Przykre. Sony Mobile Store zostaje zamknięty

Sony Xperia L4
Sony Xperia L4, fot. Sony

Sony od długiego czasu jest w fazie ciągłych zmian. Niestety, ale średnie wyniki sprzedażowe kolejnych Xperii zmuszają firmę do poszukiwania oszczędności. Tym razem padło na sklep, który działał także w Polsce.

Zmiany sięgają Polski

Sony Mobile Store przez wiele lat oferował sprzedaż smartfonów i akcesoriów z logo Xperii w wielu państwach w Europie. Na liście można wymienić choćby Wielką Brytanię, Niemcy, Hiszpanię, Włochy, Niderlandy, Szwecję, Czechy oraz Polskę. E-sklep od Japończyków był dość sensowną alternatywą, bowiem raz na jakiś czas oferował naprawdę świetne promocje. Niestety, nawet przeceny nie powstrzymały spadku ilości sprzedanych Xperii.

Warto w tym miejscu odnotować, że Sony Mobile to twór, który już od pewnego czasu nie działa na rynku. Sony włączyło dział odpowiedzialny za tworzenie smartfonów do nowego tworu, gdzie można odnaleźć też aparaty fotograficzne oraz telewizory. Można było oczekiwać tego, że e-sklep doczeka się jakichś zmian w kwestiach prawnych i własnościowych, jednak chyba nikt nie spodziewał się, że firma zdecyduje się go po prostu wyłączyć, dezaktywować.

Sony Xperia 1 Mark 2: jest rzekoma data premiery i cena

Ten stan rzeczy pośrednio potwierdzają też kolejne kroki, jakie podjęło Sony. Firma od wielu lat linkowała do swojego sklepu, zachęcając do zakupu wybranych produktów. Jeśli wejdziecie na przykład na brytyjską wersję strony i spróbujecie kupić na przykład Xperię 1, to zobaczycie, że w chwili obecnej producent daje już tylko linki do sprzedawców zewnętrznych. To dość jednoznacznie potwierdza, że mobilny sklep Sony odchodzi do lamusa.

Nie wiadomo, czy firma powróci z jakąś inną, podobną w swoich założeniach inicjatywą. Nie wydaje mi się jednak, aby Japończycy obrali sobie za cel tak zawiłą ścieżkę. Jasne, w modelu sprzedażowym niewiele to zmienia. Smartfony i inne produkty firmy wciąż będzie można kupić w wielu innych sklepach, jednak odnoszę wrażenie, że rezygnując z własnego sklepu, firma dodała sobie trochę roboty przy negocjowaniu potencjalnych rabatów w sieciach sprzedażowych. Czy dla nas, użytkowników, coś to zmienia? W sumie… niewiele.

źródło: XperiaBlog, opracowanie własne. Na zdjęciu głównym Sony Xperia L4