Apple HomeKit – co warto wiedzieć o tym systemie smart home?

smart home
Fot: Pixabay

Inteligentne domy wchodzą do Polski na coraz większą skalę. Już dziś mamy na rynku kilku mocnych zawodników, którzy robią co mogą, aby przeciągnąć użytkowników na swoją stronę. Jak na tym tle wypada Apple?

Apple HomeKit – najważniejsze informacje, które musisz znać, jeżeli interesuje Cię system smart home

smart homeStosowanie inteligentnych urządzeń powoli sprawia, że ludzie oczekują jeszcze więcej. Wraz z każdym nowym rozwiązaniem mamy nadzieję na kolejne usprawnienia i dodatki, które pozwolą nam zaoszczędzić więcej czasu i ułatwią codzienne funkcjonowanie. Istotnym obszarem, w którym chcemy najczęściej zastosować usprawnienia jest wnętrze naszego mieszkania.

To właśnie tam spędzamy dużą część swojego dnia, a możliwości korzystania z dobrodziejstw technologii powodują, że możemy czuć się bezpieczniej. W kwestii jak najlepszej synchronizacji urządzeń, które posiadamy w domu pojawiło się już wiele propozycji, ale chyba żadna z nich nie jest kompatybilna z tak dużą ilością sprzętów jak Apple HomeKit. 

Apple HomeKit to standard komunikacji, który sprawia, że wszystkie urządzenia zgodne z tym standardem zarządzania smart home zostają ze sobą zintegrowane. Następstwem tego jest możliwość sterowania nimi przy pomocy tabletu Apple iPad lub smartfonów z rodziny iPhone.

Dla kogo przeznaczony jest Apple HomeKit?

Są to sprzęty przeznaczone dla każdego, kto lubi wygodnie żyć i nie tracić czasu na zbędne czynności. Istotny jest tutaj jednak także fakt, iż sterowanie domem przy pomocy standardu Apple wymaga faktycznego posiadania jednego z urządzeń tej firmy, które będzie stanowiło centrum dla pozostałych sprzętów. Najczęściej wybieranym produktem będzie iPad, który musi koniecznie zostać podłączony do sieci Wi-Fi w danym mieszkaniu.

Smart Home dla seniora? Oto ciekawe urządzenia, które ułatwią życie osobom starszym

Lista producentów, którzy już dziś zapewniają kompatybilność z ekosystemem tego producenta jest imponująca. W Polsce można wskazać choćby na Netatmo, oświetlenie z rodziny Philips Hue czy urządzeń, które są sygnowane logo Fibaro. Wybór jest imponujący. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że w ofercie znajdziemy akcesoria jak termometr czy stację meteo, ale i zaawansowane akcesoria, które mogą podnieść stopień bezpieczeństwa, na przykład kamery wewnętrzne czy zewnętrzne.

Urządzenia należące do Apple HomeKit

Ze względu na rosnącą popularność standardu Apple HomeKit coraz więcej producentów decyduje się na połączenie swoich urządzeń z tym systemem. Produkty zgodne z HomeKit to przede wszystkim kamery, wszelkiego rodzaju alarmy i czujniki, które mamy w swoim domu. Dzięki ich ciągłej kontroli mamy pewność, że w mieszkaniu nie dzieje się nic złego – nawet, jeżeli znajdujemy się daleko od swojego miejsca zamieszkania.

Urządzenia kompatybilne z tym standardem zarządzania inteligentnym domem to także i mniej oczywiste sprzęty – lampy, oczyszczacze powietrza czy nawet zamki do drzwi. Przy użyciu iPada lub iPhone’a zyskujemy możliwość kontrolowania takich urządzeń, których automatyzacji nigdy byśmy się nawet nie spodziewali. Może i dla wielu osób brzmi to jak dobra historia rodem ze świata science-fiction, ale to rzeczywistość, która dzieje się tu i teraz.

Korzyści korzystania z Apple HomeKit

Sterowanie domem przy użyciu technologii Apple ma w sobie wiele oczywistych korzyści – nie tracimy dłużej czasu na błahe czynności, które może wykonać za nas urządzenie. Zyskujemy możliwość kontrolowania tego, co dzieje się w naszym domu nawet przebywając za granicą i dostosowujemy swoje mieszkanie do naszych potrzeb – bez problemu możemy ustawić odpowiednią temperaturę i wilgotność lub uruchomić odkurzacz automatyczny, który wyczyści podłogi w mieszkaniu przed naszym powrotem.

Urządzenia zgodne z HomeKit będą stawały się coraz bardziej popularne na polskim rynku i z całą pewnością będzie pojawiać się ich także coraz więcej. Ich zakup na pewno opłaca się tym osobom, które cenią sobie nowinki technologiczne i chcą znajdywać więcej sposobów na automatyzacje codziennych obowiązków. Zdaniem wielu osób rozwiązania wprowadzane przez Apple nie mają sobie równych, a sterowanie domem to także po prostu ogromna frajda dla każdego, kto kocha wynalazki ułatwiające typowe, rutynowe czynności i zadania.