czw.. lis 21st, 2024

(Krótka) recenzja LEDów od Xiaomi – Yeelight Smart Lightstrip

Aplikacja Yeelight Smart Lightstrip
Aplikacja Yeelight Smart Lightstrip, fot. mi-home.pl

Budowę własnego inteligentnego domu najłatwiej jest zacząć od inteligentnych świateł. Mogą być to żarówki oraz paski LED. Jedną z opcji do wyboru jest pasek ledowy od Xiaomi, czyli  Yeelight Lightstrip.

Xiaomi Yeelight Smart Lightstrip – specyfikacja techniczna

  • Tryb komunikacji: Wi-Fi IEEE 802.11 b / g / n (2,4 GHz),
  • Regulacja koloru: 16 milionów kolorów,
  • Jasność maksymalna: 160 lumenów (kolor biały),
  • Deklarowana żywotność: 25000 godzin,
  • Obsługiwana platforma: system Android 4.4 lub nowszy; Apple iOS 8.0 i nowszy.

Jasność jest wystarczająca do komfortowej pracy przy biuru. Ja swój pasek nakleiłem w taki sposób aby – zamiast lampki – oświetlał moje biurko.

 

Yeelight Smart Lightstrip – aplikacja

W aplikacji możemy wybrać dowolną temperaturę barwową światła białego oraz konkretne kolory. Do wyboru są też różne predefiniowane sceny. Ponadto znajdziecie tam takie funkcje jak pulsowanie pomiędzy czterema wybranymi wcześniej kolorami, pulsowanie do dźwięków piosenek oraz wybór koloru za pomocą kamery telefonu. Jest również opcja wyłączenia diody, która znajduje się na sterowniku. Oczywiście pasek można zaktualizować poprzez aplikację.

Sterowanie za pomocą asystenta

Mam u siebie w pokoju głośnik Google Home Mini, za pomocą którego steruję moim systemem. Kiedyś sama prędkość zależała od połączenia z serwerem. Od jakiegoś czasu można korzystać z Local Home SDK co pozwala na niemal natychmiastowe zobaczenie efektu. Aby używać tego rozwiązania wystarczy w ustawieniach LEDów włączyć sterowanie przez LAN i powiedzieć do asystenta „Sync all devices”. Powinno to pozwolić Wam natychmiastowo zobaczyć rezultaty, na czele ze skróceniem czasu reakcji.

Xiaomi Yeelight Smart Lightstrip – podsumowanie

Moją sztukę, lekko używaną, udało mi się upolować za 80 złotych na popularnym serwisie z ogłoszeniami. Ma ona chińską wtyczkę CN. Nowe, kupione w Polsce będą najprawdopodobniej miały wtyczkę EU albo dołączony adapter. Za około 130 złotych jest to świetne urządzenie, które pozwoli Wam uczynić swój dom lub mieszkanie nieco bardziej „smart”. Jasne, wybór inteligentnych sprzętów – w tym od Xiaomi – jest ogromny, jednak jeśli chcecie po kosztach przekonać się, jak to wszystko działa, to w mojej opinii warto zacząć od tego gadżetu.

Jedyna drobna uwaga, jaką muszę tu zasygnalizować, to kolory. Na maksymalnej jasności potrafią być nieco blade. Dlatego u mnie najczęściej są nieco ściemnione. To dość prosty półśrodek, a – według mnie – efekt końcowy jest dzięki temu o wiele lepszy. Pozostaje mieć nadzieję, że Xiaomi pochyli się nad Yeelight Smart Lightstrip i lepiej ustawi zakres barw tonalnych w kolejnej generacji tego produktu. Jednak – naprawdę – w tej cenie jest zaskakująco dobrze.

Powiązane