Na targach CES maszyna zrobi 300 pizz w godzinę

Maszyna do pizzy Picnic
Maszyna do pizzy Picnic, fot. hellopicnic.com

Już za kilka dni rozpoczną się targi technologiczne CES. Zjeść tam będzie można między innymi pizzę zrobioną przez inteligentną maszynę.

Kilka dni temu większość z Was siedziała przy stole z dwunastoma potrawami, które najprawdopodobniej były przygotowywane przez kilka dni. W domach raczej nie będziecie musieli robić jedzenia masowo, ale gdybyście mieli restaurację lub zapragnęli nakarmić całą okolicę, powinniście przyjrzeć się robotowi do pizzy stworzonego przez firmę Picnic.

Robot firmy Picnic jest o tyle ciekawy, że potrafi stworzyć nawet 300 pizzy o średnicy 30 centymetrów lub 180, 45-centymetrowych placków… w ciągu godziny. Nie znam się na standardach dużych restauracji, ale wydaje mi się, że taki wynik byłoby ciężko powtórzyć, nawet ze sztabem wykwalifikowanych ludzi. Tutaj potrzebny jest tylko jeden człowiek, który będzie uzupełniać składniki.

Zasada działania jest dość prosta. W systemie ustawia się pożądany przepis, uzupełnia się wymagane składniki, a potem robot działa już sam. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że upieczone placki będą miały zawsze równomiernie rozłożone składniki. Chyba każdy z Was kupił kiedyś pizzę, w której wszystko było ułożone na jednej części, a druga połówka był niemal pusta.

Oczywiście w dzisiejszych czasach, nie można stworzyć po prostu maszyny do pizzy. Zawsze warto dorzucić do niej nieco „inteligencji”. W robocie firmy Picnic zostały dodane technologie rozpoznawania obrazów oraz algorytmy głębokiego uczenia. Dzięki temu każda potrawa jest dopracowana do perfekcji, żeby jeszcze lepiej spełniać wymagania klientów oraz nie marnować jedzenia. W planach jest stworzenie maszyn, które będą mogły przygotowywać również sałatki czy kanapki.

Maszyna do pizzy Picnic
Maszyna do pizzy Picnic, fot. hellopicnic.com

Mnie oczywiście zastanawia jedno – jak będzie ze smakiem. Ja niestety nie będę miał okazji tego sprawdzić, ale jeśli będziecie w Las Vegas między 7, a 10 stycznia to na targach CES powinniście kupić tę pizzę. Jeśli okazałaby się dobra, to może warto byłoby podrzucić kilku restauracjom ten wpis, żeby na swój obiad nie trzeba było długo czekać, a zawsze był on jednakowy?

Źródło: hellopicnic.com via homecrux.com