Fibaro Home Center 3 to centrala smart home na lata

Fibaro Home Center 3
Fibaro Home Center 3, fot. producent

W wielu systemach smart home do zarządzania potrzebna jest centrala. Fibaro Home Center 3 wydaje się być idealnym przykładem takiego produktu.

Część inteligentnych gadżetów potrzebuje jedynie aplikacji, ale producenci dość często decydują się na centralę, czyli swoisty mózg całego systemu. Dzięki niemu kontrola jest szybsza i stabilniejsza, ale przeważnie do każdego systemu trzeba byłoby kupić osobną. Ten problem rozwiązuje Fibaro ze swoją Home Center 3.

Jest to centrala, która będzie obsługiwać nie tylko protokół Z-Wave, ale i protokoły radiowe Nice (blisko 100 urządzeń) oraz ZigBee, a także łączność Wi-Fi. Producent na swojej stronie informuje, że bez problemu będziecie mogli korzystać z urządzeń Sonosa, Philipsa, Netatmo czy D-Linka. Oczywiście sterować wszystkim można również głosowo (poprzez Amazon Alexa, asystenta Google czy Siri), nawet z samochodu wyposażonego w Android Auto lub Apple CarPlay.

Ideą podpoznańskiej firmy było stworzenie produktu, który przetrwa lata, dlatego Home Center 3 został wyposażony w bardzo mocne podzespoły. Za jego pracę odpowiada 4-rdzeniowy procesor i 2 GB pamięci RAM, a na dane przeznaczono 8 GB pamięci wbudowanej. Zadbano także o lepszy o 50% zasięg w porównaniu do poprzednika. Duża moc ma być „zapasem” na następne lata, dzięki czemu poprzez aktualizacje będzie można dodawać nowe obsługiwane urządzenia.

Co równie istotne, centralę połączyć z internetem można zarówno po kablu, jak i Wi-Fi (anteny są wewnątrz urządzenia). Wszystkie te elementy są owocem współpracy ze społecznością profesjonalnych instalatorów oraz partnerów biznesowych z Polski i zagranicy. Sprzęt ma być łatwy z montażu i konfiguracji.

Fibaro Home Center 3
Fibaro Home Center 3, fot. producent

Kolejną kluczową kwestią jest bezpieczeństwo, o które zadbali między innymi specjaliści z firmy Kaspersky. Transmisja danych (zarówno zewnętrzna, jak i lokalna) jest szyfrowana, a dzięki mocnym podzespołom centrala może pracować bez dostępu do sieci. W razie jakichkolwiek problemów, robiona jest podwójna kopia bezpieczeństwa, w urządzeniu oraz chmurze.

Fibaro chwali również wygląd oraz wykonanie Home Center 3 i muszę przyznać, że centrala prezentuje się bardzo dobrze. Jego elegancka, nie rzuca się w oczy i bez większego problemu można ukryć ją wśród innych domowych urządzeń.

Fibaro Home Center 3
Fibaro Home Center 3, fot. producent

Moim zdaniem ten produkt robi bardzo dobre wrażenie. Polska firma chwali się tym, że konfiguracja Home Center 3 nie będzie problematyczna dla amatorów, a jednocześnie specjalistom udostępni dużo zaawansowanych funkcji. Mimo iż ja zdecydowanie zaliczam się do pierwszej grupy, chętnie rozejrzę się za tym gadżetem, gdy już zacznę budować swój inteligentny dom.

Tak prezentują się poszczególne zakresy częstotliwości:

Protokół Zakres częstotliwości radiowych
Z-Wave (500) 868.0-868.6MHz 869.7-870.0MHz
433 Mhz (OOK, FSK, GFSK) 433.54-433.92Mhz
868 Mhz (OOK, FSK, GFSK) 868.3-868.94MHz
ZigBee 2405-2480MHz
Wi-Fi (802.11 b/g/n/a/ac) 2400-2483MHz 5150-5350MHz
Bluetooth Low Energy 2402-2480MHz

Źródło: informacja prasowa