Jakie dobre seriale warto zobaczyć na HBO GO?

hbo go
Fot za: Sklep Play

Zagrożenie koronawirusem wciąż jest aktualne. Jest to dla nas wszystkich czas próby, czy też może raczej czas zwiększonej odpowiedzialności obywatelskiej. A skoro wiele osób zostaje w domu, to nagle pojawiło się wiele ciekawych możliwości na spędzanie czasu. Jedną z ciekawszych opcji jest nadrobienie filmów i seriali. I właśnie tym najciekawszym propozycjom, jakie ma w swojej ofercie HBO, poświęcony jest ten wpis.

Najlepsze seriale na HBO – nasza subiektywna lista

W tym wpisie wybieramy – naszym zdaniem – najlepszych filmów i seriali, jakie ma w swojej ofercie HBO. Zresztą, nawet jeśli żadna z poniższych propozycji nie przypadnie Wam do gustu, to oferta platformy jest tak bogata, że zapewne każdy z Was znajdzie coś dla siebie. Po długich dyskusjach zdecydowaliśmy się wskazać Wam sześć ciekawych seriali, które powinny z powodzeniem umilić Wam czas spędzany w domu.

Czarnobyl (2019) [od 18 roku życia]

czarnobyl hbo go
Fot za: HBO GO

Słynny serial (a właściwie, to miniserial, bowiem składa się na niego tylko pięć odcinków), który został obsypany nagrodami. Twórcy rozłożyli na części pierwsze przebieg wydarzeń, które w linii prostej doprowadziły do wybuchu reaktora w elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986 roku. Reżyser w sposób jednocześnie rzeczowy i bardzo przystępny w odbiorze dla widza niezaznajomionego z tematem obrazuje mechanizmy, które – początkowo – miały zamieść całą sprawę pod dywan.

W kolejnych odcinkach pokazywane są też późniejsze działania, jakie podejmowały władze Związku Radzieckiego. Czarnobyl jest serialem niezwykłym i zdecydowanie wartym polecenia nawet dla osób, które nie lubią takiej konwencji. Akcja jest wartka, fabuła cechuje się niezwykłą spójnością i zapewne nawet nie spostrzeżecie się, kiedy dotarliście do ostatniego, piątego odcinka. Świetnie wypada też gra aktorska oraz charakteryzacja. Zdecydowany must have, któremu warto dać szansę.

Outsider (2020) [od 18 roku życia]

outsider hbo go
Fot za: HBO GO

Jest to ekranizacja bestsellerowej powieści Stephena Kinga. W Flint City zostaje brutalnie zamordowany 11-letni chłopiec. Śledztwo w bardzo szybkim tempie pozwala wskazać głównego podejrzanego. Jest nim trener miejscowej drużyny baseballowej, znany niemal wszystkim mieszkańcom, Terry Maitland, w którego rolę świetnie wcielił się Jason Bateman. Policja jest tak pewna swego, że głównego bohatera zatrzymuje w sposób spektakularny: na oczach zgromadzonych mieszkańców miasta podczas meczu baseballowego.

Problemy pojawiają się wtedy, gdy adwokat trenera dostarcza dowody, które mogą świadczyć o jego niewinności. W jaki sposób Terry Maitland mógł znaleźć się w dwóch miejscach jednocześnie? Czyżby bilokacja? Oczywiście, pojawia się też bardzo charakterystyczna dla całej twórczości Kinga, tajemnicza postać, która zjawia się w pozornie błahych, nic nie wnoszących do fabuły, momentach. Kto stoi za morderstwem? Jak do niego doszło? Może jednak był to trener drużyny? Pytania można mnożyć. A odpowie Wam na nie ten serial 😉

Rok za rokiem (2019) [od 15 roku życia]

rok za rokiem hbo go
Fot za: HBO GO

Świetny, 6-odcinkowy, brytyjski miniserial, który opowiada pasjonującą historię o losach rodziny z Machesteru na przestrzeni 15 lat. Myliłby się jednak każdy, kto założyłby, że mówimy tu o rasowym science-fiction, które przenosi nas do idealnego świata, gdzie samochody lewitują, na świecie nie ma przestępczości i wszyscy żyją w zgodzie ze sobą i z naturą. Nic z tych rzeczy! Największym atutem serialu jest to, że jego twórcy starali się przewidzieć realną ewolucję technologii.

Pojawiają się też ważne wydarzenia, które znamy z teraźniejszości, a które w opinii reżysera mogą oddziaływać na naszą rzeczywistość za kilka czy kilkanaście lat. Widziałem ten serial już jakiś czas temu, jednak jestem niemal pewien, że odnajdziemy tam dość prawdopodobne scenariusze dla rozwoju sytuacji geopolitycznej w Europie, w tym w takich państwach, jak Węgry, Ukraina czy- oczywiście – Wielka Brytania. Naprawdę, warto. Ten serial za pewien czas może stać się dokumentem. Przynajmniej w części.

Młody Papież (2016) [od 15 roku życia]

młody papież hbo go
Fot za: HBO GO

W opinii wielu osób, serial bardzo kontrowersyjny. I owszem, nie da się nie zauważyć, że wiele osób zniesmaczy się już po kilku pierwszych minutach pierwszego odcinka. Zresztą, kontrowersje to jedna z kluczowych osi, wokół której kręci się „Młody Papież”. No bo jak inaczej określić następcę Świętego Piotra, który jest uzależniony od nikotyny i kryje się za swoim pontyfikatem. Wreszcie, młody i przystojny papież? To wszystko stanowi dość mocną mieszankę.

Jak odnajdzie się w watykańskiej polityce, której rytm nadaje kardynał Voiello, w którego rolę fantastycznie wcielił się Silvio Orlando? Między innymi na te pytania odpowiada serial. Mimo wszystko, trzeba zauważyć, że Jude Law, zdecydowanie obronił się w tej roli. Zresztą, niemal wszystkie drugoplanowe postaci, grają naprawdę świetnie. Do zapętlonej (ale spójnej!), momentami abstrakcyjnej fabuły świetnie pasuje też nietuzinkowa oprawa muzyczna. Mimo kontrowersji, warto dać Młodemu Papieżowi szansę.

Opowieść Podręcznej (2017) [od 18 roku życia]

opowieść podręcznej hbo go
Fot za: HBO GO

Zrealizowany z rozmachem serial, który powstał na podstawie książki Margaret Atwood. Obraz ukazuje totalitarną antyutopię, gdzie rola kobiet została w dużej mierze uprzedmiotowiona i sprowadzona do roli maszyn do rodzenia dzieci. Główna bohaterka, June Osborn, którą świetnie odegrała Elisabeth Moss, to tytułowa podręczna, dla której Republika Gileadu przygotowała tylko jedno zadanie – rodzić jak najwięcej dzieci.

W tym świecie podręczne są tak uprzedmiotowione, że nie mają nawet prawa do zachowania swojego dawnego imienia. Przyjmują one żeńską formę imienia pana domu. W tym konkretnym przypadku, June nagle staje się Fredą. Historia opowiedziana jest w bardzo ciekawy sposób, a nagłe zwroty akcji są ze sobą powiązane w sposób przyczynowo-skutkowy. Owszem, pierwsze odcinki drugiego sezonu wprowadziły trochę zamieszania w fabule, jednak reżyserowi udało się z nich wybrnąć, co dość dobrze potwierdza trzeci sezon Opowieści Podręcznej. Dla fanów antyutopii, pozycja obowiązkowa.

Wataha (2014) [od 15 roku życia]

wataha hbo go
Fot za: HBO GO

Trudno nie uwzględnić w naszym zestawieniu polskiej Watahy. Serial niedawno doczekał się trzeciego sezonu, który tylko utwierdził mnie w przekonaniu, że jest to naprawdę udana produkcja. Akcja osadzona jest w dzikich Bieszczadach, a jej głównymi bohaterami są pogranicznicy. Postać pierwszoplanowa, Wiktor Rebrow stara się rozwikłać kwestię zamachu, w którym zginęło kilku jego przyjaciół z jednostki Straży Granicznej.

Serial wyróżnia się nie tylko na nurcie fabularnym. Widać, że scenarzysta robił co w jego mocy, by ukazać widzowi piękno dzikiej, jeszcze nieodkrytej, bieszczadzkiej przyrody. Trzeba odnotować, że widoki naprawdę zapierają dech w piersiach. Bardzo dobrze wypada też gra aktorska oraz – co w polskich produkcjach wcale nie jest tak oczywiste – nagłośnienie. Zdecydowanie warto dać serialowi szansę. Nawet, gdy pominiemy tu kwestie tego, że jest to produkcja „made in Poland”. Wataha spokojnie mogłaby konkurować z niemal każdym serialem, jaki HBO ma w swojej bogatej ofercie i nie zdziwiłbym się, gdyby często z tych starć wychodziła zwycięsko.