje Białołęka, Ursus i Wesoła. Bez większego wysiłku można tam kupić lokale mieszkalne, których cena za mkw. jest niższa, niż 10 tysięcy złotych. Nie warto jednak odkładać decyzji o zakupie zbyt długo. Rosnąca inflacja napędza wzrost cen w sektorze nieruchomości — zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego.

Warto też skorzystać z usług, które pozwolą nam precyzyjnie oszacować wartość posesji. Można tu wskazać na narzędzie, dzięki któremu szybko oszacujemy optymalną cenę mieszkania na sprzedaż w Warszawie –  mowa o SonarHome. Jak działa to rozwiązanie?

To darmowa usługa, która bazuje na zaawansowanym algorytmie, analizującym ogromną ilość zmiennych. Dzięki temu kwota, jaka wyświetli się w serwisie, jest bardzo wiarygodna i zbieżna z realną wartością posesji, którą chcemy wystawić na sprzedaż.

W serwisie znajdziemy też ogłoszenia nieruchomości. Można też skorzystać z wirtualnej mapy, by szybko sprawdzić, czy w dzielnicy, którą sobie wytypowaliśmy, znajdują się mieszkania do kupienia, które spełniają nasze wymagania, na przykład pod kątem metrażu, liczby pokoi, czy standardu.

 

Trendy mieszkaniowe w Warszawie: co warto wiedzieć?

Warto zwrócić uwagę na tendencję do zmniejszania realnej powierzchni użytkowej mieszkań. Doskonale widać ten trend, gdy przeanalizujemy dane z takich dzielnic, jak:

  • Żoliborz (z 56 mkw do 50 mkw),
  • Praga Północ (z 53 do 50 mkw),
  • Ochota (z 58 do 53 mkw),
  • Śródmieście (z 57 do 52 mkw).

Nie brakuje też części miasta, gdzie wahania są nieco mniejsze, jednak można założyć, że ogólny trend zmierzający do „miniaturyzacji” będzie się utrzymywał. Wyjątkiem, który pośrednio potwierdza tę regułę, jest Wawer, gdzie uśredniona wielkość mieszkania wzrosła aż o dziewięć metrów kwadratowych! 

Jeśli szukamy mieszkania w stolicy, to — zgodnie z danymi SonarHome — największe szanse będziemy mieć na Mokotowie. W 2021 roku to właśnie tam zawierano najwięcej transakcji. Sporą popularnością cieszy się też Wola i Praga Południe. 

 

Jak szybko znaleźć świetne mieszkanie w stolicy?

Czasy, kiedy ogłoszenia sprzedażowe umieszczało się w lokalnej prasie, czy na słupach ogłoszeniowych, już dawno odeszły do lamusa. Obecnie prym wiodą serwisy, które dają dostęp do zaawansowanej, pozwalającej na precyzyjne wyszukiwanie ofert, wyszukiwarki.

Z poziomu SonarHome.pl wybierzemy nie tylko lokale o określonej wielkości, ale i znajdujące się w pobliżu metra, parku, uczelni, czy punktów handlowo-usługowych. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by przeszukiwać tylko te oferty, które zapewnią nam dostęp do dużego, nasłonecznionego balkonu, czy przypisanego miejsca parkingowego.