Pralko-suszarka – opinia po dwóch miesiącach z LG F2DV5S8S0!

Pralko-suszarka – rozwiązanie idealne dla małych mieszkań czy nietrafiony pomysł?

Jeżeli twoja łazienka ma jedynie kilka metrów kwadratowych, to nawet najmniejszy szczegół musisz dobrze przemyśleć. Podobnie sytuacja wygląda z wyborem odpowiedniej pralki lub pralko suszarki do maleńkiej łazienki. Co wybrać? Na co musisz uważać? Zapraszam do przeczytania mojej recenzji po dwóch miesiącach użytkowania pralko-suszarki LG F2DV5S8S0.

Pralka i suszarka czy pralko-suszarka?

Nim dotarł do mnie testowany model, naczytałam się dziesiątek nieprzychylnych opinii na temat tego typu sprzętu AGD. Podnoszone były argumenty dotyczące znaczącego wzrostu rachunków za prąd, kurczenia i niszczenia czy niedosuszania ubrań itd. Czy znalazło to odzwierciedlenie w trakcie mojej przygody z pralko-suszarką? Niekoniecznie, o czym dowiesz się z dalszej części recenzji 🙂

W internecie znajdziesz dziesiątki poradników, które porównują oba warianty. Oczywiście mając możliwość zakupu dwóch niezależnych urządzeń, otrzymamy dwa sprzęty, które gwarantują większość pojemność prania i suszenia, a także lepsze klasy energetyczne, a co za tym idzie niższe rachunki za prąd. Natomiast sam zakup dwóch urządzeń, może niekoniecznie być tani. Natomiast w moich realiach pralko-suszarka jest jedynym rozwiązaniem. Mieszkając w bloku, trudno jest wygospodarować miejsce, które pomieści pralkę i suszarkę, bo nie każdy może pozwolić sobie na postawienie jednego urządzenia na drugim. Dlatego w większości wypadków pralko-suszarka jest rozwiązaniem idealnym!

Pralko suszarka zastąpi Ci nawet trzy sprzęty AGD!

Rozpoczynając testy, bardzo szybko zrozumiałam, że pralko-suszarka w praktyce zastępuje mi: pralkę, suszarkę do ubrań, a nawet żelazko! Zdecydowana większość ubrań wyjętych z pralko-suszarki LG jest pachnąca, przyjemna w dotyku i nie wymaga prasowania.

Wyciągając ubrania z bębna, można je od razu schować do szafy. Bawełniane t-shirty, spodnie dresowe, sukienki i spódnice, a nawet pościel po cyklu prania z suszeniem nie były pogniecione. Jedynym wyjątkiem są spodnie jeansowe, które musiały zostać wyprasowane, aby nie było widać zagnieceń.

Przez ponad 50 prań rozkładana suszarka do ubrań kurzyła się w kącie zapomniana. Brak konieczności rozkładania suszarki w praktyce gwarantuje dodatkową przestrzeń w mieszkaniu, które przez kilka dni w tygodniu było zajęte suszącymi się ubraniami.

Testujemy pralko-suszarkę LG F2DV5S8S0

Pralko-suszarka LG Vivace V500 slim F2DV5S8S0, o pojemności 8,5 kg (pranie) i 5 kg (suszenie), wymiarach 475 x 600 x 850 mm (wymiary GxSxW, MM) i szybkości wirowania, wyróżnia się eleganckim designem z pięknym metalowym pokrętłem oraz wygodną obsługą. Wysoko umieszczony, duży otwór ułatwia wkładanie i wyjmowanie ubrań z bębna, co jest szczególnie pomocne, gdy pierzemy np. pościele czy koce. Użytkownicy docenią także łatwe sterowanie za pomocą pokrętła i elektronicznego panelu. Urządzenie wyposażone jest także w funkcję pauzy, dzięki której w każdej chwili możemy przerwać cykl prania, otworzyć bęben i dorzucić dodatkową odzież, o której sobie przypomnieliśmy już po włączeniu.

Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych funkcji i cech, którymi może pochwalić się pralko-suszarka LG:

  • Funkcja AI DD™ wykrywa nie tylko ciężar wsadu, ale również miękkość materiału i dobiera dla niego optymalne ruchy piorące – co gwarantuje miękkie i delikatne, ale skuteczne pranie,
  • Technologia LG Steam™ usuwa aż 99,9% alergenów, takich jak roztocza kurzu domowego mogące wywoływać alergie i problemy z oddychaniem,
  • silnik inwerterowy – gwarancja cichej i niezawodnej pracy dzięki 10-letniej gwarancji na silnik.

Wymiary pralko-suszarki LG

Testowana pralko-suszarka LG to idealny wybór dla małego pomieszczenia. Jej głębokość to jedynie 47,5 cm, a z drzwiczkami 50 cm łącznie. Jest to rozmiar, który gwarantuje Ci oszczędność miejsca, ale również pojemny bęben na 8,5 kg prania i możliwość jednoczesnego suszenia prania o wadze do 5 kg.

Nowe klasy energetyczne!

Nowe regulacje unijne wprowadzają zmiany dobrze nam znanych etykiet efektywności energetycznej dla takich urządzeń jak lodówki, telewizory czy pralko-suszarki. W marcu 2021 roku dotychczasowe klasy rozpoczynające się od „A+++” zostały zastąpione nową skalą A-G.

Jeżeli chodzi o testowany model LG F2DV5S8S0, to zgodnie z nowymi klasami energetycznymi otrzymał klasę E. Jest to klasa energetyczna, która plasuje testowany pralko-suszarkę na równi z konkurencyjnymi modelami.

Opinia po 50 cyklach – dwa miesiące z LG F2DV5S8S0

Jak przebiegały testy? Czy warto zdecydować się na zakup pralko-suszarki LG? ZDECYDOWANIE TAK!

Połączenie pralki z suszarką gwarantuje oszczędność czasu – praktycznie przestaliśmy korzystać z żelazka, o suszarce nie wspominając. Kompaktowy rozmiar docenią posiadacze małych łazienek, dla mnie była to jedna z ważniejszych kwestii, bo nie wyobrażałam sobie łazienki, w której pralka dominuje i zabiera najwięcej miejsca.

Wyprana odzież dzięki inteligentnym funkcjom pralko-suszarki jest miękka i przyjemne w dotyku. Praktycznie wszystkie ubrania, które wyciągaliśmy z pralko-suszarki lądowały od razu w szafie, bez konieczności prasowania. Krzywdząca jest opinia, że pralko-suszarki nie dosuszają ubrań – wykonaliśmy ponad 50 prań i nie spotkaliśmy się z taką sytuacją, nawet gdy prane były koce i pościel. Dodatkowo mnogość programów do prania i możliwość podzielenia prania na pranie i suszenie, daje możliwość np. wyciągnięcia ubrań, które niekoniecznie nadają się do suszarki.

Rzeczywiste koszty eksploatacji – rachunki za prąd

Dzięki temu, że co miesiąc podajemy stan licznika i płacimy za prąd zgodnie ze zużyciem, łatwo udało mi się policzyć, ile średnio więcej zapłaciliśmy za prąd. Poniżej zamieszczam screeny z aplikacji LG, gdzie znajdziecie informację o liczbie prań w danym miesiącu oraz screen z informacją o zużyciu prądu. Okres, w którym rozpoczęliśmy testy, zbiegł się z edukacją i pracą zdalną w naszym wykonaniu, co skutkowało dodatkowymi 4 laptopami, które przez 5 dni w tygodniu pomiędzy 7 a 16 pracowały na okrągło. W marcu sama pralko-suszarka pracowała 23 razy, co sprawiło, że rachunek za prąd wzrósł o ok. 50zł.

zużycie prądu przy korzystaniu z pralko-suszarki

W kolejnych miesiącach ta kwota była już niższa z tego względu, że wróciliśmy do pracy, a w związku z wiosną i dłuższym okresem naświetlenia, zużywamy coraz mniej energii elektrycznej. Patrząc na czas, w którym pralko-suszarka przebywała u nas na testach, wynika, że średni wzrost rachunków za prąd przy korzystaniu z pralko-suszarki LG Vivace V500 slim F2DV5S8S0 wyniósł ok 30-35 zł miesięcznie. To niska cena jak za korzyści, które uzyskaliśmy dzięki urządzeniu 2 w 1!

Ile kosztuje pralko-suszarka LG Vivace V500 slim F2DV5S8S0?

Pralko-suszarka LG Vivace V500 slim F2DV5S8S0 kosztuje 2499 zł i możesz ją kupić bezpośrednio na stronie producenta lub w większości sklepów ze sprzętem RTV AGD.

Czy warto kupić LG Vivace V500 slim F2DV5S8S0?

W mojej opinii zdecydowanie tak. Pralko-suszarka to wbrew obiegowej opinii urządzenie niedrogie, z którego nie będziecie chcieli zrezygnować.

Podsumowując:

  • idealnie wkomponuje się w małe pomieszczenie,
  • zużycie prądu przy 20 cyklach miesięcznie kosztuje ok. 30-40 zł (w zależności od taryfy),
  • ubrania są suche i niepogniecione,
  • cichy silnik z 10-letnią gwarancją,
  • rezygnacja z suszarki i oszczędność miejsca w mieszkaniu,
  • oszczędność czasu – wyciągam ubrania z pralki i chowam do szafy, bez prasowania!