FBI ostrzega przed zagrożeniami smart TV

Fot: Pixabay

Coraz więcej urządzeń w naszych domach ma dostęp do sieci, co daje nam ogromne możliwości, ale czy tylko nam? FBI zwraca uwagę, że telewizory ze smart TV mogą być zagrożeniem dla bezpieczeństwa.

Od dobrych kilku lat nie mam w domu telewizora, ale patrząc po znajomych jestem wyjątkiem. Ponadto coraz więcej osób decyduje się na wybór smart TV, gdyż to rozwiązanie daje sporą wygodę i możliwości. Zawsze jest jednak druga strona medalu, a w tym przypadku chodzi o bezpieczeństwo.

Smart TV a bezpieczeństwo

Największą różnicą względem starych telewizorów jest połączenie z internetem. Ponadto wiele smart TV zostało wyposażonych w mikrofon oraz kamerę, a usług różnych firm jest na nich coraz więcej. Jeśli dodamy do tego fakt, że producenci czasem ociągają się z szybkim wypuszczeniem łatek bezpieczeństwa dla wielu modeli, mamy dość nieciekawe połączenie. Co istotne, nie jest to moja opinia, ponieważ o nasze bezpieczeństwo zatroskane jest samo FBI.

Fot: Pixabay

Według przedstawicieli FBI, nieodpowiednio zabezpieczony telewizor może być drzwiami do naszego domu dla hakerów. W najprostszym przypadku, będą oni mogli podsłuchiwać i podglądać to co robimy w domu, co już jest dość przerażające. Może być oczywiście gorzej, gdyż poprzez telewizor podłączony do routera, niepożądana osoba ma szansę dostać się do naszej sieci i innych urządzeń.

Wystarczy przypomnieć sprawę z początku tego roku, gdy hakerzy przejmowali Google Chromecasta i swoim ofiarom puszczali filmy PewDiePie. Nie było to groźne, ponieważ chcieli oni tylko uświadomić zaatakowanych (oraz zdobyć więcej subskrypcji dla swojego idola), ale mogło skończyć się mniej wesoło.

To niestety nie wszystko. FBI zwraca również uwagę na fakt, że producenci zbierają bardzo dużo danych o samych użytkownikach. Nie jest to może aż tak groźne jak atak hakerski, ale wiele osób może nie zdawać sobie z tego sprawy. Informacje są gromadzone w celu jeszcze lepszego dopasowania reklam oraz proponowanych materiałów.Najważniejszą radą z Federalnego Biura Śledczego jest to, żeby zasłonić dla pewności kamerę w swoim telewizorze czarną taśmą, gdy nie jest ona potrzebna. Czasem najprostsze rozwiązania, okazują się najlepsze.

Źródło: techtimes.com