Huawei nie zwalnia. Inteligentna asystentka Celia zmierza do serii P40

Huawei Celia
Fot za: XDA

Jakiś czas temu rynek inteligentnych asystentów był dość mocno rozbudowany. Spokojnie można było wskazać kilka rozwiązań tego typu. Dziś na placu boju pozostały trzy liczące się rozwiązania: Asystent Google, Alexa i Siri. Czy inteligentna asystentka od Huawei zdoła wywalczyć sobie zainteresowanie użytkowników?

Celia w kwietniowej aktualizacji serii P40

Huawei robi co w jego mocy, by wyróżnić się na tle innych producentów, którzy bazują na Androidzie. Trzeba uczciwie przyznać, że producentowi zwykle ta sztuka udaje się całkiem dobrze. Oczywiście, część zmian jest wymuszona przez trwającą wojnę handlową między USA a Chinami, jednak nie da się nie dostrzec, że technologiczny gigant stale poszerza swoje portfolio i zakres usług. Po autorskim sklepie z aplikacjami przyszła pora na kolejne wyzwanie.

Celia została zapowiedziana podczas premiery rodziny P40. Patrząc na obecną sytuację w jakiej znajduje się Huawei, można pokusić się o stwierdzenie, że asystentka nie ma być dopełnieniem Asystenta Google, ale jego bezpośrednim rywalem. Podczas uroczystego zaprezentowania światu Huawei P40 i P40 Pro nie wiedzieliśmy jeszcze, kiedy Celia oficjalnie wkroczy na salony. Po kilku miesiącach można już w zasadzie potwierdzić, że terminem jest maj.

Samsung Galaxy S20 Ultra vs Huawei P40 Pro vs Huawei Mate 30 Pro!

Na ten moment oprogramowanie trafiło już do posiadaczy P-czterdziestek w kilku regionach świata. Co jednak najważniejsze, w chwili obecnej nie porozmawiamy sobie z Celią po polsku. Można się z nią komunikować w języku francuskim, angielskim i hiszpańskim. Jest to dość rozsądny wybór, bowiem po angielsku i hiszpańsku porozumiewa się wiele setek milionów osób na całym świecie. Mimo wszystko, jakoś tak przykro, że język polski nie został doceniony przez technologicznego giganta.

W chwili obecnej asystentka integruje się z aplikacjami wbudowanymi w EMUI i pozwala na przykład rozpocząć nagrywanie głosu, odtwarzać multimedia, zarządzać ustawieniami smartfona czy włączyć i wyłączyć latarkę. Możemy też zarządzać funkcjami AI Lens i HiVision. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że po serii P40 oprogramowanie zostanie wydane także dla ex-flagowych smartfonów producenta.

Niestety, ale nie wiemy, czy firma jest zainteresowana naszym rodzimym rynkiem i zapewnieniem wsparcia dla języka polskiego. Gdybyśmy dowiedzieli się w temacie czegoś więcej, zaktualizujemy wpis 🙂

źródło: XDA Developers, opracowanie własne