Dziwny błąd w iOS. Część aplikacji się nie włącza

logo apple
Fot: Pixabay

Ekosystem od Apple nieczęsto sprawia błędy. Jasne, zdarzają się takie sytuacje, jednak powiedziałbym, że nie ma ich zbyt wiele. Wiele jednak wskazuje na to, że firmie właśnie powinęła się noga, a efekty tego możemy „podziwiać” w naszych iTelefonach.

Znikające aplikacje?

Tajemniczy błąd to dość nowa sprawa. Można domniemywać, że sytuacja jest rozwojowa. Polega on na tym, że użytkownik platformy Apple iOS nie jest w stanie uruchomić niektórych aplikacji. Po tapnięciu na ikonkę pojawia się komunikat, gdzie można przeczytać, że aplikacja nie jest już udostępniana. Podobno reset urządzenia nic nie daje i po prostu do niektórych apek nie ma dostępu. Problem raportują użytkownicy z wielu państw.

Co ciekawe, wina raczej nie leży po stronie nowego iOS’a 13.5. Zdarza się, że to samo zjawisko występuje na sofcie w wersji 13.4.1. Może zdarzyć się też tak, że Wasze telefony działają w pełni poprawnie i wszystkie programy się włączają. Nie ma żadnego klucza, nie można też dopasować występowania problemów do konkretnych wersji telefonu, na przykład iPhone’a SE 2020. Chciałbym podać Wam tutaj więcej detali, ale sprawa jest świeżutka, więc jest o nie niezwykle trudno.

Żeby było jeszcze ciekawiej, nie trafiło na „byle jakie” programy czy apki specjalistyczne. Użytkownicy informują, że problem dotyka między innymi YouTube’a, Twittera, WhatsAppa, Fejsa czy TikToka. Podobno czasami pomaga usunięcie i ponowne zainstalowanie oprogramowania, jednak nie chroni to przed ponownym wystąpieniem błędu. Jest to raczej półśrodek. Niektórzy użytkownicy informują, że czasem pomaga wyczyszczenie plików tymczasowych.

Nie wiadomo czy Apple zna problem. Można podejrzewać, że tak. Na ten moment informacja o awarii pojawia się już na dużych serwisach poświęconych ekosystemowi producenta, więc należy spodziewać się interwencji ze strony techników z Cupertino. Cóż, pokazuje to, że firma faktycznie złapała zadyszkę w zakresie swojego oprogramowania. Minął ledwie dzień od informacji o narzekaniu firmy wyszukującej dziur w oprogramowaniu Apple na bezpieczeństwo, a tu kolejna wpadka. Oby usterka została usunięta szybko 🙂

źródło: MacRumors, opracowanie własne