Mimo braku GMS, Huawei wyprzedził Samsunga?!

wykres
Fot: Pixabay

Gdy Stany Zjednoczone ogłosiły sankcje, wielu osobom wydawało się, że jest już pozamiatane i Huawei wkrótce straci swoje imponujące udziały w rynku i będzie musiał bić się, aby obronić wynik dwucyfrowy. Najnowsze analizy rynku sugerują, że nic takiego się nie stało. Firma jest w dobrej kondycji i… właśnie przeskoczyła Samsunga w badaniu Counterpoint.

Huawei czy Samsung…

Walka w branży smartfonów jest dla wielu producentów bardzo elitarna. Wiele firm – na czele z Sony – robi co może, by nie odpuszczać tego segmentu rynku. Przyznam, że badania, za którymi stoi Counterpoint Research bardzo mnie zdziwiły. Gdzie w tym wszystkim Xiaomi, czyli czarny koń wyścigu, który wciąż generuje spore wzrosty.

 

sprzedaż smartfonów q1 2020
Fot za: HuaweiCentral

Fakty są takie, że w pierwszym kwartale tego roku – powołując się na rzeczony raport – Huawei nie wyprzedził Samsunga w ujęciu sprzedażowym. Firma zapewniła sobie 17% udziałów w branży smartfonów, a Samsung musiał zadowolić się 20%. Pewnego rodzaju ciekawostką jest to, że wynik, jaki wykręciła firma rodem z Chin odbywa się w czasach globalnej pandemii, gdy sprzedaż tylko dla Huawei spadła z 59,1 do 49 milionów urządzeń.

Oznacza to, że względem analogicznego okresu sprzed roku, producent, który wypuścił na rynek m.in. rewelacyjnego Huawei P40 Pro stracił 17 procent. Można myśleć, że to efekt działań administracji USA, ale wyniki konkurentów przeczą tej tezie. Samsung stopniał o 18%, a Apple o 17%. Dość dobitnie pokazuje to, że dla odbiorców brak usług od Google raczej nie okazał się być wielkim problemem. To jedna z teorii. Druga jest taka, że zadziałał lokalny patriotyzm i Chińczycy – którzy i tak nie mają dostępu do oprogramowania od Google w swoim kraju – zaczęli masowo kupować telefony swojego producenta.

Huawei P40 Pro – recenzja po dłuższym czasie

Niewielką stratę sprzedażową (40 milionów w Q1 2020 wobec 42 mln w Q1 2019) zanotowało Apple. Firma okazała się być całkiem odporna na kryzys, a dużą rolę w nakręceniu sprzedaży zapewne odegrał iPhone SE 2020. Xiaomi i Realme to jedyni producenci, którzy nie dość, że nie stracili to jeszcze zanotowali wzrosty. Tak czy inaczej, jestem dość mocno zaskoczony takim rezultatem Chińczyków. Z dużą niecierpliwością będę czekał na dane za kolejny kwartał. Wtedy też okaże się, czy trend się umacnia czy Samsung zdoła odbudować swoją pozycję.

źródło: HuaweiCentral, opracowanie własne