Qualcomm zapowiada nowy modem 5G!

Jeśli z niecierpliwością czekacie na wprowadzenie łączności 5G na szeroką skalę, to mam dla Was dwie wiadomości – dobrą i złą. Pierwsza jest taka, że Qualcomm zaprezentował właśnie Snapdragona X60 – nowy modem 5G o świetnych parametrach. Zła natomiast wskazuje na to, że nowy układ zadebiutuje na rynku dopiero za kilkanaście miesięcy.

Jaki modem 5G wybrać?

Czas jednak przestać owijać w bawełnę i przejść do informacji o samym modemie X60. Według zapowiedzi ma on zaoferować użytkownikom pobieranie danych z prędkością nawet 7,5 Gbit/s i wysyłanie ich do 3 Gbit/s. Zapowiedziany modem ma zadebiutować w 2021 roku, najprawdopodobniej wraz z procesorem Snapdragon 875. Modem zaprojektowany został w litografii 5 nanometrów.

Jak zapewnia Qualcomm, X60 jest pierwszym na świecie modemem obsługującym agregację spektrum we wszystkich kluczowych pasmach i kombinacjach 5G. Dzięki temu prędkości przesyłu danych osiągane przez sieć 5G w przypadku urządzeń wyposażonych w ten modem mają być naprawdę niesamowite. Ponadto, Snapdragon X60 powstał w oparciu o pierwsze na świecie rozwiązanie do agregacji nośników 5G FDD-TDD sub-6. Co to oznacza dla zainteresowanych?

Dzięki tej opasce nie nagra Cię żaden mikrofon

Dzięki powyższym parametrom, operatorzy otrzymają szeroki zakres opcji wdrażania nowego standardu łączności w tym także możliwość zmiany przeznaczenia widma LTE dla 5G w celu skutecznego zapewnienia wyższych średnich prędkości sieci i przyspieszenia rozszerzenia 5G. Brzmi naprawdę ciekawie, prawda? Nie ukrywam, że jestem entuzjastą tego rozwiązania i mam nadzieję, że wszystko pójdzie po myśli producenta, a co za tym idzie, także i nas – użytkowników.

Póki co jednak musimy poczekać na to, w jakim kierunku i w jakim tempie nad Wisłą będzie rozwijała się infrastruktura 5G. Na razie wciąż jest to melodia przyszłości. Nie wątpię jednak, że operatorzy komórkowi działający na rodzimym rynku, będą dążyli do rychłego wdrożenia pełnego 5G na terenie całego kraju. W końcu będzie to dobry chwyt marketingowy i argument w walce o klienta. Trzymam kciuki za to, by wdrożenie przebiegało bez większych zakłóceń. A na premierę Snapdragona X60 jeszcze trochę poczekamy. Kto wie, może w tym czasie pojawi się jakaś równie ciekawa (a może i ciekawsza?) opcja? 😉

Źródło: GSM Arena