honor 20 pro
Fot: producenta

Honor postawi na procesory MediaTek. Co z Huawei?

Wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Chinami trwa w najlepsze. Po ostatnim zaostrzeniu sytuacji, Chińczycy zmuszeni są szukać alternatyw dla procesorów, jakie będą napędzać ich smartfony. Z odsieczą przyjdzie MediaTek?

Procesory i modemy MediaTek w smartfonach Honor?

Decyzja jest pokłosiem ogłoszonej przez Departament Handlu USA decyzji o planach zablokowania dostępu firmy do rynku półprzewodników. Do tej pory Huawei bazował na dostawach od TSMC, jednak wiele wskazuje na to, że te czasy już się kończą. Firma nie będzie już mogła dostarczać komponentów grupie biznesowej Huawei, co znacząco utrudnia rozwój autorskich procesorów z rodziny Kirin, które w ostatnich czasach wyrosły na naprawdę dobre, cenione układy.

Nie ma też co liczyć na Qualcomma, który także jest kapitałem amerykańskim, więc obowiązują go te same zasady, które dotkną TSMC. Exynos? Niby jest to procesor od konkurenta z Korei Południowej, jednak trudno mi sobie wyobrazić, by Samsung zaczął współpracować z Huawei na gruncie handlu procesorami. Zostaje więc nie kto inny jak MediaTek, który wciąż napotyka na wiele problemów z przebiciem się do grona tych elitarnych, cenionych przez społeczność procesorów. Mimo tego, że niektóre z jego układów są naprawdę niezłe.

USA chcą odciąć Huawei od dostaw chipów. Ostra gra

Zhao Ming, jeden z prezesów Honor stwierdził, że firma zdecyduje się zacieśnić relacje biznesowe z MediaTekiem. Chodzi między innymi o ich modemy łączności 5G z rodziny Dimensity. Producent oferuje niezłe układy, jak choćby Dimensity 1000+ w całkiem dobrych, atrakcyjnych dla firmy Honor, cenach. Można więc domniemywać, że jeśli administracja USA utrzyma w mocy swoją decyzję, to w kolejnych telefonach firmy-córki Huawei znajdą się układy właśnie tego producenta.

Co ważne, nie oznacza to, że sam Huawei także przesiądzie się na procesory tej firmy. Na ten moment firma deklaruje, że nowe sankcje będą miały poważny wpływ na wiele gałęzi przemysłu, gdzie to Chiny mają przewagę nad USA. A tych nie brakuje. Państwo ma w swoim posiadaniu ogromne ilości metali rzadkich z których produkuje się zaawansowane układy scalone. Jeśli Chiny tupną mocniej nogą, odczuje to cała branża mobilna, z Qualcommem, Apple i Intelem na czele.

źródło: Pocketnow, opracowanie własne. Na zdjęciu głównym: Honor 20 Pro

More Stories
TEESA HYPERCARE PRO700
Recenzja Teesa HYPERCARE PRO700 – jakość w dobrej cenie