Dzięki tej opasce nie nagra Cię żaden mikrofon

Opaska zagłuszająca
Opaska zagłuszająca Fot. yankodesign.com

Jeśli irytuje Was fakt, że praktycznie każde Wasze słowo może być nagrywane przez szereg różnych urządzeń, powinniście zainteresować się specjalną opaską, która zagłuszy wszystkie mikrofony w najbliższym otoczeniu.

Smartfon, asystent głosowy, zegarek, tablet, komputer i wiele innych urządzeń łączy to, że mogą mieć wbudowane mikrofony. Przeważnie nie jest to problemem, ale chyba każdemu zdarzyła się sytuacja, że rozmawiał o czymś ze znajomymi, a niedługo później zaczął dostawać reklamy o danym produkcie. Przy wszechobecnej elektronice mogącej nas nasłuchiwać takie sytuacje będą coraz częstsze.

Należy również pamiętać, że codzienne rozmowy mogą zawierać dużo ważniejsze informacje niż najnowsze plotki z osiedla. Oczywiście nie każdemu może odpowiadać ten brak prywatności i dla takich osób zespół studentów z Uniwersytetu Chicago stworzył specjalną opaskę. Jej działanie dobrze opisuje poniższy film:

Opaska emituje biały szum o częstotliwości 24k-26kHz, który wysyłany jest przez 24 przetworniki ultradźwiękowe. Pozwala to pokryć najbliższą przestrzeń oraz skutecznie zagłuszyć wszelkiego rodzaju mikrofony, chociażby te w smartfonach, opaskach, asystentach czy kamerach. Na filmie możecie usłyszeć co zostało zarejestrowane na nagraniu po włączaniu opaski.

Produkt ten został zamknięty w opasce, ponieważ dzięki ruszaniu ręką praktycznie nie ma białych plan w pokryciu naszego otoczenia. Oczywiście dźwięki wysyłane przez opaskę nie są słyszalne dla ludzkiego ucha, co pozwoli normalnie prowadzić rozmowę z drugą osobą.

Opaska zagłuszająca
Opaska zagłuszająca Fot. yankodesign.com

Bez wątpienie jest to świetny sprzęt, który nie tylko przyda się przy zagłuszaniu Siri, asystenta Google czy Alexy (które często ustawione są na ciągły nasłuch), ale poradzi sobie z całą masą innych gadżetów. Zastanawiające jest to czy po włączaniu opaski, będzie można przeprowadzić rozmowę telefoniczną.

W dzisiejszych czasach może to być jedynie ciekawy gadżet, ale za kilka lub kilkanaście lat sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej. Obstawiam, że popularność takich urządzeń drastycznie wzrośnie i większość z nas będzie chciała mieć coś takiego. Już teraz coraz częściej pojawiają się obawy o prywatność, a firmy skutecznie dolewają oliwy do ognia różnymi wpadkami.

Warto też pamiętać, że wiele osób zakleja kamerki w notebookach, więc czemu nie mieliby eliminować również mikrofonów?

Twórcy: Yuxin Chen, Huiying Li, Shan-Yuan Teng, Steven Nagels, Zhijing Li, Pedro Lopes, Ben Y. Zhao & Haitao Zheng (Uniwersytet Chicago)

Źródło: yankodesign.com