Inteligentny dom od Tesli? To możliwe

tesla smart home
Fot: Pixabay

Elon Musk już pewien czas temu zastanawiał się na Twitterze nad tym, czy warto byłoby wejść w inteligentny dom budowany od piwnicy aż po dach. Wiele wskazuje na to, że po jakimś czasie, pomysł znów wraca na wokandę.

Inteligentny dom od Tesli?

Elon Musk już od pewnego czasu chwali się produkcją nowego systemu HVAC, który ma znaleźć zastosowania w ekosystemach smart-home. Miliarder zastanawiał się ostatnio nad systemem inteligentnej wentylacji, który miałby chronić domowników przed wirusami i bakteriami. Pośrednio całe rozwiązanie miałoby opierać się na takim modelu, jaki w swojej pracy wykorzystuje chociażby klimatyzator. Trzeba przyznać, że plan jest ciekawy.

W tym miejscu należy cofnąć się w czasie do 2018 roku, kiedy CEO Tesli udzielał wywiadu dla Joe Rogan Experience. Musk miał wtedy pośrednio przyznać, że firma nie wyklucza inteligentnych sprzętów dedykowanych dla domu. O wywiadzie było przez pewien czas głośno, jednak internauci w końcu zapomnieli, a Elon Musk nie wracał do tematu. Do niedawna. Oto bowiem, zaledwie kilka dni temu przyznał on, że ma w planach system HVAC, który będzie potrafił dokonać pomiaru kluczowych dla naszego zdrowia wartości, jednocześnie oczyszczając powietrze poprzez filtr HEPA.

Inteligentny dom Xiaomi – co warto wiedzieć?

Żeby było jeszcze ciekawiej, Tesla ma na tym polu spore doświadczenie. Przypomnijmy, że Model S i Model X może otrzymać w przyszłości tak zwany „tryb ochrony biologicznej”, gdzie HVAC z filtrem HEPA mają odgrywać kluczową rolę. Prace już dawno wyszły ze stanu „czysto teoretycznego”, a producent zabezpieczył swoje rozwiązania odpowiednimi patentami, które potwierdził później w Amerykańskim Urzędzie Patentowym.

W toku dyskusji na Twitterze wielu internautów skupiało się na klimatyzatorze i jego wizji działania. Musk sugerował, żeby patrzeć na ten produkt o wiele dalej, jakby z wykorzystaniem szerokiego kontekstu. Skoro więc mamy HVAC i niedawne plany budowania inteligentnego domu, to odpowiedź nasuwa się wręcz automatycznie. Tesla już niebawem może pokazać kolejny produkt, który będzie próbował zrewolucjonizować świat. Czy będzie to w pełni inteligentny dom? Nie byłbym zdziwiony takim obrotem spraw.

źródło: Electrek, opracowanie własne