Uwaga, Apple znów podatne na „atak SMS”

apple sms bug 2020
Fot: Pixabay

Apple to ciekawa firma. Z jednej strony bezpieczeństwo i prywatność wyróżniają się na duży plus, a z drugiej, wciąż zdarzają się po prostu dziwne błędy, które potrafią zawiesić smartfony z logo nadgryzionego jabłka. O co poszło tym razem?

SMS, który „zamraża” smartfona

Podejrzewam, że część z Was może mieć teraz deja vu i przypomni sobie wydarzenia, jakie obiegły sieć w 2018 roku. Właśnie wtedy, na skutek braku zgodności z rzadko używanym językiem, telefon zawieszał się. W tym toku padło na dwa znaki z języka sindhi, których iPhone również nie potrafi obsłużyć. Co warto podkreślić, zagrożone są smartfony, które pracują pod kontrolą Apple iOS 13.4.1, a więc najnowszej publicznej wersji oprogramowania.

Mogę Was też uspokoić, że bug nie wyczyści Wam telefonu. Pomaga twardy reset lub chwila cierpliwości i odczekanie, aż aplikacja Spring Board, czyli aplikacja działająca w tle, która zarządza wyświetlaczem, zresetuje się i odzyska sprawność. Na ten moment nic nie wskazuje na to, aby miały pojawić się jakieś inne negatywne reperkusje. Mimo wszystko, trzeba stwierdzić, że fakt występowania tego błędu dowodzi niestety braku kompetencji inżynierów Apple. Gdyby to była pierwsza taka akcja, można wykazać się zrozumieniem.

W tej konkretnej sytuacji technicy mieli jednak dwa lata na to, aby w kolejnych uaktualnieniach iOS dodawać te nieco bardziej egzotyczne języki, co stopniowo zmniejszałoby szanse na wystąpienie takiego zdarzenia. Pozostaje mieć nadzieję, że deweloperzy szybko uporają się z tym bugiem i stosowna łatka pojawi się już niebawem. Jako, że błędem jest zagrożona pokaźna ilość iTelefonów, szybka reakcja producenta byłaby wręcz pożądana.

Warto zakończyć ten news informacją o udostępnieniu publicznej bety iOS 13.4.5, którą każdy może pobrać. Pojawiła się tam funkcja udostępniania utworów na swoich Instagram Stories. Jeśli słuchacie muzyki i tapniecie na „Udostępnij”, to na Insta Stories pojawi się informacja o tytule utworu, nazwą albumu z animowanym tłem. Na ten moment nie ma możliwości, by w ten sposób udostępnić utwory z historii Apple Music.

Kto wie, może Apple zdecyduje się nieco przyspieszyć grafik i wyda oficjalny update nieco szybciej?

źródło: EverythingAboutApple przez Antyweb, opracowanie własne