5 gadżetów, które zabezpieczą Twój dom podczas ferii

Kamera bezpieczeństwa
Kamera bezpieczeństwa, fot. Alan J. Hendry, (Unsplash)

Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych potrzeb życiowych. Na szczęście żyjemy w czasach, gdy może nam w tym pomóc technologia. Zatem, dlaczego nie skorzystać z kilku drobnych udogodnień, prawda?

Jak zadbać o bezpieczeństwo domu?

Nie wiem czy tylko ja tak mam, ale gdy wychodzę z domu zawsze kilka razy sprawdzam czy zamknąłem drzwi. Jeszcze gorzej jest, gdy wyjeżdżam na dłużej, np. na wakacje czy ferie. Wydaje mi się, że doskonale o tym wiedzą producenci sprzętu elektronicznego, przez co na rynku jest coraz więcej gadżetów, które poprawią nasze poczucie bezpieczeństwa… a może i sprawią, że za jakiś czas nawyk kilkakrotnego sprawdzania drzwi przed wyjściem, odejdzie do lamusa?

Właśnie dla takich osób, Komputronik przygotował akcję „Bezpieczny dom na ferie„, w której wybrano dziesiątki produktów pomagających zadbać o nasze cztery kąty. Z racji, że jest ich naprawdę sporo, wybrałem dla Was tylko te najciekawsze.

Xiaomi Mi Home Security Camera 360° FHD 1080
Xiaomi Mi Home Security Camera 360° FHD 1080, fot. komputronik.pl

Xiaomi Mi Home Security Camera 360°

Najbardziej podstawowym, a zarazem najsensowniejszym zabezpieczeniem domu jest zamontowanie kamery. Moim zdaniem warto zdecydować się na produkt z poglądem 360 stopni, gdyż mamy wtedy możliwość sprawdzenia nie tylko małego wycinka mieszkania, a całego metrażu, który oko kamery obejmuje swoim zasięgiem. To świetne rozwiązanie, które nie wcale nie kosztuje kroci. Kamera świetnie sprawdzi się nie tylko w domu, ale i w biurze czy w garażu. Zwłaszcza, jeśli nie oszczędzaliśmy na samochodzie 😉

Produkt Xiaomi jest tani i bardzo popularny, a przez to dobrze sprawdzony przez społeczność. Można nim sterować za pomocą smartfona z Androidem oraz iOS, a nagrywanie w rozdzielczości Full HD jest całkowicie wystarczające.

IMOU Dome Lite
IMOU Dome Lite, fot. komputronik.pl

IMOU Dome Lite

Skoro kamera w domu to i kamera na zewnątrz. Planuję w przeciągu kilku miesięcy się przeprowadzić i zmienić mieszkanie na szeregowiec. Dobrym rozwiązaniem dla takich osób, jak ja, może być monitoring nie tylko w domu, ale i obejścia. Zawsze warto rzucić okiem, czy ktoś podejrzany nie będzie kręcić się w okolicy.

Kamera IMOU Dome Lite nie uszczupli znacząco naszego portfela. Mimo niskiej ceny, mamy tu wsparcie dla rozdzielczości 1080p oraz całkiem niezły kąt widzenia, który ma aż 114 stopni. Podejrzewam, że wiele osób doceni też tryb podświetlenia nocnego, które – zdaniem producenta – ma deklarowany zasięg 20 metrów.

Netatmo Czujnik Dymu
Netatmo Czujnik Dymu, fot. komputronik.pl

Czujnik Dymu Netatmo

Bardzo dobrym i rozsądnym zakupem jest czujnik dymu, który może przydać się zarówno kiedy jesteśmy w domu, jak i wtedy, gdy będziemy poza nim. Automatycznie po wykryciu przekroczenia wartości CO2, dostaniemy powiadomienie SMS, co pozwali wezwać odpowiednie służby, niezależnie od tego gdzie w danej chwili będziemy się znajdować.

Dobrym, choć nie najtańszym produktem na rynku jest czujnik dymu Netatmo, który ma szereg przydatnych funkcji, jak chociażby wspomniane powiadomienia czy kompatybilność z Apple HomeKit. Plusem niewątpliwie jest też 10-letni okres działania baterii.

Ferguson Water Leak Sensor FS1WL
Ferguson Water Leak Sensor FS1WL, fot. komputronik.pl

Ferguson Water Leak Sensor FS1WL

Kolejnym zagrożeniem, które może pojawić się nawet, gdy znajdujemy się w domu, są przecieki. Jeśli mieszkacie w starym budynku, warto jest obserwować instalacje wodnokanalizacyjne, gdyż nieremontowana infrastruktura może się nieprzyjemnie zemścić i wpędzić nas w niemałe wydatki.

W najbardziej zagrożonych miejscach warto zainstalować czujnik zalania, jak chociażby Ferguson Water Leak Sensor FS1WL. Jak zwykle w przypadku awarii dostaniemy powiadomienie, które pozwoli nam szybko zareagować. Co istotne, montaż jest bardzo prosty, więc można zrobić to samodzielnie, nie trzeba wydawać dodatkowych pieniędzy na fachowca.

Ferguson Motion Sensor FS1MS
Ferguson Motion Sensor FS1MS, komputronik.pl

Ferguson Motion Sensor FS1MS

Jeśli zamierzacie zbudować inteligentny dom, kolejnym ważnym elementem mogą (a wręcz powinny) być czujniki ruchu. Dzięki ich automatyzacji można sprawić, że korzystanie z włączników światła odejdzie w zapomnienie, co powinno przynieść pewne oszczędności w domowym budżecie.

Sprzęty takie jak Ferguson Motion Sensor FS1MS mają również drugie zastosowanie – bezpieczeństwo. Po instalacji w piwnicy, garażu czy przy wejściu dostaniemy powiadomienie, gdy ktoś pojawi się w pobliżu. Warto pamiętać, że można go wykorzystać również w budynkach gospodarczych.

Bezpieczeństwo już teraz jest ważne, a w najbliższych latach będzie odgrywało jeszcze istotniejszą rolę. Świat technologii na szczęście dostrzega ten trend i na rynku regularnie pojawiają się ciekawe nowości, których ceny są coraz atrakcyjniejsze.

Jeśli chcecie zobaczyć resztę propozycji przygotowanych przez Komputronika, możecie skorzystać z poniższego linku:

Źródło: Komputronik, opracowanie własne