Google negocjuje z Samsungiem, w tle Bixby

samsung galaxy note 9
Fot: własne

Kilka lat temu do branży mobilnej dotarła moda na wirtualnych asystentów. Wiele marek przedstawiło swoje rozwiązania, jednak po pewnym czasie wypada zauważyć, że w polskich realiach dobrze przyjął się tylko Asystent Google. I tutaj pojawia się pewien deal, jaki mocno interesuje Google.

Asystent Google zamiast Bixby?

W kilku ostatnich generacjach telefonów od Samsunga pojawił się przycisk szybkiej aktywacji asystenta. Domyślnie był on przypisany do Bixby, czyli pewnego rodzaju hybrydy asystenta z agregatorem newsów i informacjami o pogodzie. Kilka lat temu doszło nawet do tego, że nie można było zmienić jego funkcji, nawet za pośrednictwem aplikacji zewnętrznych ze Sklepu Play. Po czasie polityka została złagodzona, ale to Bixby wciąż był (i jest) domyślnym wyborem producenta z Korei Południowej.

Trudno dziwić się temu, że asystentka od Samsunga nie odniosła sukcesu na wielu rynkach. Kuleje lokalizacja. Software wspiera kilka „uprzywilejowanych” w skali globalnej języków, ale cała reszta państw została odstawiona na boczny tor. Przynajmniej w zakresie funkcji głosowych. Jednym z języków, na który użytkownicy wciąż czekają jest polski. Lista jest zresztą o wiele dłuższa. Z tym problemem dobrze poradził sobie chyba tylko Asystent Google. I tutaj zaczyna robić się ciekawie.

Asystent Google zadomowi się w pilotach do TV

Reuters informuje, że obaj technologiczni giganci są obecnie w trakcie negocjowania dużej umowy, która ma sprawić, że oprogramowanie od Google zastąpi Bixby. Po stronie ciekawostek warto wymienić też rzekome odejście Samsunga od swojego sklepu z aplikacjami – Galaxy App Store. Na ten moment trwają rozmowy na temat warunków finansowych. Serwis źródłowy twierdzi, że strony są już bliskie porozumienia i to może zostać oficjalnie ogłoszone już za kilka dni.

Można wyjść z założenia, że Asystent nie tylko zastąpiłby Bixby, ale stałby się domyślną usługą. O ile mnie pamięć nie myli, taką ścieżkę jakiś czas temu obrało LG. Nie ukrywam, że bardzo interesuje mnie to, czy po ewentualnym dogadaniu się przez obie firmy, Samsung w pełni „uwolni” fizyczny przycisk wyboru asystenta głosowego czy też zostanie on zdalnie przypisany do oprogramowania od firmy z Mountain View. Na pewno będzie to ciekawy smaczek. A jako, że większość z nas i tak korzysta z Asystenta, to dla posiadaczy telefonów z rodziny Galaxy może to być pewne ułatwienie.

źródło: Reuters, opracowanie własne. Na zdjęciu głównym: Samsung Galaxy Note 9