Galaxy S9 i Note 9 dostaną One UI 2.1! I to już niebawem

samsung galaxy note 9
Fot: producenta

Saga z wdrożeniem One UI 2.1, czyli najnowszej wersji nakładki na Androida od Samsunga zatoczyła bardzo szerokie kręgi. Wydawało się, że ex-flagowce sprzed dwóch lat nie otrzymają tego update’u, jednak najnowsze informacje sugerują, że Samsung jest już w trakcie bardzo zaawansowanych prac nad oprogramowaniem.

One UI 2.1 – jakie funkcje przynosi aktualizacja?

Przede wszystkim, Single Take. Narzędzie pozwala wykonać serię zdjęć i/lub filmów, dając później możliwość wybrania tego, które w naszej opinii prezentuje się najlepiej. Funkcja pozwala łatwo zarządzać galerią i pilnować w niej porządku. Wydaje mi się, że większość posiadaczy smartfonów od Samsunga szczególnie doceni Tryb Pro dla wideo. Pozwoli on ustawić ISO, czas otwarcia migawki czy długość ekspozycji. Miłym akcentem jest też dodanie dynamicznego podglądu – wraz z opcją szybkiego przycinania zdjęć w lewym górnym rogu ekranu.

Samsung Galaxy Note 20 dostanie zupełnie nowy design?

Wiemy też, że aktualizacja dodaje nowe funkcje Emoji AR, jednak coś podpowiada mi, że to nie na nie wiele osób czeka z niemal zapartym tchem. Ciekawostką, która w pewnym sensie pokazuje, że One UI 2.1 to nie tylko kolejne nowe funkcje, ale i rezygnacja z kilku, które miały swoje grono fanów. „Nowością” jest brak możliwości synchronizacji klawiatury. Oznacza to, że po przywróceniu smartfona do ustawień fabrycznych telefon „zapomni” wprowadzone przez Was własne słowa czy na przykład adresy e-mail. Ot, taka ciekawostka o której nieczęsto się wspomina.

One UI 2.1 – co z Note 9 i Galaxy S9?

Już od pewnego czasu mamy (niemal) oficjalne potwierdzenie, że oprogramowanie zostanie wydany. Nie znamy zakresu jego funkcjonalności, jednak fakt pozostaje faktem – One UI 2.1 pojawi się na tych telefonach. Obawy budzi zwłaszcza dodanie trybu Pro dla nagrywania wideo smartfonem. W mojej opinii, Note 9 czy Galaktyki dziewiątej generacji mają dość wiekową matrycę, która nie poradzi sobie z ustawieniem ISO czy długości ekspozycji, a w efekcie nie zapewni tak dobrych plików wideo jak Galaxy S20 czy nawet S10.

Wróćmy jednak do terminu wydania aktualizacji. Moderatorzy potwierdzają, że Galaxy S9 i S9+ które zostały zakupione w Korei Południowej dostaną nowe oprogramowanie już w – uwaga, uwaga – czerwcu, a więc za niecały miesiąc. Note 9 jest urządzeniem nowszym, więc może zostać zaktualizowany przez Samsunga jeszcze szybciej. To świetne wieści. Oczywiście, mówimy tutaj o smartfonach z Korei Południowej a nie z Polski, jednak dobrze pokazuje to, że prace są na ukończeniu.

Szczerze mówiąc, Samsung już od pewnego czasu radzi sobie z dystrybucją oprogramowania zaskakująco dobrze. A to może oznaczać, że europejscy posiadacze wymienionych wyżej urządzeń także doczekają się One UI 2.1 w czerwcu lub na początku kalendarzowego lata. Na dobrą sprawę pozostaje nam tylko czekać i mieć nadzieję na to, że firma zdołała zmieścić w sofcie tyle samo nowości, co w oprogramowaniu, które pojawiło się niecały miesiąc temu dla rodziny Galaxy S10.

źródło: Sammobile, opracowanie własne