600 Mpx w telefonie? Samsung nad tym pracuje

Samsung Galaxy Z Flip
Samsung Galaxy Z Flip, fot. własne

Nie ma co ukrywać, Samsung jest jednym, z czołowych producentów sensorów do aparatów. To on jako pierwszy wprowadził 63 i 108 Mpx soczewki do swoich smartfonów. Obecne telefony są w stanie zrobić bardzo dobrej jakości zdjęcia i dla wielu osób aparat kompaktowy jest zbędny. Jednak, czy to koniec zwiększania ilości pikseli? Niekoniecznie.

Jak mówi Yongun Park, szef zespołu Sensor Business w Samsungu, producent chcę w przyszłości wyprodukować matryce o rozdzielczości 600 Mpx, które mają dostarczyć nam o wiele więcej szczegółów i zobaczyć więcej niż ludzkie oko. Czy będzie to możliwe? W przyszłości na pewno, ale z pewnością będziemy musieli przygotować się na duży wydatek, gdyż telefony z taką matrycą mogą kosztować dość sporo.

Większa matryca równa się większa wyspa?

Obserwując najnowsze smartfony, możemy zauważyć, że soczewki są naprawdę duże i przydałoby się coś tym zrobić, gdyż chcąc wprowadzić jeszcze większe matryce, zajmowałyby one większą część tyłu wraz z wystającą wyspą. Koreański producent doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego mówi, że jednym ze sposób jest zmniejszenie rozmiaru piksela.

Do tego użyty zostanie sensor opracowany przez Samsunga, który oparty jest na pikselach o wielkości 0,7 μm. Jednak producent ma nadzieje, że uda się go jeszcze nieco zmniejszyć, tak by uniknąć jakichkolwiek powiększeń i wybrzuszeń na tyle naszego telefonu. Miejmy nadzieje, że mu się to uda, gdyż takowe wysepki raz, że mają się prawo nie podobać, a dwa kładąc telefon na stole, chwieje się na różne strony podczas próby jego użytkowania.

Samsung Galaxy Note 20 dostanie zupełnie nowy design?

Póki co Pan Park nie podał żadnych terminów, w których możemy spodziewać się pojawienia, jednak patrząc na to, jak w szybkim tempie rozwija się technologia, to moduł 600 Mpx może pojawić wcześniej, niż nam się wydaje. Z pewnością będziemy Was informować o nowych doniesieniach w tej sprawie, bo wydaje się ona bardzo ciekawa.

Źródło:gsmarena.com, opracowanie własne


Marcin Surmacz, Technologicznie to i owo

Od dziecka ciekawią mnie technologie, jakie nas otaczają (tj. komputery, telefony itp.). W wolnym czasie uwielbiam słuchać muzyki, oglądać filmy i seriale. Recenzowanie sprzętu, czytanie i pisanie newsów o nowinkach technologicznych jest poniekąd moją pasją, którą staram realizować w różnych miejscach.