Linksys Aware to Wi-Fi wykrywające ruch

Linksys
Linksys fot. linksysblog.pl

Systemy Mesh są coraz popularniejszym rozwiązaniem również w domach. A co jeśli mogłyby nie tylko rozsyłać sygnał Wi-Fi, ale również zadbałyby o bezpieczeństwo? Taki produkt ma już Linksys.

Linksys jest jedną z firm, która w swojej ofercie posiada produkty typu Mesh. Jest to rozwiązanie składające się z dwóch lub więcej urządzeń, którego zadaniem jest utrzymanie jak najlepszego połączenie. Największą zaletą takiej sieci jest fakt, że wszelkie sprzęty w niej pracujące, będą przełączać się między tymi routerami bez naszej ingerencji. System sam stwierdzi, z którego źródła sygnał będzie najsilniejszy.

Produkty tej firmy nie odstają od konkurencji pod względem możliwości. One również oferują kilka zakresów, prostą konfigurację oraz wysoką wydajność sieci. Przy podłączaniu dużego domu do internetu jest to świetna opcja, ale Linksys ma jeszcze asa w rękawie. Ich system może być również strażnikiem naszego domu.

Rozwiązanie nazywa się Linksys Aware i dzięki sieci Wi-Fi potrafi wykryć ruch na danym obszarze. System opiera się na tym, że nieprzerwanie wysyłane są sygnały między konkretnymi routerami. Gdy zmieni się intensywność tych fal, będzie to oznaczać, że pojawił się nowy obiekt. Oczywiście łączność jest ciągła, dzięki temu możliwe jest wykrycie ruchu w naszym domu. Wtedy na nasz smartfon przychodzi odpowiednie powiadomienie.

Ruch można śledzić na żywo w aplikacji. Jest możliwe również skonkretyzowanie działania tego systemu, jak chociażby wyznaczenie godzin, w których powiadomienia mają nie przychodzić (np. wtedy gdy jesteśmy w domu i to my się ruszamy) lub ustawienie ich tylko na większe obiekty. Bez tej funkcji, byłoby to całkowicie nieprzydatne rozwiązania dla właścicieli zwierząt, a tak można je wyłączyć z wykrywania. Z racji, że wszytko opiera się na sieci Wi-Fi, działa to również przez ściany, więc możliwe jest nawet wykrycie ruchu u sąsiada.

Linksys
Linksys fot. linksysblog.pl

Oczywiście nie jest to produkt, który wyprze z rynku czujniki ruchu i podobne sprzęty. Jest to to jednak alternatywa, która pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo w domu, bez potrzeby instalacji specjalnych gadżetów. Nie wiem czy to przyjmie się na szeroką skalę, ale pomysł Linksysa jest moim zdaniem jednym z ciekawszych na rynku urządzeń sieciowych.

Warto wiedzieć, że oprócz zakupu routerów Mesh, będziecie musieli zapłacić za użytkowanie systemu Linksys Aware. Pierwszy kwartał jest co prawda darmowy, ale potem kosztuje on 2,99$ za miesiąc lub 24,99 dolarów rocznie.

Źródło: gizmodo.com, linksys.com