Do wielu państw na świecie – w tym i do Polski – coraz głośniej puka nowy standard wiadomości: RCS. W założeniu ma on wyprzeć z rynku nieśmiertelne SMS-y, a jedną z kart przetargowych może być troska o bezpieczeństwo informacji przekazywanych tą drogą.
RCS-y w Wiadomościach Google z szyfrowaniem?
Sprawa jest rozwojowa. Programiści z APKMirror dostali wewnętrzną betę Wiadomości Google w wersji 6,2, która nie ujrzała jeszcze światła dziennego. Po szybkiej analizie okazało się, że jedną z głównych zmian jest kompleksowe szyfrowanie wiadomości RCS. W świecie Androida jest to o tyle ważna wiadomość, że ten standard może być pierwszym, który w swoich założeniach zbliży się do potencjału, jaki od lat znają fani Apple, korzystający z iMessage.
Podobno ma być dodane szyfrowanie end-to-end, czyli, w dużym skrócie rzecz ujmując, będzie można odczytać ją tylko na urządzeniu odbiorcy, a więc nikt z grona osób, które dysponują powszechnie dostępnymi aplikacjami do szpiegowania, nie powinien mieć możliwości przechwycenia wiadomości. Jako, że wiele banków porozumiewa się z nami przez SMS-y, które z natury są nieco bardziej podatne na przejęcia, jest to zmiana, która niesie ze sobą spore znaczenie praktyczne.
Ciekawostką jest dodatkowe zabezpieczenie wiadomości. Użytkownik ma otrzymać możliwość aktywacji lub dezaktywacji uprawnień dla innych aplikacji, jakie mamy na naszym telefonie, aby te nie miały wglądu w naszą korespondencję. Google już od premiery Androida 10 mocno podkreśla troskę o prywatność, a rozwój Wiadomości Google pokazuje tylko, że trend wciąż jest kontynuowany i rozwijany. To rzecz, którą zdecydowanie warto docenić.
Możliwym wariantem jest też ustanowienie automatycznego prefiksu, czegoś na wzór „To jest zaszyfrowana wiadomość”, jednak nie wiadomo, jak firma z Mountain View zamierza zintegrować tę funkcję z ekosystemem Androida. Niestety, ale data wprowadzenia szyfrowania do Sklepu Play wciąż nie jest znana. Możemy jednak wyjść z założenia, że skoro firma już teraz rozsyła betę, to prace są dość zaawansowane i na wdrożenie nie powinniśmy czekać zbyt długo.
źródło: 9to5Google, opracowanie własne