Maszynka do golenia – jaką wybrać, na co warto uważać

tania maszynka do golenia
Fot: Pixabay

Wybór maszynki do golenia nie jest łatwym tematem. Warto zauważyć, że rynek oferuje bardzo wiele różnych urządzeń tego typu, które na dodatek działają na kilka zupełnie różnych względem siebie sposobów. Zatem, jaką maszynkę do golenia wybrać? Mamy nadzieję, że w odpowiedzi na to pytanie pomoże Wam ten poradnik.

Rodzaje maszynek do golenia

Chcąc zdać sobie sprawę z tego, jak wielki jest wybór tego typu urządzeń, wystarczy raz czy dwa razy przejść się po odpowiednim dziale w drogerii męskiej czy sklepie z AGD. Mamy maszynki do golenia jednoczęściowe, dwuczęściowe czy maszynki elektryczne, które także dzielą się na kilka różnych kategorii. Dobra maszynka do golenia – choć ta uwaga dotyczy tych tradycyjnych urządzeń – zapewnia też szerokie możliwości w zakresie regulacji rączki.

Chcąc już na wstępie usystematyzować najważniejszy podział, jaki można odnaleźć na rynku, przyjmijmy nieco uproszczony podział. Zatem, maszynki do golenia dzielimy według następujących kategorii:

  • maszynki jednoczęściowe (w tym popularne jednorazówki, które kupujemy na sztuki),
  • maszynki dwuczęściowe (gdzie wystarczy raz na jakiś czas wymienić żyletkę i przeczyścić urządzenie),
  • maszynki trzyczęściowe (które zapewniają łatwiejszą w obsłudze wymianę ostrza),
  • golarki foliowe,
  • golarki rotacyjne,
  • trymery.

Dwie ostatnie grupy urządzeń mają wspólny mianownik – są to maszynki elektryczne, czyli takie, które potrzebują stałego źródła prądu do zapewnienia zasilania. Można jednak z ich wykorzystaniem golić się na sucho, przykładając maszynkę bezpośrednio do zarostu, którego chcemy pozbyć się z twarzy.

Najlepsze maszynki do golenia dla mężczyzn oferują też możliwość przejścia na zasilanie bateryjne, dzięki czemu – na przykład w razie awarii sieci energetycznej – zdołamy doprowadzić naszą twarz do ładu i porządku

maszynka do golenia
Fot: Pixabay

Maszynki elektryczne do golenia

Wydaje się, że w obecnych czasach jesteśmy już dość blisko tego, by maszynki elektryczne ostatecznie zdominowały rynek. Są to konstrukcje o wiele lepsze niż te, które dominowały na rynku jeszcze przed dekadą. Ostrza nie mają już tendencji do wciągania, a następnie bolesnego i niekomfortowego dla mężczyzn, wyrywania włosów wraz z cebulką.

Właśnie tutaj docieramy do głównego wyboru, jaka jest najlepsza golarka. Mamy do wyboru: wybrać golarkę foliową, rotacyjną a może trymer? Aby odpowiedzieć na pytanie, która z tych maszynek do golenia jest lepsza, pozwólcie, że pokrótce wytłumaczę Wam różnice między nimi.

Jaki tablet kupić w 2020 roku? Oto nasze TOP5

Golarka foliowa

Można powiedzieć, że popularna „foliówka” usiłuje naśladować tradycyjną maszynkę do golenia. Przynajmniej w kwestii prowadzenia ostrza. Idea jest taka, aby płynnymi ruchami pozbywać się zarostu w jednej linii.

Załóżmy, że rozpoczynacie przy żuchwie. Używając tej maszynki do golenia, ideałem byłoby przeciągnięcie urządzenia aż do bródki. I dalej, kolejny ruch również powinien odbywać się w jednej linii, czyli aż od bródki, do miejsca, które sobie obraliśmy za cel.

Oczywiście, każdy ma swoje zdanie, jednak w mojej subiektywnej opinii, jest to świetny sposób dla osób, które mają sporo czasu lub czasem chcą nieco pokombinować z zarostem, na przykład modelując jakąś fryzurę. Jeśli jednak poświęcicie ten czas, to zostanie Wam to wynagrodzone odległością, w jakiej ostrze pracuje przy skórze.

Przyjmuje się, że w maszynce do golenia tego typu ostrza zapewniają obcięcie włosa nieco bliżej skóry. Jeśli więc chcecie golić się na gładko lub macie rzadki zarost i chcecie mieć na kilka dni spokój, jest to dobry sposób.

Golarka rotacyjna

Jak sama nazwa sugeruje, taką maszynką obcinamy się w taki sposób, by zataczać po skórze niewielkie okręgi. Zwykle taka maszynka do golenia ma trzy ostrza. Trzeba trochę tych kółek po twarzy zrobić, by pozbyć się zarostu, jednak przynajmniej dla mnie jest to o wiele bardziej naturalny sposób, który zajmuje mniej czasu. W czasach, gdy kilkudniowy zarost nie był jeszcze na topie zwykle korzystałem właśnie z takiej maszynki i spokojnie udawało mi się wyrobić w zaledwie kilka minut.

Każdy, kto lubi sobie lekko zaspać na pierwszą zmianę wie o czym mówię. No, a jednak czasem trzeba już było się z tą maszynką do golenia przywitać. Coraz częściej spotyka się też elektryczne maszynki rotacyjne do golenia, które nie kosztują kroci, a mają wbudowane ruchome głowice, a nawet oferują kilka programów pracy ostrzy. To świetna sprawa i nie zdziwię się, jeśli wybór wielu z Was padnie na takie urządzenie.

Jakie dobre seriale obejrzeć na Netflixie?

Trymer

Od pewnego czasu trymery zyskują sobie na popularności. Należy jednak rozgraniczyć, że można kupić kilka różnych rodzajów trymerów. Mamy tradycyjny trymer do brody, do bikini a także małe trymery stworzone do usuwania nadmiaru zarostu w nosie a nawet uszach. Z oczywistych względów, skupimy się w tym wpisie na tych, które posłużą nam do szybkiego przycięcia lub wymodelowania naszej brody.

Trymer ma konstrukcję, która jest bardzo podobna do tej, jaką ma fryzjerska maszynka do włosów. Różnicą jest to, że obszar roboczy ostrzy jest o wiele mniejszy (często nawet o połowę) a ostrza rozlokowane są w mniejszej odległości od siebie. To właśnie dzięki nim sprzęt świetnie przylega do skóry, ale pozwala też na szybkie zgolenie nawet długiej, bujnie zarośniętej brody.

Tym samym, trymer sprawdzi się zarówno w szybkim codziennym goleniu, jak i w szeroko rozumianym „modelowaniu” zarostu. Wiele konstrukcji zbliża się do precyzji, jaką zapewnia zwykła maszynka ręczna, a nawet brzytwa do golenia. Warto też upewnić się, że trymer, jaki chcemy kupić ma na wyposażeniu wymienne nakładki o różnej długości. Dla domorosłych barberów będą one nieocenione.

dobre maszynki do golenia
Fot: Pixabay

Dobra maszynka do golenia – o czym trzeba pamiętać?

Zakup dobrej maszynki do golenia nie jest prostym zadaniem. Poza naszymi własnymi preferencjami, wiele zależy też od budżetu oraz tego, czy chcemy ścinać zarost na zero czy wystarczy nam jego lekkie wymodelowanie. Tutaj z kolei docieramy do świata mody męskiej, który od kilku sezonów przekonuje nas, że broda, a nawet kozia bródka, znów są na topie. Warto jednak wiedzieć o paru kluczowych cechach, jakich nie powinniście lekceważyć przy wyborze najlepszej maszynki do golenia.

Projektor zamiast telewizora: czy warto?

Przede wszystkim, wodoodporność. To bardzo ważne, by najlepsza maszynka do golenia dla mężczyzn na jaką postawicie dawała Wam ten komfort, że możecie przyłożyć ją nawet do wilgotnej skóry. Urządzenie powinno posiadać mechanizm, który wtedy najpierw podważy włos, a dopiero następnie go zetnie.

Wynika to z prostej zależności. Mokra broda „kładzie się” na skórze bo dodatkowo obciąża ją woda. Jeśli macie tradycyjną maszynkę do golenia, to stracicie masę czasu na pozbycie się takiego zarostu. Wodoodporna maszynka do golenia lub trymer jest idealnym rozwiązaniem tego problemu.

Na Waszym miejscu – zwłaszcza, jeśli stawiacie na urządzenie zasilane energią elektryczną – postawiłbym też na dwa różne źródła zasilania: albo na prąd „po kablu”, albo na wbudowany akumulator, który raz na jakiś czas podpinamy do stacji dokującej. Generalnie, coraz to więcej firm skłania się ku zasilaniu akumulatorowemu, co jest krokiem w dobrą stronę. Oczywiście, osoby, które postawią na tradycyjną maszynkę nigdy nie będą miały tego typu kłopotu 🙂

Wskazanym jest też, aby elektryczna golarka rotacyjna miała co najmniej trzy głowice, które będą dodatkowo ruchome. Wskazówką w tym, jaką golarkę męską do golenia wybrać powinien być też czas pracy akumulatora na jednym cyklu ładowania oraz relacja ceny do oferowanych możliwości.

Kończąc, sugerowałbym też, aby dopasować wybór maszynki do golenia do zarostu posiadacza oraz do tego, czy będzie on raczej chciał golić się „na zero” czy postawi na tworzenie jakichś co ciekawszych fryzur z zarostu na twarzy 😉