Nowe mieszkania w Zabrzu – 2023 to ostatni moment, by kupić mieszkanie w rozsądnej cenie. Później będzie drożej!

Zastanawiasz się nad zakupem nowego mieszkania w Zabrzu? W tej kwestii nie warto się już długo wahać – ceny rosną z miesiąca na miesiąc, a eksperci przewidują, że ta sytuacja wcale się nie zmieni. Choć od dłuższego czasu mówi się o spodziewanym krachu rynku pierwotnego i spadku cen nieruchomości, to sytuacja jest wręcz odwrotna.

 

Nowe mieszkania – Zabrze i okolice: ceny w najbliższych latach

Ci, którzy na mieszkania zdecydowali się rok czy dwa lata temu, dziś zacierają ręce, widząc, ile zaoszczędzili. Co czeka nas w nieruchomościach w 2023 i 2024? Słowa ekspertów dla wielu mogą być szokujące: tanio jest teraz. W najbliższych miesiącach branża spodziewa się dalszego wzrostu cen nowych mieszkań na sprzedaż, a w perspektywie kilku lat mówi się nawet o ponad 1500 zł podwyżki na metrze kwadratowym. Takie ceny mają nas czekać już za 2 lata, w 2025.

W tym momencie ekonomiści uznają sytuację za stabilną – ceny rosną stopniowo i powoli, więc podwyżki nie są tak odczuwalne w skali kilku tygodni. Prawdziwy szok na rynku nowych mieszkań w Zabrzu ma nastąpić dopiero w kolejnych latach. 2023 to naprawdę ostatni dzwonek na kupno nowej nieruchomości w korzystnej cenie.

Ul. Apetytowa w Zabrzu
Zabrze ul. Apatytowa – ostatnie wolne mieszkania!

 

Skąd biorą się coraz wyższe ceny nowych mieszkań w Zabrzu?

Z czego wynikną nadchodzące podwyżki cen w Zabrzu? Nowe mieszkania podlegają tym samym prawom rynku, co inne produkty. Wpływ na ich cenę ma więc nie tylko zasada popytu i podaży, ale przede wszystkim koszt środków użytych do ich „wyprodukowania”. W przypadku nowych mieszkań chodzi oczywiście o ceny materiałów budowlanych, a te już od jakiegoś czasu pną się do góry.

Mówi się, że koszt materiałów budowlanych nie spada, może co najwyżej utrzymywać się na stałym poziomie. I na to jednak nie ma co liczyć – prognozy branży nie są optymistyczne również dla firm budowlanych i klientów indywidualnych decydujących się na własny dom. Wysokie ceny oznaczają mniej wykończonych budynków, a zatem mniej dostępnych mieszkań i wzrost cen za metr kwadratowy, a także zwiększenie popytu na wynajem nieruchomości.

Z drugiej strony prawdopodobnie coraz więcej osób będzie uciekało od wynajmu właśnie ze względu na rosnące opłaty za tzw. odstępne i za wszelką cenę szukało własnego „M”. To spowoduje dalszy wzrost cen nowych mieszkań w rejonie Zabrza.

 

Gdzie powstają nowe mieszkania na sprzedaż w Zabrzu?

Jak widać, ceny wynajmu nie zachęcają, a nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się poprawić. Warto więc już teraz rozejrzeć się za nowymi mieszkaniami na sprzedaż. Gdzie szukać swojego wymarzonego lokum? W przypadku aglomeracji górnośląskiej priorytetem, jeśli chodzi o lokalizację, jest komunikacja: dobry dojazd do centrum miasta oraz największych ośrodków w regionie, takich jak Gliwice czy Katowice, to duży atut osiedli takich jak Zabrze Grzybowice czy inwestycji przy ulicy Nad Kanałem. Sprawdź dostępne mieszkania w tych lokalizacjach: https://dom100.eu/nieruchomosci-zabrze/mieszkania

Osiedle w Grzybowicach w Zabrzu
Osiedle Zabrze Grzybowice – trwa sprzedaż mieszkań

 

Inwestycja w nowe mieszkania w Zabrzu – czego szukać?

Zamierzasz zainwestować w mieszkanie w Zabrzu w 2023? Szukając oferty dla siebie, zwróć uwagę przede wszystkim na jakość proponowanych rozwiązań oraz lokalizację nowej nieruchomości. Niezależnie od tego, czy mieszkanie przeznaczysz na wynajem czy na użytek własny, te kwestie będą decydowały o jego wartości w kolejnych latach i mogą mieć wpływ na bieżący koszt jego utrzymania.

DOM100, deweloper z Gliwic, w swoich inwestycjach sięga po energooszczędne rozwiązania, takie jak panele fotowoltaiczne i system automatycznego podlewania trawników, które realnie wpływają na obniżenie kosztów użytkowania mieszkań. Tego typu udogodnienia już wkrótce będą standardem na wszystkich budowach.