inteligentny dom polska
Fot: materiał prasowy

Popularność smart home w Polsce stale rośnie

Gdy zakładaliśmy serwis Cododomu.pl, założyliśmy, że rynek inteligentnych sprzętów, które znajdują się w naszych domach i mieszkaniach będzie wykazywał sporą dynamikę wzrostu. Dziś możemy powiedzieć, że mieliśmy rację. Potwierdza to najnowszy raport Oferteo.pl

Inteligentny dom w Polsce?

W dość szerokim raporcie, Oferteo.pl zwraca uwagę na to, że już niemal 33% nowo budowanych domów w Polsce czerpie pełnymi garściami z rozwiązań smart home. Względem 2018 roku jest to wzrost o 9 punktów procentowych. Na liście najpopularniejszych udogodnień króluje inteligentny alarm, sterowanie ogrzewaniem oraz czujniki tlenku węgla. Widać więc dość wyraźnie, że w opinii wielu osób, system smart home to przede wszystkim bezpieczeństwo.

Inteligentny dom Xiaomi – co warto wiedzieć?

Mimo rosnącej świadomości o rynku inteligentnych akcesoriów domowych, wciąż mamy wiele do nadrobienia. Zgodnie z danymi zawartymi w raporcie, aż 18% badanych nie wiedziało o smart home niemal nic. Tym samym, można z dość dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że takie osoby mija sporo wiedzy nie tylko o bezpieczeństwie, ale i o analizie własnych wydatków. Nie od dziś wiadomo, że wybrane inteligentne rozwiązania mogą pomóc zaoszczędzić nieco pieniędzy. Ot, choćby poprzez ograniczenie zużycia prądu czy wody.

Popularność technologii smart home w Polsce rośnie bardzo dynamicznie. Równolegle na rynku pojawia się coraz więcej firm specjalizujących się w doradztwie i pomocy osobom zainteresowanym wdrożeniem tej technologii w swoim domu. Takie usługi z pewnością okażą się przydatne dla inwestorów, którzy są zainteresowani inteligentnymi urządzeniami, ale nie do końca je znają i nie wiedzą, na jakie powinni się zdecydować – mówi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Ile kosztuje inteligentny dom?

W opinii ankietowanych przez Oferteo.pl, za dużo. Aż 36% osób przyznało, że to właśnie cena końcowa nowoczesnych technologii okazała się być dla nich zaporowa. Wysoko sklasyfikowano też braki w wiedzy na temat tego typu urządzeń. Odsetek osób, które narzekały na niewystarczający dostęp do wiedzy o smart home, to aż 21%. Oczywiście, świadomość będzie z czasem rosła, jednak takie odpowiedzi badanych dość dobrze pokazują, jak wiele musi się jeszcze zmienić.

Buduję własny Smart Home (część pierwsza)

Mimo wszystko, rynek wciąż rośnie. Poza inteligentnymi alarmami, sterowaniem ogrzewaniem czy czujnikami CO, Polacy często kupowali też dedykowane systemy oświetlenia oraz kamery monitoringu. Pewnego rodzaju ciekawostką jest nieduży udział w rynku sprzętów, które w swoich założeniach bazują na podniesieniu naszego komfortu życia, na przykład klimatyzatorów. Warto też odnotować, że niespodziewanym liderem okazał się być ekosystem od Apple, któremu zaufało aż 25% respondentów.

Na drugim miejscu z wynikiem 15% znalazł się Google Home, a podium zamyka Samsung SmartThings z dorobkiem dziewięciu punktów procentowych. Samsung wygrał dosłownie o włos z Fibaro, które wybrało 8% ankietowanych.

Nie ukrywam, że bardzo ciekawi mnie to, w jakim kierunku skręci rynek smart home w tym roku. Widać już dość wyraźnie kilka nowych trendów, jednak wraz z popularnością tego typu urządzeń, pojawiają się też nowe zagrożenia, jak choćby kwestia ochrony naszej prywatności. Czekam też na popularyzację Alexy, która może u nas w kraju naprawdę solidnie namieszać. Tak czy inaczej, rok 2020 dla entuzjastów smart home zapowiada się bardzo ciekawie.

źródło: informacja prasowa, opracowanie własne

More Stories
Odkurzacze Roborock H6 i S6 Pure – debiuty na CES