sob.. lip 27th, 2024

Poznajmy ogólną interperatację ministra finansów na temat poszerzenia katalogu wydatków (związanych między innymi z zakupem sprzętu AGD) objętych ulgą mieszkaniową

wydatki objęte ulgą mieszkaniową

Należy wiedzieć, że dochody (wynagrodzenie) ze sprzedaży nieruchomości pozyskane przed upływem pięciu lat liczonych od końca roku, w którym ją nabyto (kupiono), są opodatkowane 19-procentowym podatkiem dochodowym. Możemy jednak skorzystać z tak zwanej ulgi mieszkaniowej określonej w art. 21 ust. 1 pkt 131 „Ustawy o PIT”. Jeśli dany podatnik w ciągu trzech lat liczonych od momentu końca roku podatkowego, w którym dokonał sprzedaży, wyda pozyskany przychód na własne cele (potrzeby) mieszkaniowe, uzyska wówczas zwolnienie od podatku. Rodzaje wydatków realizowanych w ramach własnych celów (potrzeb) mieszkaniowych określono w art. 21 ust. 25 „Ustawy o PIT”. Ulga obejmuje między innymi kupno, budowę, rozbudowę, przebudowę i remont własnego domu lub mieszkania. Należy wiedzieć, że do czasu wydania omawianej interpretacji skarbowej uznawano, że w zakresie wykańczania lub remontu mieszkania/domu do ulgi uprawniają wydatki poniesione na wykonanie tynków, podłóg, okładzin ściennych, powłok malarskich i umocowanych na stałe elementów (na przykład pawlaczy, obudowy wanny, szaf wnękowych) oraz wymianę/instalację składników wyposażenia technicznego budynku lub lokalu (na przykład instalacji wodnej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gazowej).

 

Natomiast w interpretacji ogólnej ministra finansów z dnia 13 października 2021 roku stwierdzono jednak, że jako wydatki budowlane, remontowe lub wykończeniowe mogą być traktowane także koszty zakupy kuchenki gazowej, elektrycznej lub gazowo-elektrycznej, płyty indukcyjnej lub ceramicznej, piekarnika, zmywarki, pralki, lodówki, oświetlenia sufitowego i ściennego wewnętrznego, w tym taśm LED i oczek halogenowych, okapów kuchennych – gdyż stanowią one zakończenie instalacji gazowej, elektrycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej i wentylacyjnej. Ponadto w interpretacji wskazano, że w pojęciu wydatków na własne cele mieszkaniowe mieszczą się nie tylko meble, które charakteryzuje trwały związek z obiektem budowlanym, wykonane na indywidualne zlecenie (pawlacze, szafy wnękowe, zabudowa garderoby), ale także meble w zabudowie kuchennej – „pod wymiar” i wolno stojące.

 

W interpretacji podkreślono, że nie można zawężać katalogu wydatków mieszkaniowych wyłącznie do tych, które wiążą się z przygotowaniem budynku (lokalu) do tak zwanego stanu surowego zamkniętego. Własny cel mieszkaniowy polega bowiem na możliwości zamieszkiwania i funkcjonowania w budynku (lokalu). W praktyce zaspokojenie własnych celów (potrzeb) mieszkaniowych obejmuje także zakup podstawowych sprzętów AGD, jak kuchenka gazowa, zmywarka, płyta indukcyjna, lodówka, pralka i okap kuchenny. Jest to standardowe wyposażenie każdego mieszkania, niezbędne do zabezpieczenia podstawowych potrzeb życiowych człowieka. Zaznaczono jednak, że takiego charakteru nie ma małe AGD, czy tostery, opiekacze, ekspresy do kawy, kuchenki mikrofalowe itp. Są to bowiem akcesoria, a nie elementarne przedmioty, bez których pomieszczenie kuchenne utraciłoby częściowo swą funkcjonalność. Podobnie jest w wypadku wydatków ponoszonych na zakup i montaż sufitowego i ściennego oświetlenia wewnętrznego. Konieczność jego instalacji wynika z przepisów dotyczących oświetlenia światłem sztucznym pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi, a także wiąże się z zapewnieniem prawidłowej funkcjonalności danego budynku (lokalu) i realizacją uzasadnionej potrzeby życiowej (zapewnienie oświetlenia po zmierzchu).

 

Jeśli chodzi o zabudowę kuchenną, to w interpretacji stwierdzono, że nie można odmiennie traktować podatników wypełniających ten sam cel, a dysponujących zróżnicowanym kapitałem. Dlatego też zwolnienie podatkowe obejmuje zarówno droższą zabudowę kuchenną wykonaną pod wymiar, jak i tańsze meble kuchenne wolno stojące. Mają one bowiem na celu realizację podstawowych potrzeb życiowych człowieka, a tym samym w pośredni sposób przyczyniają się do pełnej realizacji własnego celu mieszkaniowego. Analogicznie będzie w przypadku zakupu szafki stanowiącej element mocowania umywalki i trwałej zabudowy łazienki z płyt kartonowo-gipsowych.

 

Dodatkowa uwaga – interpretację ogólną nr DD2.8202.4.2020 opublikowano w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 14 października 2021 roku, poz. 145 (znajdziemy ją na przykład na stronie wyszukiwarki systemu informacji podatkowej: www.sip.mf.gov.pl). Warto ją dokładnie przeczytać. Jej uzasadnienie może być pomocne przy decyzji, jakie wydatki uwzględnić w uldze, i w razie sporu z urzędem skarbowym co do wysokości zwolnienia z podatku.

Powiązane

Comments are closed.