Nokia (HMD) rozbija bank. Oto globalny roaming danych

hmd connect ceny
Fot: producenta

HMD to firma, która kilka lat temu zakupiła licencję na wydawanie smartfonów z logo Nokii. Gdy tylko o tym usłyszałem, byłem raczej dość sceptycznie nastawiony. Na szczęście, producent zdołał obronić się całkiem nieźle, a kolejne smartfony z logo Nokii na obudowie prezentują się naprawdę ciekawie.

HMD Connect, czyli globalny roaming danych

Jeśli często podróżujecie do różnych państw – choć akurat ten argument w erze COVID-19 chwilowo ma drugorzędne znaczenie – zapewne świetnie wiecie, że opłaty roamingowe potrafią szybko zmniejszyć ilość złotówek na koncie. Jasne, w ramach Unii Europejskiej i tak nie mamy tak źle, bowiem te koszta są stosunkowo niewielkie, jednak jeśli Waszym celem jest jakieś państwo nie będące członkiem UE – na przykład Ukraina – to zakup paczki danych to albo duży wydatek, albo inwestycja niezbyt zasadna ekonomicznie, bowiem często dostajemy tylko jakieś paręset MB. Generalnie, im dalej od domu, tym bardziej te paczki danych zdają się być okrojone.

HMD Connect
Fot: producenta

HMD Connect, to – w pewnym uproszczeniu – karta SIM z danymi, która zapewnia dostęp do internetu w niemal każdym miejscu na świecie. Na ten moment firma deklaruje, że pozyskała partnerów biznesowych w ponad 120 państwach. Na ten moment z HMC Connect można połączyć się z ponad 600 sieciami. Brzmi to wszystko świetnie, jednak pora w tym miejscu zadać to najważniejsze pytanie: ile kosztuje dostęp do HMD Connect?

HMD Connect – ceny

Trzeba uczciwie przyznać, że kwoty, jakie trzeba wydać, by cieszyć się dostępem do sieci w ramach tej oferty nie zwalają z nóg. Najniższy pakiet kosztuje 19,95 euro, co daje nam kwotę zbliżoną do 90 złotych. Za tę cenę dostajecie 1 GB internetu do państw tak zwanej „Strefy Pierwszej”, gdzie znajdują się między innymi Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Niemcy. Łączna ilość państw w tej strefie, to 44 kraje.

Jakie dobre seriale obejrzeć na Netflixie?

Strefa druga – za tę samą cenę – zgarnia 500 MB internetu. W gronie państw przynależnych do tej strefy mamy m.in. Meksyk, Kanadę czy Hongkong. Najmniej atrakcyjny – pod kątem megabajtów – pakiet, to ostatnia, trzecia strefa. 250 MB, czyli tyle, ile obecnie zajmuje jakaś średniej wielkości gra ze Sklepu Play. Taką ilością danych na transfer operator zaszczyci tych, którzy zdecydują się odwiedzić m.in. Wenezuelę czy Pakistan.  Tutaj macie pełen podział na strefy według państw.

Należy założyć, że nie jest to ostatnie słowo HMD. Podobno najniższy plan (który dopiero zostanie wprowadzony) będzie zaczynał się od 9,95 euro (45 złotych), jednak na ten moment nie wiemy, co będzie oferował. Pewnego rodzaju poszlaką jest wzmianka w Sklepie Play, gdzie możemy przeczytać, że dane użytkownika są zawsze anonimowe i bezpieczne. Czy to jakaś poszlaka, która sugeruje, że HMD Connect będzie też wspierać połączenia VPN? 

Tego jeszcze nie wiemy. Wiemy natomiast, że aplikacja jest już do pobrania ze Sklepu Play. Jeśli po ustaniu zagrożenia COVID-19 znów będziecie sporo podróżować, na pewno warto dać tej usłudze szansę. Tym bardziej, że dostarczenie karty SIM jest rzekomo darmowe 😉

źródło: własne, w oparciu o Sklep Play