Google przeprojektowuje udostępnianie plików

google rcs
Fot: Pixabay

Nie znam osoby, która kiedyś w życiu nie miała do czynienia z wirtualną chmurą od Google. Na przestrzeni lat można zauważyć, że jej wygląd nieco się zmienił, gdyż również zmieniły się też panujące trendy. Po raz kolejny czas na małe, ale widoczne zmiany.

Zmiany w Dysku Google oraz aplikacjach G Suite

Najnowsza aktualizacja jest najbardziej zauważalna w interfejsie udostępniania plików, które ma teraz koncentrować się na łatwości używania. Wszystkie dostępne aplikacje, czyli: Dysk Google, Dokumenty, Arkusze, Prezentacja i Formularze otrzymają nowy, przebudowany interfejs udostępniania plików, który pozwoli na udostępnianie materiałów tylko określonym osobom bez rozszerzania dostępu.

Telefon Google dostaje opcję nagrywania rozmów

Trzy kluczowe zmiany skupiają się na uniknięciu niezamierzonych zmian uprawnień, a także szybkim podglądzie, kto ma już dostęp do określonego pliku.

  • Po pierwsze, zmienia się sam interfejs: nowe okno udostępniania pokazuje najważniejsze funkcje dla użytkownika, takie jak udostępnianie pliku, zmiana uprawnień i przeglądanie dostępu do plików.
  • Po drugie, szybki przycisk „kopiuj link”: pojawienie się nowego przycisku do kopiowania linku. Przycisk ten pozwoli uniknąć przypadkowej zmiany uprawnień.
  • Po trzecie, łatwiejszy podgląd udostępnień: odświeżony wygląd interfejsu pozwoli na wygodniejsze zobaczenie, kto obecnie ma dostęp do danego pliku i co może z nim robić.

Wizualnie Google oferuje teraz dwie różne karty, które skupiają się na częstym udostępnianiu za pomocą linków. Od teraz w rogu pojawia się o wiele bardziej, rozpoznawały przycisk, co z pewnością powinno ucieszyć niektóre osoby. W górnej części „udostępnij osobom i grupom” znajduje się to samo pole do wprowadzania osób i wiadomości e-mail, lecz dodatkowo pokazuje ono, kto posiada już dostęp do pliku.

Oprócz tego wszystkiego Google wykorzystuje ikony Material Design. Owe mają usprawnić cały proces udostępniania i ewentualnie rozwiązać problem utracenia danych.

Nowy wygląd ma zostać wprowadzony od dziś, lecz pojawienie się jego wszystkich funkcji może potrwać aż do miesiąca. Omówione zmiany dostępne będą dla rozwiązania G Suite dla przedsiębiorstw, a także dla użytkowników indywidualnych.

Źródło: 9to5google.com, opracowanie własne


Marcin Surmacz, Technologicznie to i owo

Od dziecka ciekawią mnie technologie, jakie nas otaczają (tj. komputery, telefony itp.). W wolnym czasie uwielbiam słuchać muzyki, oglądać filmy i seriale. Recenzowanie sprzętu, czytanie i pisanie newsów o nowinkach technologicznych jest poniekąd moją pasją, którą staram się realizować w różnych miejscach.