Ban dla Huawei przedłużony o kolejny rok

huawei p40 pro aktualizacja
Fot: producenta

W maju 2019 roku Stany Zjednoczone postanowiły wprowadzić w życie zarządzenie wykonawcze, które zakaże amerykańskim firmom korzystania z technologii, które zdaniem administracji rządowej stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Jak informuje Reuters, decyzja zostanie podtrzymana, efektem czego Huawei wciąż będzie odcięty od usług Google przez co najmniej rok.

Huawei i ZTE wciąż niemile widziane w USA?

Krótko: wiele wskazuje na to, że przez kolejny rok fani Huawei mogą zapomnieć o oficjalnym wsparciu dla usług Google Mobile Services w urządzeniach firmy. Departament Handlu przedłużył decyzję z 15 maja 2019, efektem czego firma z Chin będzie miała bardzo ograniczony dostęp do amerykańskich technologii. Mimo tego, że odpowiednie wnioski o zgodę na „warunkową współpracę” zgłosiło paręset podmiotów, administracja USA pozostaje nieugięta, efektem czego Google oficjalnie nie może współpracować z technologicznym gigantem z Chin. Wyróżniony może czuć się Microsoft, którego Windows 10 wciąż napędza laptopy Huawei.

Gdyby tak wyglądał Mate 40 Pro, byłoby świetnie!

Warto zwrócić uwagę na to, że sprawa nie dotyczy tylko laptopów, tabletów czy smartfonów. Na terenach wiejskich wiele osób i firm wciąż korzysta z infrastruktury Huawei do łączenia się z internetem. Firmy miały rok na wymianę urządzeń na „bezpieczne”, czyli takie, które rząd USA za takie uważa, jednak nałożenie się obecnej pandemii na pewno zmusiło wiele podmiotów do zaniechania lub odłożenia w czasie swoich planów. Oznacza to, że całkowite „wyplewienie” urządzeń Huawei z amerykańskiej ziemi jest wręcz nieprawdopodobne.

Bardzo dobitnie określił to Steven Barry, który kieruje Stowarzyszeniem Konkurencyjnych Przewoźników. Podczas przesłuchania w Kongresie miał on powiedzieć, że działające na wsiach firmy zasadniczo zostały postawione w sytuacji, kiedy trzeba odbudować samolot w trakcie lotu. Wydaje mi się, że te słowa dobitnie pokazuje, co o tak drastycznej w skutkach decyzji myśli spora część obywateli Stanów Zjednoczonych.

Samsung Galaxy S20 Ultra vs Huawei P40 Pro vs Huawei Mate 30 Pro!

Trzymając się jednak faktów, na usługi Google w nowych telefonach od Huawei po prostu nie ma co się nastawiać. Spodziewamy się, że czasowa, 3-miesięczna zgoda na handel zostanie ponownie przedłużona, jednak lista towarów, które będą objęte tym dokumentem to zupełnie inna kategoria. Huawei musi rozwijać swój ekosystem, HMS, bo najwyraźniej na łaskawość administracji Donalda Trumpa nie ma co liczyć. Szkoda tylko, że pośrednio tracimy na tym zwłaszcza my – użytkownicy z innych państw i kontynentów.

źródło: Reuters, opracowanie własne. Na zdjęciu głównym: Huawei P40 Pro.