Od wielu lat coraz to więcej osób interesuje się meteorologią stosowaną. Przyznam, że sam należę do tego grona. Lubię analizować te wszystkie wykresy, mapy czy zmiany w ciśnieniu atmosferycznym. Jakiś czas temu zainteresowałem się tematem barometru chemicznego i dziś wiem, że mogę Was gorąco zainteresować takim akcesorium.
Barometr chemiczny – co to jest
Urządzenie tak naprawdę powinniśmy określać po angielsku, mianem Fitzrov Storm Glass. W języku polskim sprzęt nie doczekał się dokładnego przetłumaczenia nazwy, a określenie barometr chemiczny to taka trochę lingwistyczna ścieżka na skróty 🙂 Przyrząd został wynaleziony przez admirała Roberta Fitzrova, a z technologii korzystano między innymi podczas naukowych ekspedycji Karola Darwina.
Dobre efekty w przewidywaniu pogody sprawiły, że barometr chemiczny rozpowszechnił się po świecie całkiem szybko. Już w XIX wieku znajdował się on w każdym porcie i na większości statków. Fenomen akcesorium polegał (a dokładniej, wciąż polega) na bardzo dokładnym przewidywaniu pogody. Skoro sprzęt zyskał sobie uznanie u marynarzy, gdzie nieraz warunki meteo zmieniały się jak w kalejdoskopie, to było oczywistym, że świetnie sprawdzi się on także w innych instytucjach. Dziś każdy z nas może kupić takie akcesorium i cieszyć się z możliwości przewidywania pogody we własnym zakresie. Co ważne, urządzenie nie tylko nadal może uchodzić za funkcjonalne, ale wygląda też naprawdę pięknie.
Fitztoy Storm Glass to – w pewnym uproszczeniu – zestaw, na jaki składa się naczynie wypełnione wodą zmieszaną z etanolem, kamforą i chlorkiem amonu. Cała magia polega na tym, że – w zależności od pogody – substancje zmieniają swój wygląd, informując nas o zbliżającej się zmianie warunków atmosferycznych. Do każdego zestawu załączane są informacje o tym, jak należy odczytywać wyniki, dlatego pozwolę sobie pominąć tutaj ten drobny szczegół.
W sieci można kupić to akcesorium w wielu kształtach oraz cenach. W sumie, to ogranicza Was tylko wyobraźnia oraz zasobność portfela. Ja dostałem na urodziny taki barometr chemiczny, jak ten, który możecie zobaczyć powyżej. Dla miłośników meteorologii stosowanej, świetna rzecz. Nawet pomimo tego, że dzisiaj smartfon spokojnie może podać nam niemal te same informacje. Wystarczy kilka apek 😉
źródło: własne, grafika główna z aukcji na Allegro