Chcesz prawdziwie inteligentny dom? Oto CUBE

smart home cube 2
Fot: producenta

Inteligentne domy to marzenie wielu osób. Wiele firm podchodzi do kwestii smart home w taki sposób, aby po prostu doposażyć w inteligentne urządzenia już posiadany dom czy mieszkanie. Na tym polu bardzo ciekawie wyróżnia się oferta firmy CUBE, która daje nam po prostu możliwość zakupu inteligentnego domu zbudowanego od podstaw.

CUBE, czyli inteligentny dom od A do Z

Za projektem stoi singapurska firma Nestron, a pełna nazwa projektu, to CUBE Two. Producent deklaruje, że po odpowiednim ustawieniu modułów pomieści on czteroosobową rodzinę. Po stronie ciekawostek można też wskazać na to, że kupujemy dom w pełni umeblowany, z już preinstalowanym asystentem AI, który na dodatek jest zsynchronizowany ze wszystkimi urządzeniami, jakie znajdują się na metrażu. Można powiedzieć, że kupujemy dom (a właściwie to domek) który jest wykończony pod klucz. Przynosimy tylko nasze rzeczy i można się wprowadzać.

Smart Home dla seniora? Oto ciekawe urządzenia, które ułatwią życie osobom starszym

inteligentny dom cube 2
Fot: producenta

Pomieszczenie ma długość dziewięciu metrów i cztery metry szerokości. Można więc powiedzieć, że są to wymiary zbliżone do naprawdę malutkiej kawalerki. Nowe segmenty można dodawać, usiłując łączyć je w rozwiązania modułowe, jednak znacząco zwiększa to koszt całej inwestycji, który i tak jest po prostu wysoki. Jeśli chcielibyście dziś zamieszkać w takim super-inteligentnym domku, to na stół musicie wyłożyć 52 tysiące dolarów, czyli jakieś 220 tysięcy złotych. 

Owszem, w tej cenie dostajemy w pełni umeblowany metraż naszpikowany super-nowoczesną technologią, jednak prosta matematyka podpowiada, że w polskich realiach często taniej można kupić kawalerkę, a następnie postawić na zakup rozwiązań smart home na własną rękę. Wprawdzie producent zapewnia, że powierzchnia użytkowa jest większa od tradycyjnego domu o 15%, jednak nie jestem przekonany, czy dla wielu osób będzie to wystarczająca argumentacja.

Kończąc, rozpalę jeszcze Waszą wyobraźnię, informując Was, że w skład zestawowych mebli wchodzi okap kuchenny, zlew, stół jadalny, sofa w salonie, szafa, blat w sypialni, a także prysznic, wieszak na ręczniki oraz umywalka. Po stronie sprzętu AGD mamy lodówkę, pralkę, kuchenkę oraz klimatyzację. CUBE jest zarządzany przez inteligentnego asystenta AI o nazwie „Canny”. Nie wiadomo, czy producent przewidział kompatybilność z Asystentem Google lub Alexą.

źródło: BusinessInsider, opracowanie własne