Huawei chce zrewolucjonizować wyświetlacze?

honor x10
Fot za: HuaweiCentral

Ceniony producent z Chin nie boi się eksperymentować  designem i technologią wykonania matryc w swoich smartfonach. Potwierdzają to zarówno starsze urządzenia, jak i te, które debiutowały na rynku całkiem niedawno temu. Co ważne, Huawei nie zwalnia tempa i już obmyśla kolejne nowości. Jedna z nich zapowiada się świetnie.

Ekran RGBW w Honorze?

Honor to bardzo blisko związana z Huawei firma, którą można wręcz uznać za jej firmę-córkę. Podobieństwa są ogromne, ale można też dopatrzyć się szeregu różnic designerskich. Na szczęście nie działa to tak, że Honor to tylko tańsza, gorzej wyposażona wersja jakiegoś smartfona, który w „centrali” nie sprzedał się pół roku temu i teraz trzeba szybko pozbyć się zalegających na magazynie sprzętów. Designerzy tej firmy nieraz tworzą tak piękne telefony, że dla wielu osób – w tym dla mnie – potrafią one przyćmić flagowce od Huawei.

Producent nie boi się też stosowania innowacyjnych technologii. Wiele wskazuje na to, że najbliższą innowacją, jaka trafi do urządzenia tej firmy będzie wyświetlacz wykonany w technologii RGBW. Rzekomo ma on zadebiutować w Honorze X10 Max. Nowa technologia znacząco modyfikuje układ pikseli. W jednym rzędzie mamy na przemian trzy kolorowe piksele RGB przedzielone jednym białym. Stąd nazwa: RGBW, czyli „red, green, blue, white”.

Huawei P40 Pro – recenzja po dłuższym czasie

Takie rozmieszczenie pikseli ma skutkować bardzo dużym zwiększeniem jasności wyświetlacza w porównaniu do zwykłej palety RGB. Podobno mówimy tu nawet o 70% jaśniejszym module ekranu. Co ważne, ten wzrost idzie w parze ze spadkiem poboru mocy. Aby zminimalizować intensywność podświetlenia, wyświetlacz aktywuje tylko wybrane subpiksele, co ma skutkować oszczędnościami w poborze mocy, które mogą wynosić i 14%.

Honor X10 – specyfikacja techniczna

Co wiemy o nadchodzącym urządzeniu z logo firmy Honor na obudowie? Urządzenie zadebiutuje już na dniach, bo 2 lipca, choć początkowo na rynku chińskim. Ekran ma mieć imponującą przekątną 7,09 cala i będzie pracował w rozdzielczości Full HD+. Spodziewamy się też charakterystycznego wycięcia na kamerę selfie. Na pokładzie znajdzie się modem łączności 5G od MediaTek. Precyzując, Dimensity 800 z 5G. Do wyboru będzie wersja z 6/8 GB pamięci RAM i 64/128 GB na dane.

honor x10
Fot za: HuaweiCentral

Wiemy, że na tylnej obudowie firma chce umieścić dość zaskakujący, żeby nie powiedzieć skromny, aparat główny: 48 Mpix + 2 Mpix. Jak na 2020 rok, podwójna matryca w telefonie kompatybilnym ze standardem 5G to trochę dziwny zabieg, prawda? Tak czy inaczej, na froncie producent przewiduje 8 Mpix kamerę selfie. Na dziś dzień nie znamy dokładnej specyfikacji matryc. Wiemy natomiast, że będzie to zawodnik wagi ciężkiej. Jego deklarowana waga, to 227 gramów. Akumulator powinien mieć pojemność 4900-5000 mAh i wesprze szybkie, 22,5 W ładowanie. Smartfonem będzie zarządzał Android 10 na nakładce Magic UI 3.1.

Cena i ewentualna data premiery w Europie pozostaje nieznana.

źródło: HuaweiCentral, opracowanie własne