sob.. lip 27th, 2024

Inteligentne gniazdko – oto kilka ciekawych urządzeń

inteligentne gniazdko wifi
Fot: Pixabay

Inteligentne gniazdka niosą ze sobą wiele świetnych rozwiązań. Pomagają oszczędzać prąd, zmniejszając nasze rachunki. Nie sposób nie docenić też wielu funkcji analitycznych, dzięki którym szybko możemy zauważyć, które sprzęty w naszym domu zużywają zbyt wiele energii elektrycznej. A jakie inteligentne gniazdko wybrać? Mamy dla Was kilka propozycji.

Inteligentne gniazdko WiFi – co warto wiedzieć?

Warto rozpocząć od krótkiego zarysowania modelu działania tego typu urządzeń. Przede wszystkim, nazewnictwo. Stosuje się naprzemiennie trzy nazwy: inteligentne gniazdko, gniazdko WiFi, a czasem można też odnaleźć te urządzenia jako produkty smart plug. Oczywiście, ta trzecia nazwa raczej może zaskoczyć Was na przykład na Amazonie, jednak z racji na wiele ciekawych promocji, na jakie można trafić w tym serwisie, nie będę zdziwiony, jeśli wielu z Was ostatecznie dokona zakupu właśnie tam.

Tak czy inaczej, model działania jest banalnie prosty. Inteligentne gniazdko WiFi to po prostu nakładka, którą musimy włożyć do kontaktu. Będzie ona pełnić funkcję pewnego rodzaju przejściówki, do której z kolei podpinamy wybrane urządzenia, jak choćby komputer PC, telewizor czy – od czasu do czasu – odkurzacz. Jak widzicie, model działania jest bardzo prosty, żeby nie powiedzieć, banalny. Mimo wszystko, warto dokładnie przeanalizować rynek przed zakupem. Na szczęście, my zrobimy to za Was 🙂

Tekstronika – czym jest i jak wpływa na prywatność?

Inteligentne gniazdko TP-Link HS100 (cena od: 65 złotych)

tanie gniazdko wifi
Fot: producenta

To dość podstawowy, ale przez to atrakcyjny cenowo, sprzęt, który dla zdecydowanej większości z Was będzie bardzo atrakcyjną opcją. Producent działa w Polsce, a HS100 bez trudu kupicie zarówno w e-sklepach, jak i w wielu marketach stacjonarnych. Poza kwestiami związanymi z gwarancją daje to Wam komfort posiadania gniazdka WiFi, które jest zgodne z polskimi normami. TP-Link świetnie rozwija swoją mobilną aplikację, za pomocą której możecie zarządzać zarówno pojedynczym gniazdkiem, jak i większą ilością tego typu akcesoriów.

Ciekawym rozwiązaniem, do którego producent daje nam dostęp jest tryb harmonogramu. Z pomocą dedykowanej apki możemy wybrać godziny, w których inteligentne gniazdko od TP-Link będzie automatycznie wykonywać szereg wybranych działań, jak choćby włączanie/wyłączanie urządzeń elektrycznych. Za sprawą dostępu do internetu, z pewnością docenicie też możliwość zdalnego wyłączenia wybranego gniazdka z prądem, gdy na przykład przebywacie poza domem. Po stronie ciekawostek można wymienić kompatybilność z Amazon Echo. Można wtedy ograniczyć się do wydawania poleceń głosowych, uwalniając dłonie od smartfona i aplikacji.

Inteligentne gniazdko Gosund SP111 (cena od: 45 złotych)

inteligentne gniazdko tanio
Fot: producenta

To jedno z najtańszych gniazdek WiFi, jakie można kupić. Wydaje mi się jednak, że tym razem cena idzie w parze z dobrą jakością wykonania. Uwagę zwracają niewielkie wymiary połączone z dobrej jakości materiałami wykończeniowymi. Dużym atutem jest wbudowany miernik poziomu energii oraz kompatybilność ze smartfonami. Zarówno tymi, które pracują pod kontrolą oprogramowania od Apple jak i tymi, które napędza Android.

Program zarządzający Gosund SP111 jest intuicyjny i schludnie wykonany. Pozytywnie zaskoczyło mnie wsparcie dla komunikacji głosowej. Co ważne, producent wspiera niemal wszystkie popularne platformy. Od Amazona, przez Asystenta Google na IFTTT kończąc. Świetna sprawa, bowiem jeśli budujecie swój inteligentny dom w oparciu o Asystenta Google, to część poleceń możecie wydawać już teraz w języku polskim. Żadne z konkurencyjnych rozwiązań nie wspiera jeszcze naszego języka. Sprzęt objęty jest 12-miesięczną gwarancją.

Gniazdko WiFi Sonoff S20 (cena od: 55 złotych)

gniazdko Wifi jak wybrać
Fot: producenta

Kolejna ciekawa propozycja, która znalazła uznanie w oczach wielu osób. Akcesorium stawia spory nacisk na wygląd i trzeba tu uczciwie oddać, że designerzy wykonali swoją pracę naprawdę dobrze. Akcesorium jest bardzo minimalistyczne, co w tej branży spokojnie mona brać za atut. Za pomocą aplikacji eWeLink można skonfigurować między innymi tryb automatycznego włączania/wyłączania urządzenia. Oprogramowanie daje możliwość konfiguracji ośmiu niezależnych względem siebie zdarzeń.

Można to dobrze wytłumaczyć na przykładzie. Wstajecie o 6:45 i robocie sobie kawę. Gniazdko wcześniej włączyło prąd. Wiecie, że wychodzicie z mieszkania o 7:20, więc o tej godzinie wszystkie gniazdka WiFi, jakie macie skonfigurowane, zaprzestaną poboru mocy, by pomóc Wam zaoszczędzić trochę pieniędzy na rachunkach. Wracacie po 17 i voilla, od razu możecie włączyć na przykład telewizor czy ekspres do kawy. Oczywiście, gdyby zaszła taka konieczność, poprzez sieć, w dowolnym momencie możecie awaryjnie wyłączyć lub włączyć wskazane gniazdko WiFi. Proste, prawda? 😉

Projektor zamiast telewizora: czy warto?

Inteligentne gniazdko Fibaro Wall Plug (cena od: 250 złotych)

gniazdko wifi fibaro
Fot: producenta

Uważam, że stworzenie takiego zestawienia bez uwzględnienia w nim akcesorium od Fibaro byłoby niedopuszczalnym błędem. Wall Plug może i nie należy do najtańszych gniazdek WiFi, jednak oferuje wiele użytecznych funkcji. Oczywiście, najważniejszą z nich jest pełna kompatybilność z ekosystemem Fibaro, który już dziś można uznać za świetnie skonstruowane rozwiązanie, które pozwoli Wam cieszyć się prawdziwie inteligentnym domem. Od piwnicy aż po strych.

Miłym akcentem jest współpraca z Apple HomeKit. Jeśli jesteście fanami technologii od Apple, to gniazdko WiFi od Fibaro jest akcesorium, które zdecydowanie powinniście rozważyć. Wall Plug pozwala też na całodobowy monitoring zużycia energii. Macie pełen dostęp do danych z poziomu dedykowanego oprogramowania. Można też ustawiać interwały czasowe, a bardzo ciekawym i godnym pochwały rozwiązaniem jest wyposażenie sprzętu w zabezpieczenie przeciwobciążeniowe, które przeprowadzi diagnostykę i poinformuje użytkownika, gdy podpięty do sieci energetycznej sprzęt nie będzie działać prawidłowo.

Inteligentne gniazdko IKEA TRADFRI (cena od: 49 złotych)

gniazdko wifi ikea
Fot: producenta

Jeśli uwielbiacie produkty od Ikei, to zdecydowanie warto zastanowić się nad tym gniazdkiem WiFi. Jeśli nie jesteście fanami Ikei, to… tym razem dajcie sieci szansę. Urządzenie można kupić niemal za grosze. Trudno bowiem inaczej określić jego cenę, która wynosi zaledwie 49 złotych w oficjalnej sklepowej dystrybucji. Jeśli dobrze poszukacie, być może kupicie je nieco taniej, jednak oszczędności będą nieduże.

Funkcjonalność gniazdka Tradfri jest dość podstawowa. Po podłączeniu do niego dowolnego urządzenia, można je zdalnie wyłączyć lub włączyć. Jest też tryb harmonogramu pracy i… to by było na tyle. Po stronie zalet wskazałbym też wsparcie dla Apple Home Kit. To nowość, którą IKEA wprowadziła niedawno w drodze aktualizacji. Jeśli dopiero zaczynacie budować swój inteligentny dom, poleciłbym Wam podejść do tego sprzętu z dużą uwagą. Pisaliśmy niedawno, że smart home będzie oczkiem w głowie firmy, dlatego też już teraz warto przekonać się, jak działają rozwiązania od Szwedów.

 

Powiązane