DIPLE zmieni smartfona w świetny mikroskop

DIPLE
Fot. Istituto Italiano di Tecnologia via Kickstarter

Jeśli zawsze chcieliście oglądać świat w dużym przybliżeniu, nie musicie kupować już mikroskopu. Wystarczy DIPLE czyli zestaw specjalnych soczewek do smartfona.

Nie wiem jak Wy, ja zawsze z ogromną ciekawością oglądałem zdjęcia zrobione w dużym przybliżeniu. To jak zbudowani jesteśmy my sami oraz otaczający nas świat ciągle  potrafi mnie zaskoczyć, szczególnie gdy spojrzymy na to wszystko pod mikroskopem. Z drugiej strony, naukowiec raczej ze mnie słaby i nigdy nawet nie pomyślałem, żeby kupić taki sprzęt. Żyjemy w czasach, gdy chcemy mieć wszystko tu i teraz, więc obstawiałem, że znudziłbym się badanym obiektem, zanim przygotowałbym go do obejrzenia.

Zupełnie inaczej jest z DIPLE, czyli soczewkami działającymi jak mikroskop, ale przeznaczonymi do smartfonów. Zobaczcie jak to wygląda na filmie promocyjnym:

Pomysł wydaje się dobrze przemyślany, ponieważ zamiast dodatkowych soczewek zakładanych na obiektyw (które mogą porysować telefon i są mało stabilne) mamy podstawkę, na której kładziemy smartfona. Bardzo istotne jest dodatkowe światło od dołu, dzięki czemu obraz powinien być jasny i ostry.

Do zakupu jest kilka pakietów, a różnią się one możliwościami:

  • DIPLE RED – 35-krotne powiększenie i rozdzielczość na poziomie 3 mikronów, można zobaczyć komórki i małe organizmy;
  • DIPLE GREY – 75-krotne powiększenie o rozdzielczość na poziomie 1 mikrona, można zobaczyć komórki i bakterie;
  • DIPLE BLACK – 150-krotne powiększenie o rozdzielczość na poziomie mniejszym niż 1 mikron, można zobaczyć detale komórki.

Twórcy podają, że DIPLE jest w stanie osiągnąć nawet 1000-krotne powiększenie przy zachowaniu ostrego obrazu. Takie wyniki będzie można osiągnąć dzięki opcji przybliżenia w telefonie.

Ponadto do kupienia będą dwa rodzaje podstawek, całkowicie manualna lub taka z pokrętłami, dzięki czemu precyzyjniej będzie można przesuwać oglądane obiekty. Jeśli całe pudełko okazałoby się dla Was zbyt duże, dostępny będzie także zestaw DIPLE Lux. To jest jeszcze bardziej przenośny wariant opierający się na tych samych soczewkach (również z dodatkowym źródłem światła).

Smaczku całej kampanii dodaje fakt, że w profesorowie i doktorzy z różnych szkół (np. Harvard) chwalą ten projekt. Sami twórcy podają, że do stworzeni ostatecznego produktu przygotowywali się 3 lata. Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z dopracowanym urządzeniem.

DIPLE
DIPLE Lux Fot. Kickstarter

Pomysł wydaje się bardzo ciekawy, a przy tym nie jest bardzo drogi. Progi na Kickstarterze uprawniające do dostania jednego z zestawów zaczynają się od 44 euro. W tej cenie dostaniecie standardową podstawkę oraz DIPLE RED. Wysyłka zaplanowana jest na maj przyszłego roku.

Nie wiem czy zdecydowałbym się wydać swoje pieniądze na ten „mikroskop”, ale wiem, że na pewno chciałbym go przetestować. Jeśli wszystkie zapowiedzi okażą się prawdą, a do świetnych rezultatów nie trzeba będzie mieć smartfona za 5000 złotych, może to być genialny gadżet.

Źródło: kickstarter.com