Co powiecie na świetnie wyglądającą retro konsolę?

Drewniana retro konsola
Drewniana retro konsola, fot. woodandbits.com

Możecie nie wiedzieć, ale mam już trochę lat na karku i dobrze pamiętam Commodore 64, Pegasusa czy automaty do gier oraz te wszystkie świetne tytuły, które skradły mi setki godzin. Teraz można je odświeżyć za pomocą retro konsolek, które ponadto mogą świetnie wyglądać.

Od dobrych kilku lat co jakiś czas pojawiają się małe retro konsole, na których można zagrać w klasyki ze starszych sprzętów. Dla wielu młodszych osób są to produkty całkowicie zbędne, ale patrząc po moich znajomych jest całkiem spore grono, które przychylnie patrzy na takie wynalazki. Sam jestem jednym z nich. Wystarczy rzucić okiem w co grałem ostatnio (Half life, Settlers 2, Warcraft 2, Duke Nukem 3D Atomic i kilka innych), żeby stwierdzić, że lubię klasyki. Chętnie sprawdziłbym jeszcze starsze tytuły, gdyż wychowałem się na Commodore 64.

Jedynie do wczytywania gier z kaset magnetofonowych mogę nie wracać.

Właśnie dla takich osób są retro konsole jak chociażby projekt Rafaela Rubio. W środku tego małego gadżetu ukryty jest emulator, który opiera się na Raspberry. Co ciekawe, to tylko wyjściowa baza, ponieważ będzie można tam umieścić coś innego. System wood-e jest oczywiście zaprogramowany tak, żeby emulować wygląd, możliwości i zachowanie starej konsoli.

Do produkcji tego gadżetu zostało wykorzystane frezowane metodą CNC drewno. Ponadto nie zapomniano o klasycznym joysticku oraz bardzo charakterystycznych czerwonych przyciskach. Według twórcy jest to wygląd, który ma jednoznacznie nawiązywać do starych automatów Nintendo, ale jednocześnie ma pasować do naszych czasów. Nie da się ukryć, że wykorzystanie drewna jest eleganckie i wygląda po prostu dobrze. Co istotne, wszystkie elementy mają być łatwe do zastąpienia czy też naprawy.

Konsola wood-e jest na razie projektem, ale bardzo wdzięcznym dla oka i sądzę, że ma duże szanse na realizację. Sam urządzając swoje mieszkanie wolałbym kupić rzeczy nie tylko praktyczne, ale i ładne. Niestety większość dostępnych retro konsola nie wygląda zbyt dobrze, a ta mogłaby być chlubnym wyjątkiem.

Źródło: Rafael Rubio via yankodesign.com