Huawei aktualizuje rodzinę P30

Huawei P30 Lite
Fot: producenta

Smartfony z rodziny Huawei P30 cieszą się w Polsce bardzo dużą popularnością. Nie ma co się temu dziwić. Są to urządzenia świetne, o nadspodziewanie dobrych aparatach, atrakcyjnie wycenione oraz mogą pochwalić się wsparciem dla usług GMS. I właśnie na te telefony powoli wchodzi nowa, „nadprogramowa” aktualizacja.

Huawei P30 Lite, P30 i P30 Pro z aktualizacją „extra”

Ostatnie dni są bardzo obfite w uaktualnienia Androida zwłaszcza dla tych z Was, którzy mają w swoich kieszeniach Huawei P30 Lite. Tydzień temu ruszyła dystrybucja nowych łatek bezpieczeństwa, a dziś, dość niespodziewanie, firma zaczęła udostępniać jeszcze jedną wersję oprogramowania układowego. Wprowadza ona poszerzoną kompatybilność z dedykowanymi aplikacjami innych producentów. Wiemy też, że podobny software wydano dla P30 i P30 Pro.

Nowe oprogramowanie zajmuje zaledwie paręnaście MB, a jego oznaczenie – dla Huawei P30 Lite – to EMUI 10.0.0.213patch03. Niestety, ale nie wiemy dokładnie, co firma z Chin rozumie pod pojęciem aktualizacji zwiększającej kompatybilność. Można być pewnym tego, że chodzi o autorskie aplikacje Huawei, ale ich dokładna lista nie została niestety wymieniona w changelogu. Pozwala to nawet pokusić się o stwierdzenie, że producent zaktualizował wszystkie swoje apki jakie są preinstalowane na telefonie. Nie wiemy, czy to samo oprogramowanie niebawem trafi na nowsze urządzenia, na przykład na Huawei P40 Pro.

Huawei P40 Pro – recenzja po dłuższym czasie

Huawei P30 Lite – specyfikacja techniczna

Ekran w najniżej lokowanym urządzeniu z rodziny P30 ma przekątną 6,15 cala i – co pozytywnie zaskakuje – oferuje rozdzielczość Full HD Plus. Sercem konstrukcji jest Kirin 710 z grafiką Mali G51. To wciąż całkiem niezłe podzespoły, które dla większości gier powinny okazać się być wystarczające. Producent zmieścił tu 4 GB pamięci RAM i aż 128 GB na pliki użytkownika. Akumulator ma pojemność 3340 mAh.

Aparat główny to trio: 48 Mpix (f/1.8) + 8 Mpix szeroki kąt + 2 Mpix jako kamerka pomocnicza do głębi. Na froncie czeka 24 Mpix oczko ze światłem f/2.0. Jak na Lite’a nieźle wygląda też USB-C. Przyznam, że musiałem sobie odświeżyć specyfikację tego telefonu, bo w ciemno założyłem, że mamy tutaj microUSB. A tu proszę, miła niespodzianka. Podejrzewam, że wielu fanów znajdzie też sobie moduł NFC, który wspiera realizację płatności zbliżeniowych. Smartfon debiutował z Androidem 9 i – co ważne – wspiera usługi Google (GMS).

źródło: HuaweiCentral, opracowanie własne