Kto rządzi na rynku 5G? Dwóch głównych rywali w świecie Androida

wykres
Fot: Pixabay

Rynek 5G dopiero się kształtuje. W zeszłym roku prym wiodła Korea Południowa, a w kolejnych miesiącach łączność 5G zaczęła też rozwijać się w Europie, w tym i w Polsce. Która firma już dziś oferuje urządzenia z modemem w nowym standardzie łączności?

Samsung znów rywalizuje z Huawei

Firma z Korei Południowej weszła w erę łączności 5G bardzo mocno. W obecnym kwartale firma wprowadziła na rynek 8,3 miliona smartfonów z odpowiednim modemem, co stanowi aż 34,1% rynku. Firma nie może cieszyć się ze swojego sukcesu i świętować zbyt długo, bowiem krok w krok za Samsungiem podąża Huawei. Można wręcz stwierdzić, że różnice między obydwoma dostawcami są minimalne.

5g statystyki
fot za: KoreaHerald

Zgodnie z danymi, jakimi dysponujemy w tej chwili, Huawei w tym samym czasie wprowadził na rynek 8 milionów smartfonów, czyli zaledwie o 300 tysięcy mniej niż SammyDaje to 33,2% rynku. Co warto wiedzieć, firmy szły łeb w łeb także w zeszłym roku. Wtedy rysowała się niewielka przewaga Huawei (6,9 miliona urządzeń wobec 6,7 od rywala z pobliskiej Korei Południowej), jednak za sprawą wprowadzenia na rynek flagowców z rodziny S20, sytuacja odwróciła się.

Można pokusić się o stwierdzenie, że w chwili obecnej żadna inna firma nie ma nawet podejścia do „wielkiej dwójki”. Kolejne miejsca należą do Vivo (2,9 miliona smartfonów z modemem 5G) i Xiaomi (2,5 miliona sztuk). Wielką piątkę zamyka Oppo, które wprowadziło na rynek 1,2 miliona urządzeń, co przekuło się na pięcioprocentowy udział w rynku. Nie wymienione w zestawieniu firmy mają łączny wkład, który jest niższy niż ten, jaki wygenerowało Oppo.

Oczywiście, w obecnej formie rynek jest bardzo dynamiczny i można powiedzieć, że zmienia się z kwartału na kwartał. Można jednak w ciemno założyć, że już na jesieni układ sił zostanie bardzo mocno przebudowany. Przyczyna jest banalna. Właśnie wtedy do sprzedaży wejdzie dwunasta generacja iPhone’ów, które – co jest już w zasadzie pewne – będą miały modemy 5G. Jeśli mimo tego Samsung i Huawei utrzymają pozycję lidera, to nie będę ukrywał swojego zdziwienia 😉

źródło: KoreaHerald, opracowanie własne