Mozilla prezentuje świetną nowość

ibaby prywatność
Fot: Pixabay

Mozilla to nie tylko twórcy świetnej, lecz coraz mniej popularnej przeglądarki, Firefox. Fundacja ma na koncie także inne, ciekawe rozwiązania, a najnowsze z nich ma być przełomowym narzędziem stworzonym dla komputerów z Windowsem 10, Chromebooków oraz Androida. Dlaczego jest taka ważna?

 

Mozilla zaprezentowała właśnie Firefox Private Network VPN!

Jest to bardzo przydatne narzędzie, bazujące na protokole Wireguard. Dzięki temu ma być o wiele bezpieczniejsze od podobnych tego typu rozwiązań. Twórcy Firefoxa informują, że nowość pozwala na podłączenie maksymalnie pięciu urządzeń i wybór serwerów z jednego z ponad 30 krajów. Ma przy tym dbać o naszą prywatność – Mozilla zarzeka się, że Firefox Private Network VPN nie inwigiluje nas pod względem aktywności w sieci.

W tej chwili usługę można testować w ramach wersji betatestowej. Co ciekawe – można do niej dołączyć poprzez specjalne zaproszenie. Same testy nie są natomiast darmowe – za korzystanie z VPN-a od Mozilli trzeba bowiem uiszczać opłatę w wysokości 4,99 USD miesięcznie. Nie wiadomo jeszcze, kiedy zostanie udostępniona stabilna wersja aplikacji. Można się spodziewać, że testy mogą potrwać od kilku, do nawet kilkunastu dni. Oby przebiegały owocnie!

Twórcy Firefioxa serwują nam swoją nowość w czasach, w których prywatność w sieci dla wielu z nas jest coraz ważniejsza. Zarówno cyberprzestępcy, jak i dostawcy rozmaitych usług (społecznościowych itp.) korzystają z coraz bardziej wyszukanych metod mających na celu dobranie się do naszych poufnych danych. Receptą na takie zakusy może być dobrze skonfigurowany VPN.

Wydaje się, że Mozilla znalazła sobie całkiem dobrą niszę w rynku, bowiem prywatność z biegiem czasu będzie zyskiwać na znaczeniu. Wskazuje na to wiele z ruchów, jakie wykonują nawet i te największe firmy. Dobrze wiedzieć, że twórcy Liska nie zostają z tyłu.  Nie ukrywam jednak, że szczególnie interesuje mnie kwestia opłat. Czy Mozilla utrzyma je na takim poziomie? A może pojawi się darmowa wersja narzędzia? Tak dużo pytań, tak mało odpowiedzi 😉

Źródło: ghacks.net