Jak wyczyścić piekarnik bez szorowania – poradnik dla mężczyzn

jak wyczyścić piekarnik bez szorowania
Fot: Pixabay

Święta to ten fajny czas w roku, kiedy piekarniki idą w ruch, a na naszych stołach pojawia się wiele smakołyków. Niestety, ale to, co nam smakuje, prędzej czy później odbije się na czystości piekarnika, w którym gotowaliśmy posiłki. Dlatego też warto wiedzieć, jak szybko można doprowadzić go do czystości, nie męcząc się przy tym zbyt mocno.

Nigdy nie ukrywałem, że jestem takim trochę domowym leniem. Nie chodzi mi o taką formę lenistwa, że lubię tylko leżeć na kanapie i patrzeć, jak ziarenka kurzu przemieszczają się po domu. Co to, to nie. Chodzi mi raczej o takie pozytywne lenistwo, czyli o szybkie i skuteczne wywiązanie się ze swoich zadań. Jednym z nich jest czyszczenie piekarnika, które już z założenia jest robotą bardzo męczącą i długotrwałą.

Na szczęście, jak przystało na pozytywnego lenia, wolę zaufać sprawdzonym metodom, dzięki którym ten żmudny i długotrwały proces można trochę uprzyjemnić. Trochę poczytałem, porozmawiałem z osobami, które borykały się z podobnym problemem do mojego i wreszcie, przetestowałem. Z pewną satysfakcją muszę tu stwierdzić, że opłaciło się, bowiem teraz czyszczenie piekarnika bez szorowania zajmuje mi o dobrą godzinę mniej, niż jakiś czas temu. A ten czas można wykorzystać na wiele sposobów.

Jak zawsze muszę też poinformować Was o tym, że trzeba przestrzegać zasad bezpieczeństwa, chroniąc ciało od kontaktu z substancjami, które mogą być dla niego niebezpieczne. Przed rozpoczęciem czyszczenia warto też poczytać o tym, czy producent kuchenki nie zaleca może jakichś innych sposobów. Po tym krótkim wstępie, możemy rozpocząć.

Jak wyczyścić piekarnik bez szorowania – sposób #1: sól i soda oczyszczona

To dość stary patent, który podrzuciła mi moja matka. Przez pewien czas podchodziłem to tego pomysłu sceptycznie, jednak w końcu eksperyment trzeba było wykonać. Nie dość, że wymienione substancje nie zostawiają w piekarniku brzydkiego, chemicznego zapachu, to jeszcze całkiem dobrze zbierają zanieczyszczenia. Okazało się, że domowe sposoby na czyszczenie piekarnika są całkiem skuteczne.

Jak wyczyścić piekarnik sodą? Będziecie potrzebować:

  • szklanki o pojemności 300-400 ml,
  • małej łyżeczki (taka do kawy będzie idealna),
  • soli kuchennej,
  • sody oczyszczonej,
  • gorącej wody.

Na dno szklanki wsypcie dwie łyżeczki soli a później jedną łyżeczkę sody oczyszczonej. Możecie lekko je ze sobą zmieszać. Teraz zalewacie zawartość szklanki gorącą (ale nie wrzącą) wodą. Pomieszajcie całość przez pewien czas, aż zauważycie, że formuje się już konsystencja pasty. Wydaje mi się, że im gęstsza jest ta pasta, tym lepiej i szybciej usuniecie zabrudzenia. Pozostała część, to posmarowanie pastą zabrudzonych elementów piekarnika i pozostawienie ich tak na 15-20 minut. Z oczywistych względów warto smarować zabrudzenia jakąś szczoteczką, nie robiłbym tego rękoma.

Jak wyczyścić prysznic – krótki poradnik dla mężczyzn

Teraz macie 20 minut wolnego na kawę 🙂 Przy okazji, jeśli szukacie taniego ekspresu ciśnieniowego, to zajrzyjcie tutajTo naprawdę ciekawa oferta. Po kawce pozostaje Wam już tylko wziąć ściereczkę kuchenną i zetrzeć pastę. Wraz z nią powinny ustąpić wszystkie zabrudzenia. Jest to bardzo prosty, a zarazem sprawdzony przez pokolenie naszych mam zabieg, który na pewno warto poznać. Moje doświadczenia pokazują, że nawet facet zdoła tak wyczyścić piekarnik bez szorowania. No, niemal bez szorowania 🙂

Jak wyczyścić piekarnik bez szorowania – sposób #2: kochany termoobieg

Jeśli macie piekarnik z termoobiegiem, to dobra wiadomość jest taka, że zwykle można go wyczyścić bardzo małym nakładem środków. Wielu producentów oferuje tego typu urządzenia, które nie kosztują kroci, dlatego też – jeśli rozważacie wymianę na nowszy egzemplarz – to mocno zastanowiłbym się nad wyborem urządzenia, które oferuje termoobieg. Jeśli możecie wydać na piekarnik trochę więcej pieniędzy, to pamiętajcie, że furorę robią też sprzęty, które posiadają technologię czyszczenia parowego lub z wykorzystaniem katalizy.

Jeśli założyć na moment, że termoobieg ułatwia czyszczenie piekarnika, to czyszczenie katalityczne – w pewnym uproszczeniu – wykonuje za nas niemal całą robotę. To świetna sprawa i gorąco polecam Wam zastanowić się nad zakupem takiego sprzętu. Wróćmy jednak do kluczowego pytania: jak wyczyścić piekarnik z termoobiegiem? Będziemy potrzebować zaledwie kilku rzeczy:

  • naczynie żaroodporne,
  • wody,
  • ścierki z delikatnego tworzywa.

Najważniejsza, absolutnie kluczowa sprawa. Podkreślam raz jeszcze: naczynie musi być żaroodporne, inaczej nie ma co przechodzić do dalszej części tekstu. Lepiej będzie wykorzystać wcześniejszy patent z solą i sodą oczyszczoną. Jeśli jednak jesteście pewni, że macie takie naczynie w domu, to wystarczy nalać do niego wody. Kolejny krok to włączenie piekarnika z trybem termoobiegu i obserwowanie, jak ładnie para zaczyna wypełniać wnętrze urządzenia.

Czysty piekarnik, to zdrowsze posiłki 🙂 Fot: Pixabay

Tutaj jedna bardzo ważna uwaga. Pamiętajcie, że para jest gorąca. Ja raz zapomniałem i nie było to nic miłego. Lepiej poczekać chwilę, aż po wyłączeniu piekarnika zdąży on ostygnąć. Jeśli poszło dobrze, to większość pary do tego czasu już opadnie, zbierając ze sobą brud, który chcieliście usunąć. Ściereczka przyda się w sumie tylko po to, aby szybko pozbyć się niedobitków, tych najbardziej upartych brudów, które nie chciały zejść. Po takiej terapii termoobiegiem czyszczenie piekarnika zwykle nie zajmuje więcej niż 5-10 minut. Polecam 🙂

Jak wyczyścić blachę z piekarnika – sól Twoim przyjacielem

Jeśli Wasze piekarniki nie mają termoobiegu, to trzeba jeszcze jakoś zadbać o czystość rusztu. Byłoby zabawnie, gdyby okazało się, że wszystkie ściany piekarnika są idealnie czyste, ale te elementy, które mają największą styczność z żywnością wciąż pozostają brudne. Tutaj możemy użyć trzech ciekawych sposobów. Pierwszy z nich nazywa się zmywarka. Tutaj chyba nie muszę dodawać nic więcej. Doskonale jednak wiem o tym, że nie każdy posiada na wyposażeniu taki sprzęt. Właśnie dla takich osób mam jeszcze dwie ciekawe porady:

Sposób #1: sól + woda

Włączamy piekarnik i ustawiamy go na dość wysoką temperaturę. Wcześniej wyjętą blachę równomiernie posypujemy solą i wstawiamy do kuchenki. Musimy czekać tak długo, aż sól będzie w odcieniu brązowym. Wtedy wyciągamy blachę i z zachowaniem środków ostrożności, myjemy ją pod wodą. To kolejny sposób, który poleciła mi osoba z rodziny i którego działanie widziałem w praktyce. Jeśli wszystko pójdzie po Waszej myśli, to strumień wody spłucze nie tylko sól, ale i zabrudzenia.

Czujnik jakości powietrza: jak działa i czy warto go mieć?

Sposób #2: kwasek cytrynowy

W szybkim, wolnym od chemii spożywczej, wyczyszczeniu blachy do ciast może pomóc też kwasek cytrynowy. Jest kilka różnych porad związanych z tym, w jakich proporcjach i z jakimi innymi składnikami go użyć. Jedni mieszają go z wodą utlenioną, inni z sodą. Skoro już wcześniej użyliśmy sody, to my będziemy konsekwentni 🙂 Nasz patent polega na: równomiernym posypaniu powierzchni blachy sodą i kwaskiem cytrynowym. Całość zalewamy wodą i w bezpiecznym miejscu zostawiamy na kilka ładnych godzin. Jeśli macie możliwość, to można wręcz zostawić blachę w tym stanie na całą noc. Kolejnego dnia wystarczy wylać zawiesinę, a następnie przetrzeć blachę gąbką. Oczywiście, po takiej przygodzie lepiej potem tę gąbkę od razu wyrzucić, jednak efekt końcowy powinien wynagrodzić Wam tę stratę 🙂