Ludzie w maseczkach ochronnych
Ludzie w maseczkach ochronnych, Fot. Macau Photo Agency (Unsplash)

Targi MWC 2020 w Barcelonie odwołane!

Targi MWC to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń technologicznych w ciągu roku, ale nie tym razem. Zostały one oficjalnie odwołane, a winnym tej sytuacji jest koronawirus 2019-nCoV.

Gadżetami elektronicznymi pasjonuję się od zawsze, ale dopiero w ostatnich latach zacząłem mocniej interesować się tym tematem. Każdego roku starałem się śledzić najważniejsze premiery, gorąco dyskutowane ciekawostki czy najciekawsze przecieki. W moim prywatnym kalendarzu zawsze istotnym punktem były targi Mobile World Congress w Barcelonie. To na nich obok wielu urządzeń mobilnych, pokazywano różne gadżety, w tym sporo należących do segmentu smart home. Muszę przyznać, że w tym roku specjalnie wziąłem wolne w pracy, żeby móc śledzić najważniejsze premiery na żywo.

Niestety (lub na szczęście) będę mieć po prostu nieco więcej wolnego, ponieważ organizatorzy podjęli bardzo trudną decyzję.

Targi MWC w Barcelonie zostały odwołane

Jeszcze kilka tygodni temu nikt w ogóle by nie pomyślał, że taki scenariusz jest możliwy. W ostatnich dniach organizacja GSMA, która odpowiada za targi MWC, zapewniała że o wszystko zadbano i wydarzenie odbędzie się w terminie. W regularnie wysyłanych informacjach prasowych zwracano jedynie uwagę na większą ostrożność i zadbanie o podstawową higienę. W informacji z 9 lutego ogłoszono ponadto, że podróżni z prowincji Hubei nie zostaną wpuszczeni na wydarzenie, a pozostali uczestnicy nie będą mogli być w Chinach w przeciągu 14 dni przed MWC.

Sytuacja zmieniła się 12 lutego, ponieważ na stronie GSMA pojawiła się oświadczenie mówiące o tym, że targi MWC w Barcelonie zostają odwołane. Jest to oczywiście decyzja podjęta troską o bezpieczeństwo i wynika bezpośrednio z zagrożenia rozpowszechniającego się koronawirusa 2019-nCoV. Do wniosku, że tak będzie najlepiej doszli przedstawiciele GSMA oraz władze miasta. Oczywiście wydarzenie ma wrócić w 2021 roku.

Moim zdaniem jest to bardzo zaskakująca decyzja, ale wpływ na nią mogły mieć posunięcie gigantów rynku technologicznego. Zanim jeszcze ogłoszono likwidację targów MWC 2020, z wydarzenia wycofało się LG, Nokia, Ericsson, Sony, Amazon, Intel, Cisco oraz Facebook. Bardzo możliwe, że do startu, jeszcze kilka innych film podjęłoby podobną decyzje.

Dla organizatorów, tworzenie targów bez największych graczy przyciągających miliony, mogłoby skończyć się fiaskiem. Dlatego taka decyzja jest po części zrozumiała, szczególnie że w Hiszpanii potwierdzono dwa przypadki koronawirusa 2019-nCoV. Co prawda osoby zarażone są w dobrym stanie i ich życiu nic nie zagraża, ale na świecie ta choroba okazała się śmiertelna w ponad 1100 przypadkach.

Dla obserwatorów rynku i pasjonatów oznacza to, że wiele premier może zostać opóźnionych. Ponadto o ciekawych produktach mniejszych firm możemy się w ogóle nie dowiedzieć, gdyż targi często były przepustką do mediów.

Źródło: gsma.com, tvn24bis.pl

More Stories
update
Posiadacze Mate 20 i Mate 20 Pro – aktualizacja w drodze!