Czasem można spotkać się z opinią, iż inteligentne sprzęty domowe nie oferują rozwiązań przydatnych, a skupiają się raczej na bajerach, czymś ekstra. Uważam, że to bardzo krzywdząca opinia, a świetnie potwierdza to najnowsza funkcjonalność, jaką wdraża Netatmo.
Jak oszczędzać ciepło w domu?
Gdyby kilka lat temu ktoś zapytał mnie, czy oszczędzanie ciepła z pomocą inteligentnych sprzętów jest możliwe, to odpowiedziałbym, że – owszem – jest to wykonalne, ale wymaga trochę czasu i pieniędzy. Na szczęście rynek zmienił się dość mocno i pod pojęciem oszczędności nie rozumiemy już tylko rozbudowanych termometrów czy czujników pomiaru ciepła, które niektóre spółdzielnie mieszkaniowe instalowały na kaloryferach w blokach, chcąc w ten sposób dokładniej rozliczać się z mieszkańcami.
Na genialny, a zarazem bardzo prosty w swoich założeniach pomysł wpadło Netatmo. Francuzi już od pewnego czasu mają w ofercie inteligentne zawory grzejnikowe, które mogły pomóc w generowaniu oszczędności. Warto odnotować, że producent pamięta o tym sprzęcie i stale rozwija jego potencjał. Właśnie w ten sposób, w drodze uaktualnienia, pojawił się tryb wykrywania otwartego okna. Co ciekawe, akcesorium nie tylko informuje właściciela o takim stanie rzeczy, ale podejmuje też konkretne działania.
Gdy zawód Netatmo wykryje, że domownicy nie zamknęli okna, automatycznie dostosuje temperaturę lub wyłączy nagrzewanie pomieszczenia. Trzeba przyznać, że założenie jest bardzo logiczne. Po co tracić pieniądze na ogrzewanie, jeśli – niezależnie od ciepłoty kaloryfera – do mieszkania i tak wpadnie chłodniejsze powietrze z dworu, prawda? Po zmniejszeniu temperatury użytkownik zostanie o tym poinformowany przez aplikację Netatmo Energy, by – w razie potrzeby – mógł zareagować i na przykład ręcznie włączyć ogrzewanie.
Jeśli aplikacje wykryje, że temperatura się ustabilizowała, gdy okno zostanie zamknięte, odczeka trochę czasu, by w pół godziny później włączyć domyślne ustawienia ogrzewania. Wszystko to brzmi bardzo pięknie, jednak pozostaje jedno, dość ważne pytanie. Załóżmy, że akcja dzieje się w kuchni. Na dworze jest chłodno, a Wy właśnie spaliliście obiad i chcecie szybko wywietrzyć pomieszczenia. Otwieracie więc okna na oścież. Nie po to, by się schłodzić, ale by usunąć z mieszkania brzydki zapach. Wtedy musicie jeszcze dodatkowo pamiętać o tym, aby w aplikacji od Netatmo tak ustawić akcesorium, by to zachowało temperaturę na tym samym poziomie.
Mimo wszystko, idea jest bardzo ciekawa. Cieszy też to, że producent nie stawia na żadne modele subskrypcji czy płatne aktualizacje. Posiadacze inteligentnego zaworu grzejnikowego z logo firmy mogą cieszyć się z tego trybu za friko. Miło.
źródło: HomeKitNews