sob.. lis 23rd, 2024

Jak wyczyścić żelazko? Odpowiadamy

jak wyczyścić żelazko
Fot: Pixabay

Czyszczenie urządzeń domowych, to temat, który wielu osobom spędza sen z powiek. O ile doprowadzenie do czystości czajnika, to błahostka, o tyle wiele osób twierdzi, że czyszczenie żelazka jest o wiele trudniejsze. Z tym poradnikiem, spokojnie będziecie w stanie szybko wykonać ten zabieg.

Jak wyczyścić żelazko?

Trzeba rozpocząć od tego, że żelazko to urządzenie, które można czyścić w wyniku kilku, zupełnie od siebie niezależnych zdarzeń losowych. Inaczej patrzymy na wypłukanie nagromadzonego kamienia, inaczej na spalone fragmenty odzieży, które przywarły do metalowej konstrukcji, a w jeszcze inny sposób trzeba zadbać o żelazko, którego zbiorniki na wodę sprawiają wrażenie brudnych, zaniedbanych.

Miłym akcentem ze strony wielu producentów jest też to, że ci coraz częściej dodają funkcję auto-oczyszczania. To miłe urozmaicenie, które na pewno warto wziąć pod uwagę w chwili, gdy rozglądamy się po sklepie za nowym żelazkiem. Różnice w cenie nie są zbyt duże, a dedykowany tryb auto-oczyszczania pozwoli zaoszczędzić trochę czasu, który następnie będziecie mogli przeznaczyć na lekturę Cododomu.pl 🙂

Garnki emaliowane – czy warto je kupić?

Jak wyczyścić przypalone żelazko

Rozpoczynamy z przysłowiowej grubej rury. Każdy, kto chociaż raz się zagapił i przypalił odzież podczas prasowania, doskonale wie, że brzydki zapach, to najmniejszy problem. Spalone fragmenty tkaniny przywierają do urządzenia, a dzięki bardzo wysokiej temperaturze podstawy, niemal nigdy nie możemy zadziałać od razu, tylko musimy cierpliwie zaczekać, aż urządzenie wystygnie, aby dodatkowo nie doznać bolesnych poparzeń.

Warto pamiętać tutaj o jednej kwestii. Przypalone żelazko można wyczyścić – nieco paradoksalnie – poprzez ponowne włączenie urządzenia do prądu. Tyle, że tym razem temperaturę ustawiamy na minimalną. W ten prosty sposób, sztywne, nadpalone tworzywo stanie się o wiele bardziej elastyczne, możliwe do usunięcia na przykład grubą, drewnianą wykałaczką. To dość prosty sposób, który powinien zadziałać w sytuacji, gdy do podstawy żelazka przywrze jednolity kawałek tkaniny.

jak wyczyścić przypalone żelazko
Fot: Pixabay

Czyszczenie żelazka ze stopą ceramiczną, stalową i teflonową

Pamiętajcie o tym, że żelazko żelazku nierówne. Jeśli w Waszym domu znajduje się „zwykłe” żelazko ze stalowym modułem grzewczym, to spokojnie możecie czyścić je w niemal dowolny sposób. Urządzenia ceramiczne i teflonowe mają już kilka obostrzeń, toteż tutaj zachowałbym pewną ostrożność i przed przystąpieniem do dalszych prac, gorąco polecam Wam zapoznać się z instrukcją obsługi, gdzie można znaleźć rekomendowane przez producenta metody czyszczenia takich konstrukcji.

Powinniście też wiedzieć o tym, że można kupić różne preparaty do czyszczenia żelazka, ale przed udaniem się do kasy, trzeba poświęcić trochę czasu na lekturę widocznego na pudełku tekstu. Wynika to z tego, że dobrze jest kupić preparat, który będzie idealnie dobrany pod tworzywo, z jakiego wykonana jest stopka. Na szczęście nie ma z tym dużego kłopotu, efektem czego odpowiedni środek można nabyć w niemal każdym sklepie z artykułami domowymi i chemią przemysłową.

Jak wyczyścić czajnik elektryczny? Odpowiadamy!

Czyszczenie żelazka sodą oczyszczoną

Już kilka razy pisałem Wam, że soda oczyszczona, to potężna broń, która spokojnie poradzi sobie z wyczyszczeniem wielu urządzeń AGD. Od czajnika rozpoczynając, a na piekarniku kończąc. Miło mi odpowiedzieć na pytanie czy przypalone żelazko można wyczyścić sodą oczyszczoną twierdząco: tak, jak najbardziej można, choć trzeba pamiętać o kilku szczegółach, które sprawią, że soda będzie działać nieco lepiej.

Przede wszystkim, będziecie potrzebować mieszanki wody destylowanej i sody w proporcjach 1:2 (jedna łyżeczka wody destylowanej na dwie łyżeczki sody oczyszczonej). Następnie trzeba przez chwilę mieszać substancje. Najlepiej poświęcić temu trochę czasu, aby udało uzyskać się gęstą pastę o możliwie jednolitej konsystencji. Nie powinna ona być zbyt „wodnista”. Teraz wystarczy nałożyć zawiesinę na metalową podstawę żelazka i cierpliwie poczekać przez 10-20 minut.

Po tym czasie ściągamy zawiesinę z użyciem wilgotnej ściereczki. Jest bardzo prawdopodobnym, że wraz z mieszanką zejdą też przypalenia. Po zakończeniu tych czynności gorąco zachęcam Was do dodatkowego wyczyszczenia żelazka ściereczką kuchenną. Mało kiedy wspomina się o tym zabiegu, jednak pozwoli on szybko pozbyć się fragmentów sody, które wciąż mogły pozostać na urządzeniu. Na przykład w pobliżu otworów parowych.

Jak wyczyścić piekarnik bez szorowania – poradnik dla mężczyzn

Czyszczenie żelazka solą

Pewnego rodzaju ciekawostką, której warto poświęcić kilka zdań w tym poradniku jest to, że większość żelazek ze stalową podstawą dobrze reaguje na czyszczenie przypaleń solą. To sposób, który często wykorzystują osoby starsze, zresztą, jest to kolejny z patentów, które poznałem dzięki swojej mamie. Jeśli zdarzyło się przypalenie odzieży, to od dawien dawna, odkąd sięgam pamięcią, używana była sól. I właśnie tym rozwiązaniem chciałem się dziś z Wami podzielić.

Czyszczenie żelazka solą jest po prostu banalne. Weźcie jakieś stare gazety i ułóżcie je na blacie kuchennym lub desce do prasowania. Uwaga! Nie może to być kolorowy magazyn, musicie użyć takiej zwykłej gazety. To niezwykle ważne. Następnie posypujecie prasę solą, włączacie żelazko na niezbyt wysoką temperaturę i „prasujecie” tę gazetę tak długo, aż przypalone resztki nie odpadną samoczynnie. Raz byłem zmuszony użyć tego sposobu samodzielnie. O ile sięgam pamięcią, spalenizna zeszła w mniej niż kwadrans. Polecam 🙂

Czyszczenie żelazka – zapamiętaj

Czyszczenie żelazka, to taki dość nieprzyjemny temat. W sieci można znaleźć wiele różnych rozwiązań, jednak często są to porady ogólne, które nie uwzględniają tworzywa, z jakiego wykonane jest urządzenie. Jeśli macie drogie, ceramiczne żelazko, to po prostu musicie wiedzieć o tym, że czyści się je inaczej, niż jego stalowy czy teflonowy odpowiednik. Moja lista porad na pewno nie jest pełna, jednak – na Waszym miejscu – stosowałbym się do następujących zasad:

Czyszczenie żelazka stalowego:

  • zwykle możecie użyć mieszanki z sody oczyszczonej…
  • …nic nie stoi też na przeszkodzie, aby zastosować rozwiązanie z prasowaniem wyłożonej na gazecie, soli,
  • ocet i sól (w proporcjach 1:1 to Wasi przyjaciele),
  • trudne zabrudzenia powinien wyeliminować ocet i skrobak, który – w skrajnych przypadkach, przy zachowaniu środków ostrożności, można próbować zastąpić nawet nożem ceramicznym.

Czyszczenie żelazka ceramicznego:

  • żelazka ceramiczne dobrze reagują na czyszczenie miękką gąbką,
  • można czyścić je specjalnym skrobakiem do urządzeń ceramicznych,
  • nie czyścimy żelazek ceramicznych sodą oczyszczoną, mleczkiem do czyszczenia ani solą! Przed zastosowaniem innych domowych sposobów warto przeczytać instrukcję obsługi lub zapytać na infolinii producenta!
  • najlepiej i najbezpieczniej użyć środka, który jest rekomendowany przez producenta.

Czyszczenie żelazka teflonowego:

  • można wyczyścić je miękką gąbką,
  • zazwyczaj można czyścić je ściereczką nasączoną octem spirytusowym,
  • nie czyścimy żelazek ceramicznych sodą oczyszczoną, mleczkiem do czyszczenia ani solą! Przed zastosowaniem innych domowych sposobów warto przeczytać instrukcję obsługi lub zapytać na infolinii producenta!
  • warto użyć środka, który jest rekomendowany przez producenta.

Powiązane