Dziwne. One UI 2.1 nie wspiera synchronizacji klawiatury?

Samsung Galaxy Z Flip
Samsung Galaxy Z Flip, fot. własne

Wielu posiadaczy smartfonów Samsunga czeka na nakładkę One UI 2.1. Sam jestem w tym gronie, jednak jako posiadacz Note’a 9, raczej godzę się już z tym, że ta aktualizacja ominie moje urządzenie. Czy można w tym znaleźć pewne pozytywy? Okazuje się, że chyba tak.

One UI 2.1 nie wspiera pełnej synchronizacji danych?

Stare wygi w świecie Samsunga doskonale wiedzą, że jest taka usługa, jak Samsung Cloud. Mamy tam darmową ilość gigabajtów, które służą do tworzenia kopii zapasowych. Chmura od producenta z Korei Południowej świetnie współpracuje z usługą Smart Switch, dzięki której możemy dynamicznie przesyłać treści z jednego urządzenia na drugie. Usługa pomaga też w tworzeniu kopii zdjęć oraz – co dla wielu osób jest bardzo ważne – ustawień klawiatury i preferencji słów.

Note 9 i S9 bez aktualizacji do OneUI 2.1?!

Co to oznacza w praktyce? Możecie wyczyścić swój telefon, przywracając go do ustawień fabrycznych, a Wasza klawiatura po zaciągnięciu kopii danych z Samsung Cloud wciąż będzie pamiętała Wasze adresy e-mail czy niestandardowe słowa, które zdecydowaliście się w niej zapisać. Gdybym pewien czas temu nie czyścił swojego urządzenia do zera, to zapewne stwierdziłbym, że to zbędny, mało użyteczny bajer. Cóż, zapewniam Was, że tak nie jest. To mała, często pomijana, ale bardzo ważna w ekosystemie funkcja.

Tutaj docieramy do One UI 2.1. Serwis źródłowy wysnuł ciekawą teorię, jakoby nakładka w najnowszej wersji nie wspierała trybu synchronizowania danych klawiatury. Rzekomo nie ma tej opcji ani w Galaxy S20+, ani w S20 Ultra, ani w składanym Galaxy Z Flip. Autor wpisu zwraca też uwagę na to, że nie udało mu się odnaleźć tych funkcjonalności w Galaxy S10+ i Note 10+, które zostały zaktualizowane do One UI 2.1.

W tym samym czasie synchronizacja działa na Galaxy S9, Note 9 czy urządzeniach z serii A czy M. Pozwala to na wysnucie dość logicznego wniosku, jakim jest wycięcie tego trybu z najnowszej wersji nakładki producenta. Na ten moment nie wiadomo, czy jest to stan przejściowy czy firma na dobre odpuści sobie tryb synchronizowania danych klawiatury w chmurze danych. Byłoby to jednak dość nielogiczną zagrywką. Pozostaje więc mieć nadzieję na to, że kolejne aktualizacje przywrócą to narzędzie.

źródło: Sammobile, opracowanie własne