Huawei znalazł rozwiązanie, by móc pobrać kluczowe aplikacje. Oto AppSearch

huawei mate 30 pro
Fot: producenta

Chiński gigant od pewnego czasu jest odcięty od kluczowych dla Androida usług. O ile nowe smartfony Huawei wciąż mogą pracować pod kontrolą zielonego systemu, o tyle część kluczowych aplikacji wciąż nie jest domyślnie preinstalowana. Wiele wskazuje na to, że Huawei wreszcie znalazł sposób, by wyjść z tego błędnego koła.

Jak pobrać kluczowe aplikacje na nowe smartfony Huawei?

Producent już od pewnego czasu rozwija własny, konkurencyjną dla Sklepu Play usługę. Niestety, ale AppGallery, bo taką nazwę nosi ten program, wciąż wyróżnia przede wszystkim to, że znacząco odstaje ona od tego, co mają do swojej dyspozycji wszyscy ci, którzy mają Sklep Play. Braki są stopniowo uzupełniane, jednak potrzeba wiele czasu, by chociaż w części nadgonić te braki. Sprawy nie ułatwia też stanowcza postawa władz Stanów Zjednoczonych, które chcą dopiec Huawei na wiele różnych sposobów.

Wycieka specyfikacja Huawei P40 Pro Premium Edition

Najnowsze informacje sugerują, że producent opracował wreszcie rozwiązanie, które choćby w części pozwoli nadgonić braki w oprogramowaniu. Co ciekawe, otwiera ono ścieżkę do pobrania najważniejszych programów do obsługi social-mediów, w tym Facebooka, WhatsApp’a czy Instagrama. Zanim opowiem Wam, jak to wszystko działa, pamiętajcie o jednej, kluczowej rzeczy: Huawei nie może wprowadzić tych programów bezpośrednio do swojego sklepu ze względu na postanowienia rządu Stanów Zjednoczonych.

Chińczycy wymyślili sobie, że stworzą kolejną aplikację: AppSearch. Jest to jakby katalog, gdzie znajdują się linki do stron zawierających pliki instalacyjne APK. Reguła działania jest banalna. W wyszukiwarkę programu wpisujecie na przykład „Chrome” i po chwili będziecie mogli pobrać ten program z wielu różnych źródeł. W ten sam sposób będzie można szybko zainstalować Fejsa czy Instagrama. Można powiedzieć, że Huawei nie odkrył niczego nowego, jednak dał użytkownikom swoje oficjalne narzędzie, które umożliwi dostęp do stron, które i tak działają w internecie.

„Nowe” tablety Huawei: MediaPad M5 lite oraz MediaPad T3 lite

Podobno program już na dziś dzień potrafi zaciągać informacje z bazy AmazonApp Store, APKPure i apkmonk. Można spekulować, że z czasem ta lista będzie stopniowo rosła. Huawei musi jednak uważać, by nie wpuścić do protokołu wyszukiwania zbyt wielu serwisów, bowiem wtedy utraci kontrolę nad plikami APK, efektem czego użytkownicy będą narażeni na pobranie wirusów, które tylko udają inne aplikacje. Huawei AppSearch ma zadebiutować wraz z nowymi urządzeniami z linii P40.

źródło: HuaweiBlog, opracowanie własne