niedz.. lip 21st, 2024

Apple zapłaci Samsungowi nawet miliard dolarów kary?

samsung logo
Fot: Pixabay

Obserwując rynek mobilny, można pokusić się raczej o stwierdzenie o to, że to inni producenci płacą Apple. Co takiego się stało, że tym razem to firma z Cupertino musi sięgnąć do kieszeni?

Chcesz OLED-y? Płać… i wywiązuj się z umowy

Samsung to lider branży wyświetlaczy OLED. Kto kontroluje większość, ten może domagać się za swoje produkty odpowiednio wysokiej zapłaty. To stara prawda, która wciąż jest w świecie biznesu niezwykle aktualna. Żeby było jednak ciekawiej, to Samsung nieco poszerzył tę definicję. W umowach zawarte są dokładne ilości paneli, jakie muszą zostać zamówione. Jeśli minimalna ilość zamówienia ulegnie zmianie, lepiej żebyś miał wypchany gotówką portfel.

To nie pierwszy raz, kiedy Apple musi zapłacić Samsung Display karę za zakup mniejszej ilości paneli niż wcześniej uzgodniono. W drugim kwartale 2019 roku Tim Cook i Spółka musieli wysupłać z portfela 684 miliony dolarów. Najnowsze doniesienia sugerują, że tym razem – jak utrzymuje serwis źródłowy – kwota może zbliżyć się do miliarda „zielonych”. Co ważne, mówimy tu tylko o zamówieniach za drugi kwartał obecnego roku.

Samsung Galaxy S20 Ultra – recenzja po czasie

Apple niby może zmienić Samsung Display na innego producenta, jednak nie jest to tak proste, jak by się mogło wydawać. W tym roku firma zdecydowała się na nieco większą dywersyfikację dostawców. Rzekomo Samsung dostarczy 80% paneli OLED, a pozostałą częścią podzieli się LG z BOE. Nie da się nie zauważyć, że nawet w tym podziale widać dominację firmy z Korei Południowej. Co ważne, współpraca na kanwie wyświetlaczy między Apple a Samsungiem trwa już od wielu lat i jest dla obu stron bardzo opłacalna.

Właśnie z tego względu trudno mi wyobrazić sobie, aby nagle, niemal z dnia na dzień, Apple zrezygnowało, odmówiło zapłacenia kary i zwróciło się z prośbą o pomoc do innych producentów. Być może za pewien czas będzie to możliwe, jednak tak długo, jak Samsung rządzi i rozdaje karty w tym segmencie rynku, dla firmy Tima Cooka byłoby to niezwykle ryzykowne zagranie. Można więc spodziewać się, że pokaźna suma już niebawem zasili konto Sammyego.

źródło: Sammobile, opracowanie własne

Powiązane

Comments are closed.